Merhaba uzunca bir aradan sonra yeni makalemi yazmak için kolları sıvadım. Günden güne değişen ve ilerleyen internet ortamı, büyürken web siteler içinde bazı gereksinimleri beraberinde getirdi. Gereksinimden kastım; sıradan hostingler günümüz şartlarında yeterli gelmemekte buda kullanıcıları yeni arayışlara itmektedir. Bu bağlamda ilk olarak kullanıcılar vps/vds olarak tanımladığımız sanal sunuculara yönelmekteler. Ancak bu konuda daha önce hiç bilgi sahibi olmadıkları için ilk etapta sunucu yönetimi konusunda ne yapacaklarını nereden yardım alacaklarını bilemiyorlar. Burada o12.org olarak yayına aldığım web sitesi devreye girecek.

Makalemin konusuna gelince; uygun fiyata kaliteli bir vps nereden alabilirim? sorunuza cevap arıyoruz. Bununla ilgili geniş kapsamlı bir yazı yazacağım işe hemen başlamak adına sudan ucuz diye tabir edebileceğimiz ve hostingden sonra sizi %500 oranında rahatlatacak bir vps ye nasıl sahip olabileceğinizi anlatacağım.

ArubaCloud sitesi üzerinden bir cloud vps edineceğiz (cloud vps normal vpsden yapısı ve hızı itibariyle kalitelidir.) Üstelik aylık sadece 1€ gibi bir ücret ödeyerek. Sadece bununla kalmıyoruz aruba cloud vps yi deneyebilmeniz için 2€ da deneme balansı sağlıyor.

Yapmamız gerekenler:

1-) ArubaCloud.com sitesine giderek 2 aylık deneme kredimizi edinmek üzere kayıt oluyoruz.

Kayıt olurken bilgileri; özelliklede telefon numarasını doğru girmeniz gerekiyor çünkü sistem şifreniz telefonunuza gelecek. Zaman zaman sıkıntı olsa da 3-5 denemeden sonra sms mutlaka gelecektir.

SUBMIT REQUEST butonuna tıklıyoruz.

Deneme isteğimizin onaylanmasını bekleyeceğiz. Onaylanma işlemi biraz zaman alabilir mailin gelmesini sabırla beklememiz gerek. Endişelenmeyin günler sürmeyecek.

1€ aylık ücret ödeyerek edineceğimiz cloud vps nin özelliklerine gelince:

Linux
1 Çekirdek Intel® Xeon® E5-2650L v3
1 GB RAM
20 GB SSD Storage
2TB/aylık transfer
vmware sanllaştırma
İstediğinizi seçebileceğiniz 5 farklı Avrupa lokasyon

Bu özellikler, eğer çok fazla trafiği olan web siteleriniz yoksa hostingden sonra size neden daha önce vpsye yönelmemişim dedirtecektir.

Bir gün bekledikten sonra kayıt olurken verdiğim numarama sms geldi.

2-) 2€ ‘luk deneme kodumuzu aktif edelim ve arubaya kayıt olalım.

www.arubacloud.com/voucher adresine giderek gelen kodu onaylatalım.

Kaydı tamamladıktan sonra bilgiler mail olarak gelecek.

3-) ArubaCloud üzerinde Cloud VPS oluşturalım.

Hesabımıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz kredimizin onay sürecinde olduğunu yazıyor.

Kredinin onaylanması 2 saat kadar sürdü onaylandığında size mail ile bildirim gelecektir.

Kredi onaylandıktan sonra panele giriş yapıyoruz.

Go to control panel butonuna basıyoruz.

2 si İtalya olmak üzere 5 Farklı lokasyondan istediğiniz birini seçebilirsiniz. Ben Almanyayı seçiyorum. (Almanyayı seçemedim 1€ luk seçimi sadece italya lokasyonlar ve Çek Cumhuriyeti lokasyon olan 1,2,3 numaralı sunuculardada mümkün kılmışlar, önceleri dilediğinizi seçebiliyordunuz hayli değişiklik var arubada.

Mecburen DC1-IT i seçip Create New Cloud Server butonuna tıklıyoruz.

1€ luğu seçip continue butonuna tıklayalım.

Bir çok hazır kurulum mevcut örneğin wordpress için centos 7.x kurulumu yada centos+plesk panel kurulumunu direk seçerek direk kurulum yapıp sitenizi kurabilirsiniz.

Ben farklı bir panel kurulumu yapacağım için CentOS 7.x 64bit seçtim.

Sunucumuz aktif olarak çalışmakta ssh bağlantısı sağlayıp kontrolünü sağlayalım.

1 CPU+1Ram+20GB DİSK Aylık 1€ gibi komik bir rakama Cloud VPS mizi elde etmiş olduk.

Bir sonraki makalemde hafif bir panel ve iyi bir yapılandırma kuracağım.

Makale Linki: ArubaCloud Aylık 4TL ye Cloud VPS Nasıl Alınır