wmaraci reklam

Xiaomi ürünlerini tercih ederken bir kez daha düşünün. Verileriniz nerelere gönderiliyor.

8 Mesajlar 1.110 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

Merhaba değerli forum üyeleri ve ziyaretçiler;

Araştırmam ip adresimin kara listeye alınması ile başladı. Bu süreçte bir araştırma yaptım, evimde bulunan Mikrotik Router ile Çin üzerindeki tüm ip adreslerini engelledim. Servis sağlayıcımdan ip adresimi değiştirdim.

Artık sorunum çözülmüştü ancak Firewall'dan Çin ip adreslerine izin verdiğimde tekrardan bağlantı kurulduğunu bir çok adrese data transferi yapıldığını fark ettim.  Aşağıdaki resimde giriş ve çıkış adreslerini görebilirsiniz.

Evime takılı olan tek Çin üretimi cihaz Xiaomi Router (Yönlendirici olarak kullanıyorum). Fişini çektiğimde esrarengiz bir şekilde tüm istekler silinmişti. Cihazın Hacklendiğini düşünüp bir kenara attım. Geçtiğimiz günlerde WFİ6 geçmek için uygun bir cihaz aradım ve Xiaomi marka bir Router daha adlım. (Xiaomi AX1800).

Elimde bulunan Mikrotik cihazı üzerinden DNS filitresi yapmak uğraştırıcı ve zor olduğundan Raspiberyy pi üzerinde Pi-Hole yazılımını kurup DNS ayarlarımı Pi-Hole göre yaptım. Bu sefer de Çin üzerinden bir çok link ve verinin aktığına tanıklık ettim.

( Hits= Sorgu sayısı - bağlantı Sayısı )

Bununla kalmadı, cihaz internete bağlı olduğunu bulmak için bir çok Çin sitesine istek atıp cevap almakta.

( Listede bir kısmı gösterilmiştir )

İşin sonunda Çin ürünleri alırken bir kez daha düşünün. Telefonlarımız ne veriler yolluyordur bilinmez.

Açılan diğer konular:

https://pi-hole.net/blog/2018/09/19/what-really-happens-on-your-network-part-eight/

https://www.reddit.com/r/privacy/comments/nxns6i/wifi_router_reporting_on_me/

https://www.reddit.com/r/Xiaomi/comments/ihei6m/xiaomi_ax1800_pinging_like_hell/

Mesaj 2 defa düzenlendi. Son düzenleyen: Korkmaz (28.03.2022 19:29)

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
reklam

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

Çin ürünlerini alırken diyorsunda hocam zaten tüm teknoloji çin ve japonya üretiyor 😁 yani şuan ne alsan çin yapımı

• Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

wmgtasarim adlı üyeden alıntı

Çin ürünlerini alırken diyorsunda hocam zaten tüm teknoloji çin ve japonya üretiyor 😁 yani şuan ne alsan çin yapımı

Üretimi olması önemli değil. Yazılım buradaki etken faktör.

cagdaskorkmaz.com.tr

• Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

Yazılımda onların

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

Yazılımda onların

Akıllı ev ürünleri üreten bir firmada AR-Ge de çalışıyorum. O durum öyle olmuyor. Siz bir üretici olarak yazılan yazılımın içeriğini alıyorsunuz. Uygunsuz bir yazılımın içeri gömülüp gömülmediğini kontrol ediyorsunuz. Asus gibi firmalara sattıkları ürünleri kontrol etmeden almaları mümkün değil. 

Evimde bir çok cihaz bağlı hiç biri bu tarz istekler atmamakta. 

cagdaskorkmaz.com.tr

• Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

Yazılımda onların

Akıllı ev ürünleri üreten bir firmada AR-Ge de çalışıyorum. O durum öyle olmuyor. Siz bir üretici olarak yazılan yazılımın içeriğini alıyorsunuz. Uygunsuz bir yazılımın içeri gömülüp gömülmediğini kontrol ediyorsunuz. Asus gibi firmalara sattıkları ürünleri kontrol etmeden almaları mümkün değil. 

Gömülü diyorsunuz da şuan kullandığınız mobil cihazlar bile uzaktan erişime açıktır ve diğer yandan ise Türkiye ARGE marce boş yazılımı satın almazlar çünkü Çin'deki yazılımcı yazılımı satmaz kiraya verir sizin çalıştığınız firmadada çin desteği her zaman uzaktan açıktır piyasadaki tüm yazılımlar çin tarafından yazılmaktadır ve yazılımcılar şirket olduğundan dolayı yazılımlarını devretmez satmaz şuan xioami vb gibi cihazlar android şirketine kiralarını ödüyor şirket elini çekse tüm telefonlar çöp olur ve bu teknoloji derindir hiç bir zaman Çin Japonya ülkeleri yazılımda büyümeye izin vermez izin verse zaten dünya düzeni değişirdi dünya yok olurdu bunun için vermez

• Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)

Yazılımda onların

Gömülü diyorsunuz da şuan kullandığınız mobil cihazlar bile uzaktan erişime açıktır ve diğer yandan ise Türkiye ARGE marce boş yazılımı satın almazlar çünkü Çin'deki yazılımcı yazılımı satmaz kiraya verir sizin çalıştığınız firmadada çin desteği her zaman uzaktan açıktır piyasadaki tüm yazılımlar çin tarafından yazılmaktadır ve yazılımcılar şirket olduğundan dolayı yazılımlarını devretmez satmaz şuan xioami vb gibi cihazlar android şirketine kiralarını ödüyor şirket elini çekse tüm telefonlar çöp olur ve bu teknoloji derindir hiç bir zaman Çin Japonya ülkeleri yazılımda büyümeye izin vermez izin verse zaten dünya düzeni değişirdi dünya yok olurdu bunun için vermez

İşin içinde biri olarak yanlış bildiğiniz çok şey var. Ürün sözleşmenizi nasıl yaparsanız öyle muamele görürsünüz. Tasarımından üretimine sizin finansmanınız ile yapılan milyonluk projelerde yazılımı çinli yapıp şifreleyecek :D Sözü daha fazla uzatmadan iyi günler dilerim.

wmgtasarim

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

ilkeg ilkeg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 5 / 50
  • Ticaret 0, (%0)

bunu sadece uzak doğu firmaları olarak düşünmemek lazım bugün çoğu firma doğudan olarak olmasada dolaylı yoldan verilerimizi alıyor işliyor hatta satıyor maalesef hocam

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al