wmaraci reklam

Ansible - Puppet - Terraform - Chef

6 Mesajlar 954 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhabalar,

Bu dört sunucu otomasyon aracından (Ansible - Puppet - Terraform - Chef) en az birini kullanan arkadaşlar varsa bunlardan hangisi amacımı en iyi şekilde karşılar onu araştırıyorum.

Sunucu kurulumunu gerçekleştirmek için sanırım en çok öne çıkan Ansible. Yalnız iş burada bitmeyecek. Yani sunucu kurulduktan sonra gerektiğinde aynı sunucu üzerinde düzenlemeler yapabilmek istiyorum. (Mesela fail2ban konfigürasyonunun ilk kurulumdan aylar sonra değiştirilmesi gerektiğinde SSH veya Bash kullanmadan otomasyon yöntemiyle değiştirmek gibi). İşte tam olarak bu noktada hangisinin veya hangilerinin ihtiyacımı en iyi şekilde göreceğinden emin olamadım.

Bu araçları kullanıp deneyimleyen arkadaşlar varsa (belki Mrtcn :) ) fikirlerini bilmek isterim.
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Tartışmasız Chef kullanılması gerekir.

Peki niye diğerleri değilde bu kardeşin Chef kullanmanı öneriyor?

- Erlang ile geliştirildiği için diğerlerinden daha performanslı ve sorunsuz çalışır, özellikle sunucu sayısı arttığında yönetim zorlaştığında o kadar kolay yapılandırma aktarımı sağlar ki çalışıp çalışmadığını anlamazsın bile (10k makinaya aynı anda istediğini geçebilirsin)

Bu noktada Ansible kullanılmasını önerirdim lakin ücretsiz sürümü bir işe yaramaz. Ansible Tower ile birlikte kullanılırsa aynı Chef gibi 10k makinaya istediğini saniyesinde GUI aracı ile basabilirsin.

Terraform(ki bu işler için kullanımı önerilmez) sadece veri merkezinde bütün sunucuların deploy edilmesinde ve mimari ayarlamalarında kullanılması önerilir. Bu noktada yapılandırmalar yapılıp Amazon AWS gibi bir bulut sağlayıcıda kullanılacaksa Terraform + Chef öneririm.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mrtcn Chef'in iyi olduğunu biliyordum da bu kadar hafif olduğunu bilmiyordum özellikle uzak sunucuda agent zorunluluğu olduğu için ama oldukça iyi yorumlar var hakkında.

https://gridpane.com/ Şöyle bir şey düşünüyorum tabi daha fazla özellik ekleyip WP'ye özgü bir sisteme çevirerek. NodeJS böyle bir sistemin backend tarafı birebir uygun hatta npm üzerinden ansible API, chef API sunuyor. Ama otomasyonu ne ile sağlıyorlar ona bir türlü ulaşamadım kapalı kutu biraz. Ya da hizmet alıp kontrol etmeye çalışacağım. :)

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
sworks

Valla ne yalan söyleyeyim, çok gereksiz bir araç. Bunu kullanacağına https://aws.amazon.com/tr/cloudformation/ veya https://aws.amazon.com/tr/lightsail/ kullanarak amazon SDK ile istediğini yapabilirsin.

He unutmadan ekleyeyim, Bu tarz bir projeyi bir firma için geliştirmiştik

- Libvirt
- Chef
- Grafana

kullanmıştık. Diğer servislere makine açma işlemi için firmaların apileri ile bağlanmıştı.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mrtcn Bilgi sahibi kullanıcılar için böyle bir araca ihtiyaç yok ama hosting sınırlarından kurtulmak isteyen site sahipleri veya WooCommerce tayfası açısından faydalı olabiliyor. Dediğim gibi sorun otomasyonu kurmak değildi, sonradan uzak sunucuda değişiklik yapmaktı. (configürasyon değişiklikleri veya fastcgi cache açıp kapatma vs.) Chef biraz daha uygun görünüyor detaylı olarak araştıracağım bu arada teşekkür ederim.

Ya da gridpane gibi bir otomasyon aracı değil de doğrudan container üzerinden bir hosting firması olacak. İkilemden kurtulabilirsem. :)

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Mrtcn Bilgi sahibi kullanıcılar için böyle bir araca ihtiyaç yok ama hosting sınırlarından kurtulmak isteyen site sahipleri veya WooCommerce tayfası açısından faydalı olabiliyor. Dediğim gibi sorun otomasyonu kurmak değildi, sonradan uzak sunucuda değişiklik yapmaktı. (configürasyon değişiklikleri veya fastcgi cache açıp kapatma vs.) Chef biraz daha uygun görünüyor detaylı olarak araştıracağım bu arada teşekkür ederim.

Ya da gridpane gibi bir otomasyon aracı değil de doğrudan container üzerinden bir hosting firması olacak. İkilemden kurtulabilirsem. :)

Hosting sınırlarından kurtulmak ama elini taşın altına koymak istemeyen e-ticaretçiler ki bunlar WooCommerce tayfası oluyor. Böyle bir ar-ge'nin emek ücretini karşılar mı asıl merak konusu o(bence karşılamaz)
---

Chef bu noktada işinizi çokça görür, yeni yapılandırma provisioning işlemleri zaten çocuk oyuncağı, hazırda makine bekletme sök tak işlemleri vs.

Konteyner işinden vazgeç(fena küfür yersin müşterilerden),

sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al