freelance iş ilanları

Veritabanındaki açık bağlantıdan kaynaklı yavaşlama

7 Mesajlar 2.253 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

onderozkan onderozkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 37 / 34
  • Ticaret 37, (%100)
Merhabalar,

Natro hosting firmamla görüştüğümde sitemdeki yavaşlamanın nedeni olarak aşağıdaki olayların rol oynuyor olabileceğini söyledi.

Natro Görevlisinin yazdığı mesaj: Eğer veritabanınıza fazla açık sorgu kalıp sonlanmıyorsa bundan dolayı web sitenizde yavaşlama meydana gelebilir veritabanınız içerisinde açık connection stringlerinizi kontrol etmenizi rica ederiz.

Fakat benim açıkcası çok bir bilgim yok veritabanı üzerine. Ne yapmalıyım?

wmaraci
reklam

0Derece 0Derece WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Kesin bir fikrim yok fakat Mysql close ile ilgili olabilir. Ayrıca natro yetkilisinin attığı mesajdaki "açık sorgu kalıp sonlanmıyorsa" kısmı bana kısır döngüyü hatırlattı onu da kontrol edebilirsin.

• Üyelik 14.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 37 / 34
  • Ticaret 37, (%100)
açıkcası daha basit bir anlatıma ihtiyacım var. Veritabanı benim için bilinmezlik havuzu ve yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Rajinhear Rajinhear BilgeAdam Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilişim Yetkilisi
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Bu durumu çözmesi gereken aslında Natro'dur. Bütün loglar / veriler elindeyken, yavaşlamaların veritabanından kaynaklı olduğunu söylemesi bana biraz garip geldi.

Zaten Natro'nun yönetim panelinde de çok ayrıntılı bir içerik yok. Eğer wordpress tarzı bir CMS kullanıyorsan ve kaçak tema kullanıyorsan, belki içeriğine başka şeyler eklenmiş olabilir.

Tabi bu benim şahsi görüşüm. Umarım çözebilirsin sorununu.

Son bir not : Hosting alırken kesinlikle hostbul nokta net sitesinden hostların puanlarına ve yorumlarına göz atın. Şöyle ki, Türkiye'nin en büyük 3. domain barındırıcısı olan Natro'nun beğenilme oranı %50 :)
onderozkan

kişi bu mesajı beğendi.

Tri9 Media Group Developer
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 14.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 37 / 34
  • Ticaret 37, (%100)
Teşekkürler. Çözümü sunucu değiştirerek bulmayı denedik bakalım ne olucak.

Açıkcası son 3 gündür bu sorunu yaşıyorum, dediğiniz gibi tema içerisinde birşey olsa daha öncede yapmalıydı.

Bana göre tamamen natro odaklı bir sorun. Açık sorgu bırakmak felan hikaye. Veritabanına girmişliğim 3 dür 4dür en fazla.

Bakalım beklemedeyim.

douganx douganx Sistemciyiz.net Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Teknik Destek Uzmanı - Telekominikasyon
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

onderozkan adlı üyeden alıntı

Teşekkürler. Çözümü sunucu değiştirerek bulmayı denedik bakalım ne olucak.

Açıkcası son 3 gündür bu sorunu yaşıyorum, dediğiniz gibi tema içerisinde birşey olsa daha öncede yapmalıydı.

Bana göre tamamen natro odaklı bir sorun. Açık sorgu bırakmak felan hikaye. Veritabanına girmişliğim 3 dür 4dür en fazla.

Bakalım beklemedeyim.

Natro dan aynı cevabı bende aldım fakat db tarafında hiç bir yetkimiz olmadığı için ayrıntılı bir değerlendirme yapamıyoruz.(MSSQL) Sunucu değiştirdiğinizde bir düzelme oldu mu?

Öyle İşte ...

• Üyelik 14.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 37 / 34
  • Ticaret 37, (%100)

douganx adlı üyeden alıntı

Natro dan aynı cevabı bende aldım fakat db tarafında hiç bir yetkimiz olmadığı için ayrıntılı bir değerlendirme yapamıyoruz.(MSSQL) Sunucu değiştirdiğinizde bir düzelme oldu mu?

yaptıklarımı tam olarak hatırlamsamda önerim şunlar,
1- natroya sitenizi daha az domainin barındığı bir servera taşımalarını söyleyin.
2- veritabanı optimize eden eklentiler var. bunları kullanın bunlar bende çok fayda sağladı. veri tabanı boyutum 300mblardan 150lere düştü.
3-wordpress eklentilerde siteyi çok yavaşlatıyor. internette biraz araştırırsanız sitedeki eklentilerin nekadar siteyi yavaşlattığını gösterne bir eklenti vardı, bunu bulup kurun ve eklentilerinizi teste sokun. Bunun bende %80 faydası oldu.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al