wmaraci reklam

İlk VPS Deneyimimde DNS Sorunuma Yardım?

7 Mesajlar 853 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

webtegez webtegez İstersen Milyoner Olursun Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Elektronik Teknikeri - PHP'ci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** P**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 100 / 99
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar;

Yıllardır hosting kullanan biri olarak bugün ilk defa VPS sunucusu alarak VPS kullanımına başlayacağım inşallah.
Ve bu adımları hiçbir Web Panel kullanmadan tamamen kodlarla yapmaya çalışıyorum.

Ben şimdi bana verilen SSH IP adresiyle browser'dan erişim sağlayabiliyorum.

LAMP Server'ı sorunsuz kurdum, IP adresim ile girip web sitemi görebiliyorum.

Şimdi benim sorunum;

Aktif olarak kullandığım hosting paketimde iki adet domainim mevcut.
Ben bu VPS arkadaşa iki domaini de ekleyip ikisini de ayrı ayrı FTP adreslerinden bağlanıp yönetebilmem lazım.

Lakin bırakın 2 tanesini daha 1 domaini bile yapamadım.

İnternetten bir çok adımı yaptım tamam okay.

Fakat domain yönlendirirken NS1 ve NS2 adreslerine ne girmem lazım bunu bir türlü çözemedim!

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
Ozbe

kişi bu mesajı beğendi.

Batuhan P. | SoftVore.com
wmaraci
reklam

stroncow stroncow WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Elektrik
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 414
  • Beğeniler 186 / 94
  • Ticaret 2, (%100)
CyberPanel ücretsiz, çoğu kişi de memnun.

berkaycatak berkaycatak Kendi Çapında Geliştirici Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1242
  • Beğeniler 1278 / 406
  • Ticaret 9, (%100)
Kullanmak istediğiniz alan adınızın dns kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyin ve ip yazın. Alan adını da buraya yönlendirin

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
NS adresleri girebilmeniz için sunucuda herhangi bir DNS hizmetinin kurulu olması lazım. Eğer siz sunucuya DNS hizmeti kurmadıysanız Cloudflare veya Godaddy'nin kendi DNS servisi gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz.

Domaine yönlendirmek için A ve CNAME kayıtlarını eklemeniz gerekir. A kaydı ip adresinizi işaret eder, CNAME kaydı ise www kullanarak siteye erişebilmek için kullanılır. Mesela Cloudflare 'ı DNS modunda kullanabilmek için önce Cloudflare'a kayıt olun, sitenizi ekleyin ve sonrasında size vereceği NS adreslerini domaininize tanımlayın. En son ise Cloudflare'ı pause durumuna getirip A ve CNAME kayıtlarını tanımlayın. Cloudflare pause modunda kullanılırsa sadece DNS amaçlı kullanılmış olur.

Yazınca karmaşık gibi görünse bile çok basit işlemlerdir, gözünüzde büyümesin. Eğer takılırsanız Youtube üzerinden yabancı bir LAMP kurulum videosu izlerseniz en azından görerek aynısını uygularsınız.
birsevda yilmaz70 webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** P**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 100 / 99
  • Ticaret 0, (%0)

stroncow adlı üyeden alıntı

CyberPanel ücretsiz, çoğu kişi de memnun.

Dostum hiçbir panel kurmadan tamamen kendim kodlarla yazarak, işin önce nasıl yönetildiğini öğrenmek istediğim için kurmuyorum.

berkaycatak adlı üyeden alıntı

Kullanmak istediğiniz alan adınızın dns kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyin ve ip yazın. Alan adını da buraya yönlendirin

sworks adlı üyeden alıntı

NS adresleri girebilmeniz için sunucuda herhangi bir DNS hizmetinin kurulu olması lazım. Eğer siz sunucuya DNS hizmeti kurmadıysanız Cloudflare veya Godaddy'nin kendi DNS servisi gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz.

Domaine yönlendirmek için A ve CNAME kayıtlarını eklemeniz gerekir. A kaydı ip adresinizi işaret eder, CNAME kaydı ise www kullanarak siteye erişebilmek için kullanılır. Mesela Cloudflare 'ı DNS modunda kullanabilmek için önce Cloudflare'a kayıt olun, sitenizi ekleyin ve sonrasında size vereceği NS adreslerini domaininize tanımlayın. En son ise Cloudflare'ı pause durumuna getirip A ve CNAME kayıtlarını tanımlayın. Cloudflare pause modunda kullanılırsa sadece DNS amaçlı kullanılmış olur.

Yazınca karmaşık gibi görünse bile çok basit işlemlerdir, gözünüzde büyümesin. Eğer takılırsanız Youtube üzerinden yabancı bir LAMP kurulum videosu izlerseniz en azından görerek aynısını uygularsınız.

Binbir türlü işlem yaptım, fakat ne yaptığımı artık ben bile bilmiyorum.

En son domainimin A kaydına sunucumun IP adresini girip yönlendirilmesini bekledim.
Domain adresime browser'dan girince sunucumun /var/www/html/{siteadi} klasörüne gittiği ve domainimin sorunsuz çalıştığını görmek beni çok büyük şaşırttı.

Şimdi yavaş yavaş hatırladığım tüm değişiklikleri geri almaya çalışıyorum. Nasıl yaptığımı tamamen anlamak için. Yani bu farkında olmadan başardığım şeyi bozmaya çalışıyorumç
Bu sefer de bozamadım :)

Nasıl yaptığımı bulamadım :)
Yeni bir domain daha eklemek istersem ne yapacam bilemedim :)
berkaycatak

kişi bu mesajı beğendi.

berkaycatak berkaycatak Kendi Çapında Geliştirici Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1242
  • Beğeniler 1278 / 406
  • Ticaret 9, (%100)
Şu şekilde çalışır:
a.com, b.com, c.com alan adların olduğunu varsayalım. Bunların hepsini sunucuya yönlendirmelisin ki çalışsın. İlk önce aralarından bir tanesini seçip alan adını kaydettiğin yerde özel isim sunucusu oluşturman gerek. Örnek a.com için Ns1 ve ns2 yazıp sunucu ip gireceksin.
Ardından sunucunda a.com alan adı için yer açacaksın. Sunucunda da dns ayarlarında a kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyip sunucu ip adresini yazacaksın. Biraz bekledikten sonra oto yönlenecektir. Diğer domainler ns ayarlarında ns1.a.com’a yönlendireceksin.

• Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** P**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 100 / 99
  • Ticaret 0, (%0)

berkaycatak adlı üyeden alıntı

Şu şekilde çalışır:
a.com, b.com, c.com alan adların olduğunu varsayalım. Bunların hepsini sunucuya yönlendirmelisin ki çalışsın. İlk önce aralarından bir tanesini seçip alan adını kaydettiğin yerde özel isim sunucusu oluşturman gerek. Örnek a.com için Ns1 ve ns2 yazıp sunucu ip gireceksin.
Ardından sunucunda a.com alan adı için yer açacaksın. Sunucunda da dns ayarlarında a kayıtlarına ns1 ve ns2 ekleyip sunucu ip adresini yazacaksın. Biraz bekledikten sonra oto yönlenecektir. Diğer domainler ns ayarlarında ns1.a.com’a yönlendireceksin.

Dostum galiba bu sefer yaptım.
Azıcık daha yardımcı olursanız çözeceğim gibi :)

Şimdi dediğiniz gibi a.com domainimi ana domain yaptım ve ns1.a.com ve ns2.a.com yapmayı başarmışım.
a.com adresine girdiğimde /var/www/a.com klasörünün dosyalarını çok güzel çekiyor.

İkinci domainim olan b.com'un yönetim panelinde sadece ns adreslerine bu ns adreslerimi girdim.
Ve artık bunun da yönlendirildiğini gördüm.
Fakat b.com adresine girdiğimde /var/www/b.com için olan klasöre değil de /var/www/html olan ana adrese gittiğini farkettim

Bunun ayarlarını nereden değiştiriyorduk. Siteme gelen b.com'u /var/www/b.com'a yönlendirmesi lazım sadece?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al