Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Teknoloji Genel

BKM Express'in kapanacağı tarih belli oldu

  #1  
Okunmamış 09 Eylül 2019, 22:49
Samusya Adlı Üyenin Avatarı
SaMuSiA
 
Üyelik Tarihi: 25 Şubat 2012
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Ah... Sa...
Mesajlar: 1.764
Beğeniler: 543 / 2
Ticaret: 19, 100%
  • BKM Express ile kararın tebliğinin gerçekleştiğini belirtelim. Karara dair detaylar ise Rekabet Kurumu tarafından bugün paylaşıldı.Geçtiğimiz haziran ayının sonunda, Rekabet Kurumu'nun BKM'nin BKM Express hizmetini sonlandırmasına karar verdiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Rekabet Kurumu, 21 Haziran 2012'de ulusal dijital cüzdan olarak lanse edilen BKM Express'in gerekçeli kararın tebliğinden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar vermişti ve konuyla ilgili olarak kendi sitesinden açıklama yapmıştı.
BKM Express ile kararın tebliğinin gerçekleştiğini belirtelim. Karara dair detaylar ise Rekabet Kurumu tarafından bugün paylaşıldı. Rekabet Kurumu, “Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. bünyesinde BKM Express adı altında sunulmakta olan dijital cüzdan hizmeti uygulamasına 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi uyarınca bireysel muafiyet tanınması talebi” isimli dosyanın sonuçlandığını belirtti.


Raporda yer alan detaylar

Raporda, BKM tarafından sunulan BKM Express hizmetinin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesine aykırılık teşkil ettiği, Bu nedenle, söz konusu faaliyete 4054 sayılı Kanun’un 8. maddesi kapsamında menfi tespit belgesi verilemeyeceği, BKM tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi kapsamında yer verilen şartları da karşılamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağı ve bu nedenle BKM’ye, Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınması gerektiği ifadeleri yer aldı.


Karar yerine getirilmezse BKM ve ortaklarına soruşturma açılabilir

Ayrıca BKM’nin gerekçeli Kurul kararının tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde bu hizmeti sunmayı sonlandırması ve kararın gereğinin yerine getirildiğinin tarafımıza tevsik edilmesi gerektiği aksi halde hem BKM hem de BKM’nin ortakları olan Akbank T.A.Ş. (AKBANK), QNB Finansbank A.Ş. (FİNANSBANK), T. Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (ZİRAAT), T. Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), T. İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI), T. Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YAPIKREDİ), ING Bank A.Ş. (ING BANK) ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB) hakkında ayrı ayrı olmak üzere 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi kapsamında doğrudan soruşturma açılması gerektiği bilgileri de raporda yer alan ifadeler arasında.


1 Ekim 2019 tarihinden itibaren gelir ve giderler ayrıştırılacak

BKM Express hizmetine yönelik bireysel muafiyet incelemesinde yapılan değerlendirmeler neticesinde; Kurulun 08.06.2017 tarih ve 17-19/294-130 sayılı kararı ile kredi kartı takas komisyon oranının çeşitli esaslara göre belirlenmesi uygulamasına yönelik üç yıl süre ile tanınan ve yine Kurulun 26.02.2015 tarih ve 15-09/129-58 sayılı kararı ile banka kartlarına ilişkin ortak takas komisyonu oranı belirlenmesine yönelik beş yıl süre ile tanınan muafiyet için geçerli sürenin bitmesi beklenmeksizin kısa kararın tebliğini takip eden 60 gün içerisinde her iki konu için ayrı ayrı bireysel muafiyet formu doldurularak yeniden muafiyet başvurusu yapılması gerektiği, BKM tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin -en geç 01.10.2019 tarihinden itibaren- hesap ayrıştırmasına tabi tutularak tüm iş birimlerinin gelir ve giderlerinin ayrıştırılması gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.


Sonuç olarak kararın tebliğinin gerçekleştiğini ve BKM Express için 60 günlük sürenin bugün başladığını söyleyebiliriz. Buna göre 9 Kasım tarihinde BKM Express, ya kapatılacak ya da belirtilen muafiyetleri kullanan servislerini kaldırması gerekecektir. Tabii bu özelliklerin kaldırılması BKM Express'i bambaşka bir uygulama haline getirir. BKM'nin konuyla ilgili nasıl bir yol izleyeceğini hep beraber göreceğiz. Rekabet Kurumu tarafından açıklanan detaylara buradan göz atabilirsiniz.


Kaynak
3000 Adet İnstagram Özel İsimli Kullanıcı Adları SATILIKTIR - PM ATABİLİRSİNİZ
kochost
  #2  
Okunmamış 10 Eylül 2019, 00:06
erdem21 Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı
 
Üyelik Tarihi: 31 Ocak 2019
Cinsiyet: Erkek
Meslek: WebMaster
Konum: Diyarbakır
Ad, Soyad: Mu... Er...
Mesajlar: 391
Beğeniler: 57 / 25
Ticaret: 3, 100%
Neden kapanıyor güzel bir firmaydı.😔
  #3  
Okunmamış 10 Eylül 2019, 00:36
Samusya Adlı Üyenin Avatarı
SaMuSiA
 
Üyelik Tarihi: 25 Şubat 2012
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Ah... Sa...
Mesajlar: 1.764
Beğeniler: 543 / 2
Ticaret: 19, 100%
Alıntı:
erdem21 Adlı Üyeden Alıntı
Neden kapanıyor güzel bir firmaydı.😔
Benim de hem beğendiğim hem de kullandığım guzel firmaydi.
Güzel olan hiç birşey ülkemizde barinamiyor maalesef...
3000 Adet İnstagram Özel İsimli Kullanıcı Adları SATILIKTIR - PM ATABİLİRSİNİZ
  #4  
Okunmamış 10 Eylül 2019, 09:51
Korkmaz Adlı Üyenin Avatarı
jetresim.net
 
Üyelik Tarihi: 03 Aralık 2014
Cinsiyet: Erkek
Ad, Soyad: Ça... Ko...
Mesajlar: 3.559
Beğeniler: 1233 / 253
Ticaret: 8, 100%
MADDE 5

Kurul, aşağıda belirtilen şartların tamamının varlığı halinde, teşebbüsler arası anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birlikleri kararlarının 4 üncü madde hükümlerinin uygulanmasından muaf tutulmasına karar verebilir:


a) Malların üretim veya dağıtımı ile hizmetlerin sunulmasında yeni gelişme ve iyileşmelerin ya da ekonomik veya teknik gelişmenin sağlanması,

b) Tüketicinin bundan yarar sağlaması,

c) İlgili piyasanın önemli bir bölümünde rekabetin ortadan kalkmaması,

d) Rekabetin (a) ve (b) bentlerindeki amaçların elde edilmesi için zorunlu olandan fazla sınırlanmaması.

Muafiyet belirli bir süre için verilebileceği gibi, muafiyetin verilmesi belirli şartların ve/veya belirli yükümlülüklerin yerine getirilmesine bağlanabilir. Muafiyet kararları anlaşmanın ya da uyumlu eylemin yapıldığı veya teşebbüs birliği kararının alındığı yahut bir koşula bağlanmışsa koşulun yerine getirildiği tarihten itibaren geçerlidir.

Kurul, birinci fıkrada gösterilen şartların gerçekleşmesi halinde, belirli konulardaki anlaşma türlerine bir grup olarak muafiyet tanınmasını sağlayan ve bunların şartlarını gösteren tebliğler çıkarabilir.


MADDE 8
İlgili teşebbüs veya teşebbüs birliklerinin başvurusu üzerine Kurul, elinde bulunan bilgiler çerçevesinde bir anlaşmanın, kararın, eylemin veya birleşme ve devralmanın bu Kanunun 4, 6 ve 7 nci maddelerine aykırı olmadığını gösteren bir menfî tespit belgesi verebilir.

Kurul, bu belgenin düzenlenmesinden sonra 13 üncü maddedeki şartlar çerçevesinde görüşünden her zaman dönebilir. Ancak bu durumda taraflara Kurulun görüş değiştirmesine kadar geçen süre için cezaî müeyyide uygulanmaz.
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

550x90

Bu Alana Reklam Ver

550x90

Bu Alana Reklam VerKonuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Teknoloji Genel


Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz: Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti yükleme yetkiniz: Yok
Mesajınızı değiştirme yetkiniz: Yok

BB code: Açık
İfadeler: Açık
[IMG] Kodları: Açık
HTML kodu: Kapalı
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 10:07.