lostyazilim

Sigarayı bırakmanın yeni yöntemi:Tetris

14 Mesajlar 2.020 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

Untouchable Untouchable Kendimim Kendim Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 18 / 84
  • Ticaret 0, (%0)

RadiKaL adlı üyeden alıntı

Seninki gibi bende bıraktım. Yanımdaki otlakçı arkadaşım o kadar bunalttı ki beni al bu paketi içmiyorum bu sigarayı dedim. İki yıl içmedim. Sonra sigaraya yeniden döndüm. O iki yılda içmediğim sigarayı 2 ayda içtim sanırım çok şey kaçırmışım :)

Ben sigarayı bıraktıktan sonra nefes aldığımı fark ettim. Sigara kullandığımda nefes aldığımı sanırdım öyle değilmiş. Umarım en kısa sürede tamamen bırakırsın tekrar.
RadiKaL

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

Untouchable adlı üyeden alıntı

Ben sigarayı bıraktıktan sonra nefes aldığımı fark ettim. Sigara kullandığımda nefes aldığımı sanırdım öyle değilmiş. Umarım en kısa sürede tamamen bırakırsın tekrar.

2.5 / 3 ay kadar bıraktım tamamen dediğin gibi. Cips yerken bile ulan bunun tadı bu kadar güzelmiydi demeye başlamıştım. Sigara içen hiç kimse hiç bir şeyin gerçek kokusunu tadını alamıyor yaşayamıyor.Ne meyve ne sebze ne deniz , ne hiç bir yiyecek içecek hiç birşeyin kokusunu alamıyoruz çiçeğin kokusunu bile alamıyoruz aslında herşey çok daha belirgin daha güzel daha net kokuyor. 1 ay sonrasında sigarayı bırakan farketmeye başlıyor.

Yaklaşık 13-15 yıldır falan sigara içiyorum son 2 yıldır günde 2 paket civarı , 4-5 ay önce spora başladım ve ilk 1 ay boyunca daha cardio biter ağırlığa girerim ve tansiyonum düşüp bayılma noktasına gelip bırakıyordum yada yarı baygınlık kusma ölüm benzeri şeyler yaşıyordum . 2 ay sonrasında normal insan seviyesine yeni yeni ulaştım , çocukken sabahtan akşama kadar sürdüğümüz bisikleti bile 5dk tamamlayamıyordum 25dk ya çıkardım ama 6 saat sürebildiğim şey için 25dk gerçekten ciddi sorun ölmüşüz de ağlayanımız yok.

Kişisel sorunlardan koşuşturmacadan ötürü spora 4 ay devam edip ara verdim ama ciddi derecede farketti aşırı derecede yaşam kalitem değişti sigarayı da o yaşadıklarımdan sonra 1 pakete düşürdüm , her içmek istediğimde o anları düşünüp biraz daha geç içmek için çabalıyorum 5dk sonra 10 dk sonra diye diye geçiştirebilirsiniz . Bırakmak gerçekten çok çok zor ama erteleyerek günde içme sayısını azaltabilirsiniz .Sigarayı bilgisayardan uzakta başka odada falan tutup her sigara için oraya gitmek zorunda bırakarak kendinizi şartlayabilirsiniz bu da az içmenizi sağlar . Bedenimize zararı ayrı dert maddi yükü ayrı dert . En basit hesapla günde 1.5 paket içerek 10 lira gideri olsa 50 bin lira civarı parayı sigaraya harcamışım 15 yılda. Ufak bir şehirde bir daire parası , çok kıyak bir araba parası . Ama bu kadar harcamaya karşılık hem elimde hiç bir kazanım yok hemde sağlıksız bir beden var .

Bilgisayar başında çalışmak zorunda olan arkadaşlara da sigara içsin/içmesin kesinlikle spora başlamalarını tavsiye ediyorum aylık 70-80 lira para çok büyük bi rakam değil , oturdukça ömrümüzü kısaltıyoruz . Bütçesi yetersiz olanlar 2-3 aylık biriktirip 2-3 ay gidip sonra tekrar bıraksa sonra bi daha para denkleyip tekrar 2-3 ay gitse bile olur , gerçek anlamda faydası oluyor .Hem öncesi +spor +sonrası falan gibi 2-3 saatlik süreçte sigara aklınızda olmuyor , bünye toparlandıkça sigara isteği de azalıyor . Sigaranın zararlarını tahribatlarını da vücut çalıştıkça tamir ediyor dinçleşiyorsunuz. Hiç parası olmayan yada çevresi yaşadı yer uygun olanlar da salona bile gitmeden çıkıp sabahları koşu yapabilir , bir bisiklet bulup sabah öğlen akşam gibi belirli sürelerde bisiklet sürebilir , orman falan varsa insanlardan uzak kendini ağaca falan çıkmaya çalışarak bişeyler indirip kaldırarak çılgınca hırpalayarak bünyeyi harekete geçirebilir. Hoplayın zıplayın öyle müsait yerler varsa çevrenizde mutlaka değerlendirin.

Hem çevresi müsait olmayan , hem salona verecek parası olmayanlar da 25-30 lira bi barfix barı alabilir , internetten sayısız ücretsiz çalışma programlarından indirerek evde çalışabilir yalnız bu tek başına zor olabilir çünkü sıkıcı , en azından bir arkadaşınızı daha programa katın ki sıkılmadan devam ettirebilesiniz.

Tetris sigarayı bıraktırsa bile çözüm değil hiç bir işe yaramaz başka bir bağımlılık, sağlıksız, durarak vakit geçirmeden öte geçemez.

Ayrıca amaç sigarayı bırakmak ise devletin/sivil toplum kuruluşlarının onlarca sigarayı bıraktırma programı var doktor destekli ve tamamen ücretsiz. Aramaktan başvurmaktan çekinmeyin utanacak çekinecek birşey değil , paket başı 4-5 lira vergisini alıyorlar bari vergiye giden paraları tedavi olarak geri kurtarırsınız hemde sağlıklı bir yaşamınız olur :)
onurkoseler

kişi bu mesajı beğendi.

onurkoseler onurkoseler Game Developer Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek #
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 383
  • Beğeniler 84 / 90
  • Ticaret 4, (%100)
günde 2 paket sigara içen biri olarak bütün video oyunlarını oynuyorum ve bu isteği oyun dahi yatıştıramıyorsa tetris hiç işe yaramaz sinirden daha fazlasına zorlar.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

yms yms WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 39 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
Vazgeçilmez oyunum CS'de C4'ü imha ederken bile sigara yaktığımı hatırlarım. Ne Tetris'inden bahsediyorsunuz :D

@Bean Love getLove()
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al