Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

5Beğeni
  • 1 Yazan webtegez
  • 3 Yazan sworks
  • 1 Yazan webtegez

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Sunucu Yönetimi

İlk VPS Deneyimimde DNS Sorunuma Yardım?

Okunmamış 11 Mart 2020, 23:25
webtegez Adlı Üyenin Avatarı
İstersen Milyoner Olursun

Yaş / Cinsiyet: 24 / Erkek
Ad, Soyad: Ba... Po...
Ticaret: 0, 0%
Merhaba arkadaşlar;

Yıllardır hosting kullanan biri olarak bugün ilk defa VPS sunucusu alarak VPS kullanımına başlayacağım inşallah.
Ve bu adımları hiçbir Web Panel kullanmadan tamamen kodlarla yapmaya çalışıyorum.

Ben şimdi bana verilen SSH IP adresiyle browser'dan erişim sağlayabiliyorum.

LAMP Server'ı sorunsuz kurdum, IP adresim ile girip web sitemi görebiliyorum.

Şimdi benim sorunum;

Aktif olarak kullandığım hosting paketimde iki adet domainim mevcut.
Ben bu VPS arkadaşa iki domaini de ekleyip ikisini de ayrı ayrı FTP adreslerinden bağlanıp yönetebilmem lazım.

Lakin bırakın 2 tanesini daha 1 domaini bile yapamadım.

İnternetten bir çok adımı yaptım tamam okay.

Fakat domain yönlendirirken NS1 ve NS2 adreslerine ne girmem lazım bunu bir türlü çözemedim!

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
Ozbe bunu beğendi.
Batuhan P.
Okunmamış 11 Mart 2020, 23:47
stroncow Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Meslek: Elektrik
Ad, Soyad: Se... Yı...
Ticaret: 1, 100%
CyberPanel ücretsiz, çoğu kişi de memnun.
Okunmamış 11 Mart 2020, 23:52
berkaycatak Adlı Üyenin Avatarı
Kendi Çapında Geliştirici

Meslek: Yazılımcı
Ad, Soyad: Be... Ça...
Ticaret: 9, 100%
Kullanmak istediğiniz alan adınızın dns kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyin ve ip yazın. Alan adını da buraya yönlendirin
Okunmamış 12 Mart 2020, 00:55
sworks Adlı Üyenin Avatarı
imgbu.com

Meslek: WordPress
Ad, Soyad: Ah... Ko...
Ticaret: 15, 100%
NS adresleri girebilmeniz için sunucuda herhangi bir DNS hizmetinin kurulu olması lazım. Eğer siz sunucuya DNS hizmeti kurmadıysanız Cloudflare veya Godaddy'nin kendi DNS servisi gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz.

Domaine yönlendirmek için A ve CNAME kayıtlarını eklemeniz gerekir. A kaydı ip adresinizi işaret eder, CNAME kaydı ise www kullanarak siteye erişebilmek için kullanılır. Mesela Cloudflare 'ı DNS modunda kullanabilmek için önce Cloudflare'a kayıt olun, sitenizi ekleyin ve sonrasında size vereceği NS adreslerini domaininize tanımlayın. En son ise Cloudflare'ı pause durumuna getirip A ve CNAME kayıtlarını tanımlayın. Cloudflare pause modunda kullanılırsa sadece DNS amaçlı kullanılmış olur.

Yazınca karmaşık gibi görünse bile çok basit işlemlerdir, gözünüzde büyümesin. Eğer takılırsanız Youtube üzerinden yabancı bir LAMP kurulum videosu izlerseniz en azından görerek aynısını uygularsınız.
birsevda, yilmaz70 ve tolhur bunu beğendi.
Okunmamış 12 Mart 2020, 09:03

Alıntı:
stroncow Adlı Üyeden Alıntı
CyberPanel ücretsiz, çoğu kişi de memnun.
Dostum hiçbir panel kurmadan tamamen kendim kodlarla yazarak, işin önce nasıl yönetildiğini öğrenmek istediğim için kurmuyorum.

Alıntı:
berkaycatak Adlı Üyeden Alıntı
Kullanmak istediğiniz alan adınızın dns kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyin ve ip yazın. Alan adını da buraya yönlendirin
Alıntı:
sworks Adlı Üyeden Alıntı
NS adresleri girebilmeniz için sunucuda herhangi bir DNS hizmetinin kurulu olması lazım. Eğer siz sunucuya DNS hizmeti kurmadıysanız Cloudflare veya Godaddy'nin kendi DNS servisi gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz.

Domaine yönlendirmek için A ve CNAME kayıtlarını eklemeniz gerekir. A kaydı ip adresinizi işaret eder, CNAME kaydı ise www kullanarak siteye erişebilmek için kullanılır. Mesela Cloudflare 'ı DNS modunda kullanabilmek için önce Cloudflare'a kayıt olun, sitenizi ekleyin ve sonrasında size vereceği NS adreslerini domaininize tanımlayın. En son ise Cloudflare'ı pause durumuna getirip A ve CNAME kayıtlarını tanımlayın. Cloudflare pause modunda kullanılırsa sadece DNS amaçlı kullanılmış olur.

Yazınca karmaşık gibi görünse bile çok basit işlemlerdir, gözünüzde büyümesin. Eğer takılırsanız Youtube üzerinden yabancı bir LAMP kurulum videosu izlerseniz en azından görerek aynısını uygularsınız.

Binbir türlü işlem yaptım, fakat ne yaptığımı artık ben bile bilmiyorum.

En son domainimin A kaydına sunucumun IP adresini girip yönlendirilmesini bekledim.
Domain adresime browser'dan girince sunucumun /var/www/html/{siteadi} klasörüne gittiği ve domainimin sorunsuz çalıştığını görmek beni çok büyük şaşırttı.

Şimdi yavaş yavaş hatırladığım tüm değişiklikleri geri almaya çalışıyorum. Nasıl yaptığımı tamamen anlamak için. Yani bu farkında olmadan başardığım şeyi bozmaya çalışıyorumç
Bu sefer de bozamadım

Nasıl yaptığımı bulamadım
Yeni bir domain daha eklemek istersem ne yapacam bilemedim
berkaycatak bunu beğendi.
Batuhan P.
Okunmamış 12 Mart 2020, 10:03
berkaycatak Adlı Üyenin Avatarı
Kendi Çapında Geliştirici

Meslek: Yazılımcı
Ad, Soyad: Be... Ça...
Ticaret: 9, 100%
Şu şekilde çalışır:
a.com, b.com, c.com alan adların olduğunu varsayalım. Bunların hepsini sunucuya yönlendirmelisin ki çalışsın. İlk önce aralarından bir tanesini seçip alan adını kaydettiğin yerde özel isim sunucusu oluşturman gerek. Örnek a.com için Ns1 ve ns2 yazıp sunucu ip gireceksin.
Ardından sunucunda a.com alan adı için yer açacaksın. Sunucunda da dns ayarlarında a kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyip sunucu ip adresini yazacaksın. Biraz bekledikten sonra oto yönlenecektir. Diğer domainler ns ayarlarında ns1.a.com’a yönlendireceksin.
Okunmamış 12 Mart 2020, 10:13

Alıntı:
berkaycatak Adlı Üyeden Alıntı
Şu şekilde çalışır:
a.com, b.com, c.com alan adların olduğunu varsayalım. Bunların hepsini sunucuya yönlendirmelisin ki çalışsın. İlk önce aralarından bir tanesini seçip alan adını kaydettiğin yerde özel isim sunucusu oluşturman gerek. Örnek a.com için Ns1 ve ns2 yazıp sunucu ip gireceksin.
Ardından sunucunda a.com alan adı için yer açacaksın. Sunucunda da dns ayarlarında a kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyip sunucu ip adresini yazacaksın. Biraz bekledikten sonra oto yönlenecektir. Diğer domainler ns ayarlarında ns1.a.com’a yönlendireceksin.
Dostum galiba bu sefer yaptım.
Azıcık daha yardımcı olursanız çözeceğim gibi

Şimdi dediğiniz gibi a.com domainimi ana domain yaptım ve ns1.a.com ve ns2.a.com yapmayı başarmışım.
a.com adresine girdiğimde /var/www/a.com klasörünün dosyalarını çok güzel çekiyor.

İkinci domainim olan b.com'un yönetim panelinde sadece ns adreslerine bu ns adreslerimi girdim.
Ve artık bunun da yönlendirildiğini gördüm.
Fakat b.com adresine girdiğimde /var/www/b.com için olan klasöre değil de /var/www/html olan ana adrese gittiğini farkettim

Bunun ayarlarını nereden değiştiriyorduk. Siteme gelen b.com'u /var/www/b.com'a yönlendirmesi lazım sadece?
Batuhan P.
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Sunucu Yönetimi