freelance iş ilanları

Facebook'a Türk Rakip Çıktı, Microsoft Destek Verdi.

27 Mesajlar 3.881 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

reload58 reload58 Çaylak Mühendis E-Mail Onaysız
  • Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)
Bursalı gencin geliştirdiği sosyal paylaşım sitesi Facebook'a rakip oldu. Sertan Helvacı, projesini Microsoft'a sunarak destek gördü ve Microsoft'un bütün ürünlerini ücretsiz kullanma hakkına sahip oldu.

Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar programları üzerinde çalışan Sertan Helvacı (18), geliştirdiği sosyal paylaşım sitesi "Events Here" sayesinde Microsoft’un dikkatini çekmeyi başardı. Helvacı’nın geliştirdiği sosyal medya sitesi yazılımı sayesinde artık faaliyet ve hareket aramak isteyenler aradıklarını bir tık ile bulabilecek. Events Here sosyal paylaşım sitesi sayesinde kişi bulunduğu alandaki 25 kilometre çapında ne tür bir sosyal faaliyet varsa görebilecek ve davet edilmeden katılabilecek.

MİCROSOFT'TAN DESTEK

Türkiye’de bu tarz uygulamayı başaran ilk kişi olan Sertan Helvacı, projesini Microsoft’a sunarak destek gördü ve Microsoft’un bütün ürünlerini ücretsiz kullanma hakkına sahip oldu. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesin’den tam burs kazandı.
Uygulamasının Microsoft tarafından ilgi gördüğünü ifade eden Sertan Helvacı, "Bu uygulamadan önce sanal gerçeklik sunan bir projem vardı. O projeden dolayı Microsoft ile irtibat halindeydik. Bu projemi sunduğum zaman ilgilerini çekti. Türkiye’de bu tarz bir uygulamayı yapan ilk kişiyim. Sosyal medya yazılımları yapmaya deneyen birkaç kişi olsa da, ilk defa bu kadar ilerleyen kişilerden birisiyim. Uygulama, bulunduğunuz muhitin 25 kilometre çevresindeki bütün etkinlikleri kullanıcıya listeliyor. Listelenen uygulamalardan herhangi birini seçip o faaliyete katılabiliyorsunuz. Maksadım insanların kendi ilgi alanlarına uyan insanlarla tanışması. Benim ilgi alanım teknoloji. Ben teknoloji ile ilgilenen yeni insanlarla tanışmak istediğimde Events Here’yi kullanmam çok mantıklı olacak" dedi.

YAZILIM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Yaptığı yazılım hakkında bilgi veren Helvacı, "Uygulamaya giriş yaptığınızda size ilgi alanlarınızı soruyor. İlgi alanlarınızı seçtiğiniz zaman sizin merak alanınıza uygun faaliyetleri vermeye başlıyor. Facebook’da etkinlik oluşturma sistemi mevcut, ama sadece davet edilen kişilerin gelmesini ve sadece arkadaş çevrelerinin toplanmasını sağlıyor. Biz bunu aşmak istiyoruz. Herkesin yakın çevresindeki insanlarla tanışmasını ve bir arada vakit geçirmesini sağlamak istiyoruz. Mesela bir insan İzmir’e gittiğinde, orada ilgilendiği herhangi bir kongre yapılacaksa, Events Here size hemen bir bildirim yollayacak. Orada yapılacak faaliyetten bahsedecek. İsterseniz siz etkinlik arayacak veya isterseniz otomatik olarak telefonunuzdaki uygulamaya gelecek. Ben herkesin yazılım geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Herkesin bir şeyler için çaba göstermesine inanıyorum. Yaşın hiçbir öneminin olmadığını biliyorum. Ben 6 sınıftan itibaren bu sektörün içindeyim. Başarılı başarısız bir çok projeye sahip oldum. Elbet bir yerde başarıyı buluyorsunuz. Microsoft’la daha önce geliştirdiğim bir proje sayesinde iletişime geçme imkanı buldum. Geliştirdiğim bu proje ile Microsoft’dan yardım istedim ve böyle bir projem olduğunu söyledim. Gerekli taslakları çıkartıp sunum yaptım. Beni çok güzel karşıladılar, güzel bir toplantı sonunda bana destek vereceklerini açıkladılar. Şu anda tüm Windows ve Microsoft ürünleri ücretsiz olarak bana veriliyor. Bu şekilde çalışmaya devam ediyorum" dedi.

wmaraci
reklam

ttw ttw ... Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 64 / 137
  • Ticaret 0, (%0)
Sosyal paylaşım uygulaması olarak düzeltilebilir.

Facebook'la benzer bir yanını göremedim aslında. Daha çok konum üzerinden yakın çevreyi tarayıp adından da anlaşılacağı üzere etkinlikleri gösteriyor sanırım.
berkaycatak

kişi bu mesajı beğendi.

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Johan Cruyff'un güzel bir sözü var:
''Futbol basit bir oyundur. Zor olansa basit futbol oynamaktır''

Bazen yeni birşey yapmak için imkansızı değil de, en basiti düşünmenin fayda vereceğini gösteren bir uygulama. Şimdi bu çocuk gelse burada bu fikrini söylese herkes zaten var diye abuk sabuk yorum yapar ama Microsoft'a fikrini götürünce destek alabiliyorsun.
Demek ki bir fikriniz varsa direk muhattabına gideceksiniz. Gelip işi olan - olmayan insanlara danışmayacaksınız.
3525 reload58 CoderB

kişi bu mesajı beğendi.

32095 32095 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
Türkiyede çok popüler olacağını zannetmem bide pek facebook tarzında değil yani etkinlik ön planda tutan bir yapı içerisinde
berkaycatak

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Rastena Rastena WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad F** O**
  • Mesajlar 3776
  • Beğeniler 836 / 1380
  • Ticaret 190, (%100)
Türk rakip deyince heyecanlandım ta ki isimi İngilizce olana kadar...
YORci

kişi bu mesajı beğendi.

prestij

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
severek kullandığım "eventbrite" bu işi yapmıyor muydu zaten

1SMHMedya 1SMHMedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 526
  • Beğeniler 505 / 133
  • Ticaret 7, (%100)
NK1864 inan okurken bende bunu düşündüm. sonra senin yazdığını gördüm, kesinlikle haklısın.
NK1864

kişi bu mesajı beğendi.

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

cthax adlı üyeden alıntı

severek kullandığım "eventbrite" bu işi yapmıyor muydu zaten

aynı şeyi düşündük :)
cthax

kişi bu mesajı beğendi.

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Taklitler aslını yüceltir, daha türkçe isim yok biz burada sevinelim. Binlerce site çıktı facebook benzeri twitter bile facebook kadar büyüyemedi etkin kullanımı olmadı buradan pay biçin.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

ProThemes ProThemes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 930
  • Beğeniler 74 / 317
  • Ticaret 76, (%100)
İşte böyle olmamız lazım :)

www.osmanlidavetiyeci.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al