wmaraci reklam

Datacenter IP Yönetimi

4 Mesajlar 925 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

onurozmen onurozmen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 371
  • Beğeniler 73 / 72
  • Ticaret 13, (%100)
Herkese merhaba,

Sizlere bir soru sormak istiyorum. Bir datacenter firmasından bir kabin kiralarsam anlaşmama göre bana belirli özelliklerde bir hat tahsis edilecek. Bu hattı layer 3 bir switchte sonlandırmam gerekiyor. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Fakat ip dağıtma konusunda işin içinden çıkamadım. Örneğin bu hatta tanımlı 50 adet ip verilirse bana bu ip adresleri nasıl paylaştıracağım. Yani switchin bir portuna bağlanan bir sunucuya 3 adet ip ayrılsın, başka porta bağlı sunucuya 5 ip ayrılsın. Bu işlem nasıl yapılıyor acaba? Örnekle veya varsa makale linkleri ile bilgi verebilir misiniz? Cisco, mikrobik ve fortigate üzerine çalışıyorum. Bu sistemler üzerinde bu işlem için ne yapmalıyım. İnternette çok araştırmama rağmen bu konu ile ilgili bilgi edinemedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

wmaraci
reklam

yucell yucell Adli Bilişim Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Webmaster & Graphic Designer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 7, (%100)
hocam bu konuda https://www.cozumpark.com/community/ bu forumda sorarsanız sizi daha net aydınlatabilirler burada genelde sistem yöneticileri ve network yöneticilerinin takıldığı bir forum
onurozmen

kişi bu mesajı beğendi.

EditAbi EditAbi Hosting Provider Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Hosting Provider
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 23
  • Beğeniler 8 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
VLAN ile yapabilirsin istediklerini. Ama ip leri senin parçalaman lazım yoksa direk sana dc de VLAN ile gönderecek onu tekrar parçalayamazsın, ancak bir ip yi başka birisi kullanmasın istiyorsan mikrotik, pfsense vb. bir cihaz veya yazılımla ip mac binding yapıp o ip yi sadece bu mac kullanabilir diyebilirsin. Çeşitlendirilebilir seçenekler.
onurozmen

kişi bu mesajı beğendi.

Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!
M. Kemal ATATÜRK

ayazaykan ayazaykan WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2021
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek IT ADMIN
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 13 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Switch üzerinded VLan ve Static Route ile yapabilirsin nitekim static route ile yaptığın işlemler gayet verimli olacaktır.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al