wmaraci reklam

mysql varsa güncelle yoksa yeni kayıt aç nasıl yapabilirim

13 Mesajlar 3.570 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

MyYafes MyYafes Developer Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Full-Stack Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 0 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle teşekkürler @hsntngr hocam, buradaki örnekte tabloda ziyaret eden, edilen ve tarih ile karşılaştırma yaptırdım. Yani 1 numaralı üye 2 numaralı üyeyi 2018-12-5 tarihinde ziyaret etmişse tarihi güncelle örnekte de bahsettim gerçi saat olayı olmadığı için güncellemeye bile gerek yok else durumunda ise yani bu gün 1 numaralı üye 2 numaralı üyeyi ziyaret etmemiş ise ziyaret kaydını oluşturuyoruz. Yarın içinde tekrar girer ise tekrar kayıt açılır ama sorguda tarihi kaldırırsak tüm zamanlar için tek bir ziyareti sayar o mantık da bu işlemde kullanmak mantıksız olur. :) Ama siteye bu güne kadar şu kadar kişi girmiş gibi işlemlerde kullanılabilir.

wmaraci
reklam

sercancantank sercancantank ¿sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ;ɐp apun Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Şoför
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** C**
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
ama şuanda benim için çok önemli bişey değiş bu başka projelerimde kullanabilirim ama mantık güzel peki sorumu tekrar sorabilir miyim neden aslında güncellemek mantıklı değil fakat saatlik kullanırsan diye bu alanı bırakıyorum dediniz onu merak ettim

Hepiniz aklınızı çıldırmışsınız.

MyYafes MyYafes Developer Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Full-Stack Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 0 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Şimdi sercancantank hocam şöyle bir durum var belki gelişmiş olarak bir saat alanı ekler ve üyenin en son saat kaçta ziyaret ettiğini güncelletebilirsin. Ama o satırı update alanını komple kaldıra da bilirsin. Mantığı istediğin projende kullan tabi ama diyelim 1 numaralı kullanıcı 2 numaralı kullanıcıyı günde 100 kere ziyaret etti mi günde 100 kere sorgu çalışır buna gerek yok halbuki 1 kere çalışıp eklemesi senin için yeterli olur. Geriye kalan 99 sorguyu hiç yapmamış olur kaynak tasarrufu yapmış olursun.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al