wmaraci reklam

Mysql veri tabanında maksimum kaç tane veri tablosu oluşturulabilir?

9 Mesajlar 2.229 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

BEYAZMASTER BEYAZMASTER YÜCE ALLAH'IN aciz 1 kulu Kullanıcı
  • Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar.

Başlıktaki sorunun cevabını google da bulamadım, bilen var mı aramızda?

ÖNCE "İYİ,DOĞRU,GÜZEL BİR İNSAN" OLMAK (VEFA,TEVAZZU,NAİFLİK,SAYGI,...) GEREK!
Sonra wm oluruz.
wmaraci
reklam

onnoajans onnoajans WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Pc programcılığı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad G** E**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 2 / 13
  • Ticaret 1, (%100)
Veri sınırsızda diyebiliriz sınırlıda !

Nedeni şudur:
Mysql veri tabanı şiştikçe bilgisayarın harcayacağı ram işlemcide yükselecektir.

Bir oyun yazmıştım. Oyun kutucuklar oluşturuyor ve sen dur diyene kadar devam ediyor fakat kutucuk oluştukça bilgisayarda fps düşüyor ve diğer değerler yükseliyordu.

burdaki amaç sıralama kasılmasıdır sen ister 1 milyonda durdurursun istersen 100 tanede...mysql de buna benzerdir yani bu senin sunucuna bağlıdır
BEYAZMASTER

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.onnoajans.com

• Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)

onnoajans adlı üyeden alıntı

Veri sınırsızda diyebiliriz sınırlıda !

Nedeni şudur:
Mysql veri tabanı şiştikçe bilgisayarın harcayacağı ram işlemcide yükselecektir.

Bir oyun yazmıştım. Oyun kutucuklar oluşturuyor ve sen dur diyene kadar devam ediyor fakat kutucuk oluştukça bilgisayarda fps düşüyor ve diğer değerler yükseliyordu.

burdaki amaç sıralama kasılmasıdır sen ister 1 milyonda durdurursun istersen 100 tanede...mysql de buna benzerdir yani bu senin sunucuna bağlıdır

Teşekkür ederim.

Sonra wm oluruz.

enesadiguzel enesadiguzel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 41 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
Eğer sunucunuz limit koymamışsa sınırsızdır, taşıyabildiği kadar açabilirsiniz.
BEYAZMASTER

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)

enesadiguzel adlı üyeden alıntı

Eğer sunucunuz limit koymamışsa sınırsızdır, taşıyabildiği kadar açabilirsiniz.

Bir tabloda oluşturulabilecek maksimum sütun sayısı için araştırma yaptığımda karşıma çıkan rakam 4096.

Aşırı bir limit değil mi bu!?

Siz ne dersiniz?

Sonra wm oluruz.

Abdullahx Abdullahx MW Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek .
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 393 / 395
  • Ticaret 3, (%100)
4096 ayrı veriyi sütunlara bölmek mantıksız olurdu. Zaten elinde bu kadar birbirinden ayrı veri türü olan bir kuruluş daha gelişmiş bir sistem kullanır. Bence birbiriyle aynı kategoride olabilecek verileri tek bir sütunda json formatında tutmak daha mantıklı.
BEYAZMASTER

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)

Abdullahx adlı üyeden alıntı

4096 ayrı veriyi sütunlara bölmek mantıksız olurdu. Zaten elinde bu kadar birbirinden ayrı veri türü olan bir kuruluş daha gelişmiş bir sistem kullanır. Bence birbiriyle aynı kategoride olabilecek verileri tek bir sütunda json formatında tutmak daha mantıklı.

Konuya katılımınız için teşekkürler.

1) "4096 ayrı veriyi sütunlara bölmek mantıksız olurdu." demişsiniz.
Mantıksız olma eşiği size göre kaç sütundur? 500 ayrı veri için fikriniz nedir mesela?

2) "aynı kategoride olabilecek verileri tek bir sütunda json formatında tutmak daha mantıklı" demişsiniz.
(Json veri tabanı dışındaki bir dosyada verileri tutmayı sağlayan bir yöntem bildiğim kadarıyla.)
Yeri geldiğinde çok işe yarayabilecek bir yönteme benzeyen bu öneriyi acemi birisine aktarır gibi açarsanız sevinirim.

Aydınlanmış oluruz sayenizde...

Sonra wm oluruz.

Abdullahx Abdullahx MW Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek .
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 393 / 395
  • Ticaret 3, (%100)
Geri dönüşünüz için ben de teşekkür ederim.

Birinci sorunuz için;
Şimdiye kadar çok fazla veri gerektiren projeler üzerinde çalışmadım, kesin bir şey söyleyemem kaç tane sütunun ideal olabileceğine dair. Elbette geniş çaplı işlerde hatrı sayılır miktarda sütun sayısı olabilir ama ne kadar çok olursa üzerinde çalışması da o kadar zor hale gelecektir. Şahsi fikrimi söyledim, belki de bu konuda daha fazla tecrübe sahibi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirler.

İkinci madde için de;
JSON veri tabanında da veri tutmak için harika bir yöntem aslında. Hem fazladan sütun kullanımını önler hem de mysql in json formatındaki veriler için özel fonksiyonları bile var, bunlar sayesinde (php için konuşayım) veri tabanındaki json formatlı verileri json_decode edip güncelleyip yeniden kaydetmek yerine direkt olarak veri tabanında crud işlemleri yapılabiliyor. Mesela bir kullanıcıya ait verileri (ad,soyad,tc,adres,doğum yılı.. vs aklınıza gelebilecek her türlü veri) tek bir stunda tutmak bence çok kullanışlı olur. Şu kaynaklara bir göz atın.
http://www.erbilen.net/mysqlde-json-verileriyle-calismak/
https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/json-functions.html
Bir de yakın zamanda phpmyadmin de yeni sütun eklerken dikaktinizi çekti mi bilmiyorum ama VARCHAR,INT,TEXT... gibi veri türleri seçerken en altta bir de JSON diye bir veri türü eklendi. Henüz nasıl işlem gördüğünü bilmiyorum ama demek ki spesifik olarak json verileri için eklenmiş.
BEYAZMASTER

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Yazılım...
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 597
  • Beğeniler 154 / 153
  • Ticaret 0, (%0)

Geri dönüşünüz için ben de teşekkür ederim.

Birinci sorunuz için;
Şimdiye kadar çok fazla veri gerektiren projeler üzerinde çalışmadım, kesin bir şey söyleyemem kaç tane sütunun ideal olabileceğine dair. Elbette geniş çaplı işlerde hatrı sayılır miktarda sütun sayısı olabilir ama ne kadar çok olursa üzerinde çalışması da o kadar zor hale gelecektir. Şahsi fikrimi söyledim, belki de bu konuda daha fazla tecrübe sahibi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirler.

Eyv"ALLAH"...

İkinci madde için de;
JSON veri tabanında da veri tutmak için harika bir yöntem aslında. Hem fazladan sütun kullanımını önler hem de mysql in json formatındaki veriler için özel fonksiyonları bile var, bunlar sayesinde (php için konuşayım) veri tabanındaki json formatlı verileri json_decode edip güncelleyip yeniden kaydetmek yerine direkt olarak veri tabanında crud işlemleri yapılabiliyor. Mesela bir kullanıcıya ait verileri (ad,soyad,tc,adres,doğum yılı.. vs aklınıza gelebilecek her türlü veri) tek bir stunda tutmak bence çok kullanışlı olur. Şu kaynaklara bir göz atın.
http://www.erbilen.net/mysqlde-json-verileriyle-calismak/
https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/json-functions.html
Bir de yakın zamanda phpmyadmin de yeni sütun eklerken dikaktinizi çekti mi bilmiyorum ama VARCHAR,INT,TEXT... gibi veri türleri seçerken en altta bir de JSON diye bir veri türü eklendi. Henüz nasıl işlem gördüğünü bilmiyorum ama demek ki spesifik olarak json verileri için eklenmiş.

Sayenizde böyle birşeyin varlığından haberdar oldum. Verileri tek sütunda tutmak bana pek çekici gelmiyor, tam tersi karışıklıklara yol açabilirmiş gibi geliyor.
O sütundaki verileri ayrıştırmak için extra çaba harcamak gerektirir gibi de geliyor.
Ayrıca json kavramına karşı olumsuz bir ön kabulüm var kafamda aslında ama bu paylaşımınıza istinaden ilk fırsat bulduğumda incelemekte fayda görüyorum.
Kaynaklar için teşekkürler.

Öğrenmem gereken çook bilgi var daha...

(Şimdi baktım sütun seçenekleri arasında json'u göremedim.)

Localhostumun da öyle! :)

ALLAH'A EMANET OLUNUZ.
Abdullahx

kişi bu mesajı beğendi.

Sonra wm oluruz.
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al