wmaraci reklam
lidertakipci

WHM/CPANEL ve Genel Hosting Hakkında Bilgi

19 Mesajlar 2.237 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

treasur3 treasur3 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Sistem ve Ağ Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 55
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar merhabalar,

Hosting işine kafayı taktım. Bir kaç sorum olacak sizlerden yardım bekliyorum...

Şimdi bir serverım var ve bunu co-location olarak barındırmak istiyorum. Bunlarda sıkıntı yok konu ile ilgili her bilgiye sahibim. Ancak hosting bilgisine değil. Hali hazırda bir çok sitem var ve bunları kendi sunucumda hosting yapmak istiyorum. İleriye dönük olarak da hosting - domain satışı yapmak istiyorum.

Sorularıma gelecek olursak:
1- hosting işi yapmak için bir whm'miz olması şart. whm aldık. bunu 1 makinaya yükledik. sonra cpanel lisans aldık. ve bunuda o makinayamı yüklüyoruz? yoksa sürekli vps açıp onlara teker teker mi cpanel yüklüyoruz? bunun hakkında bilgim yok. whm kurulan makinaya cpanel de kurup whm üzerinden mi hosting işi yapıyoruz??

Türkçesi:)) 1 sanal makina içine whm kurduk. cpanel kurduk. ve ben bu noktadan sonra nasıl ilerleyecem? her site için vds mi kurmam gerekiyor? yoksa 1 vds içine tüm siteleri sokabiliyor muyuz? yapabiliyorsak bunu nasıl yaparız?

2- 1 makinaya whm ve cpanel üzerinden gidecek olursak bunların sistem gereksinimleri nelerdir? yani 1 site barındırmak için sistem gereksinimi nedir?

3-domain satışı. domain satmak istiyorum bunun hakkında neler yapmam gereklidir?

www.PVPFORUM.NET
wmaraci
reklam

NumanABi NumanABi --> numanozdemir.com <-- Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
cPanel kur,WHM sanırım içinde kurulu geliyor,gelmiyorsa da onu da kur aynı makineye.Ondan sonra senin her açtığın hesaba tekrar cPanel kurmana gerek yok,sistem otomatik kurar,saniyeler içinde.
Domain satışı için domain bayiliğiniz olmaktadır.

Ek Olarak: cPanel kur,WHM sanırım içinde kurulu geliyor,gelmiyorsa da onu da kur aynı makineye.Ondan sonra senin her açtığın hesaba tekrar cPanel kurmana gerek yok,sistem otomatik kurar,saniyeler içinde.
Domain satışı için domain bayiliğiniz olmaktadır.

• Üyelik 29.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 55
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
Yani diyorsun ki whm kur ardından cpanel kur aynı VDS'ye. Sonra cpanel üzerinden site ekle. Bu kadar mı? Yani yeni bir vds açmama gerek kalmıyor mu her bir site için. Bildiğimiz hosting işi yapmak istiyorum ve bunla ilgili detaylı bilgi lazım arkadaşlar. Mantığını kavrayamadım bir türlü. Hadi aynı makinaya bunları kurduk. Cpanel dende siteleri içeri aldık bunların her birine farklı ip verilmesi gerekmiyor mu? bunların yönetimi cpanel denmi yoksa whm den mi oluyor. arkadaşlar meraktan ölcem :confused:

www.PVPFORUM.NET

cliaweb cliaweb Web Hosting Sağlayıcı Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad R** Y**
  • Mesajlar 1020
  • Beğeniler 356 / 356
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba treasur3

1- whm cpanel e bağlı bir manager hizmetidir. yani web hosting yönetimi sağlar. ayrı ayrı değillerdir. her bir vps, vds veya fizikselde kurulan uyumlu bir işletim sistemine 1 lisans kurulabilir. WHM üzerinden hosting hesapları açarak domain barındırabilirsiniz. veya müşteriniz mevcut ise cpanel bilgilerini verebilir ve müşterinizin kendi hostunu yönetmesini sağlayabilirsiniz.

2- cPanel / WHM kurulu bir sunucuda 1 site barındırmak veya 100 site barındırmak tamamen o sitelerin kullandığı kaynaklara bağlıdır. Yüksek hitli siteler barınıyor ise farklı web server addonları gerekebilir.

3- Domain bayiliği sağlayan bir firma ile çalışabilir, api entegrasyonu yaptırabilirsiniz.

Saygılarımızla ...

Linux Hosting | Linux Reseller | VPS | VDS https://www.cliaweb.com - İletişim : +90 (850) 885 10 39
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 29.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 55
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
cliaweb Cevap verdiğiniz için teşekkürler ama kafamdaki soru işaretlerini hala kaldıramadım. İşin kısası bir hosting işi yapmak istesem mantığını anlamaya çalışıyorum.

1 sunucum var. Sıradan hosting yeterli olacak düzeyde sitelerim var. Bir whm alıp sonrada cpanel alıp bir VDS'ye kuruyoruz. Buraya kadar anladım. Peki web sitesi eklemek için ne yapmam gerekiyor? Aynı VDS'de barındırabiliyormuyum yoksa her site başına bir VDS mi kurmam gerekiyor. Bunu anlamak istiyorum. Eğer durum böyle ise cpanel kurulacak olan sıradan bir web sitesinin cpanel + site sistem gereksinimleri nelerdir?

www.PVPFORUM.NET

cliaweb cliaweb Web Hosting Sağlayıcı Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad R** Y**
  • Mesajlar 1020
  • Beğeniler 356 / 356
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba treasur3

cPanel / WHM nin amacı hali hazırda web siteleri kurulu olduğu sunucuda barındırmaktır. Aynı vds altında gerekli optimizasyonları, modüler kurulumları ve güvenlik yapılandırmalarını yaparak birden fazla web site barındırabilirsiniz.

Örneğin tek bir sunucu altında kurulu whm den host açma ; http://blog.cliaweb.com/whm-hesap-acma.html

Saygılarımızla ...

Linux Hosting | Linux Reseller | VPS | VDS https://www.cliaweb.com - İletişim : +90 (850) 885 10 39

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1268
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)
domain bayiliği için resellerclub tercih edebilirsin ama biraz pahalıdır. Domainden az kar edersin..

• Üyelik 29.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 55
  • Beğeniler 1 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar biraz anlama zorluğu çekiyorum ancak şunu anladım bir vds de birden çok web sitesi barındırabilirim :) Herşey güzel. Fakat ben bunu müşteriye satıcam. Yani x sitesini cpanele ekledim 1 adet kuruldu çalıştı. buna özel cpanel ip adreside var. bu da ok. 2. siteyi kurmaya geçiyoruz ve aklımdaki 1. sorun bu siteye farklı ip nereden tanımlayacam? cpanelde bu seçenek mevcutmu? yani 1. site xxx.xxx.xxx.aaa ip adresinden çalışıcak 2. site xxx.xxx.xxx.bbb ? @cliaweb

Ek Olarak: cliaweb

www.PVPFORUM.NET

sospas sospas www.mustafasevinc.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Sales and Technical Manager
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 1292
  • Beğeniler 356 / 550
  • Ticaret 37, (%100)
treasur3 Merhaba, sunucuya tanımlanan IP'lerden dilediğinizi whm panelden o siteye verebilirsiniz. İster 1 ip yi paylaşımlı yaparsınız istersenizde havuzda bulunan IP'leri dilediğiniz siteye verebilirsiniz. Yeter ki o IP size tanımlı olsun.

Bu arada tavsiyem şudur ki. Bu işten fazla anlamıyorsanız bu işe girmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Hem kimseyi mağdur etmemiş olursunuz hemde kendinizi üzmezsiniz. (Umarım bu dediğim yanlış anlaşılmaz.)

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Tek bir sunucuya 1WHM kurulur. Oradan açılan hostinglerde Cpanel otomatik gelir.

Ama ana makina içinde sanal bir sunucu oluşturduysanız WHM lisansı almanız gerekiyor diye biliyorum.

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al