wmaraci reklam
lidertakipci

alpha aşamasında olan quup beta yayınına başladı..

7 Mesajlar 795 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

huseyintemizyurek huseyintemizyurek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 /
  • Meslek Yazılım geliştirici
  • Mesajlar 506
  • Beğeniler 29 / 25
  • Ticaret 1, (%100)
Türk sosyal paylaşım sitesi olan quup.com aylardır alpha aşamasındayı fakat artık beta yayınına başladı. Beta sürümü ile daha yeni özellikler eklenen quup daha iyi yerlere geliyor.. :)

Fikirzula’yı takip edenler aylar önce quup.com hakkında yazı yazdığımı hatırlayacaklardır. Blogumu baştan oluşturduğum için eski arşivlere veda ettim malum. Ama bu yazıyı kaleme almamın sebebi ise quup‘un beta yayınına başlaması ve yeni birçok özelliğin sisteme eklenmesi.

Aslında quup için Facebook, Twitter ve Friendfeed’in karması diyebiliriz. Dikkatinizi çekerim, asla klon değil. Sistem genel olarak Friendfeed mantığıyla işliyor ama kapak fotoğrafı başta olmak üzere birkaç özellik kendisini Friendfeed’ten ayırıyor.

Quup uzun süredir alpha aşamasındaydı ve bariz eksiklikleri mevcuttu. Örneğin arama yapmıyor, direkt (özel) mesaj özelliği çalışmıyor ve kullanıcılar grup kuramıyorlardı. Aslına baktığınızda kullanıcıyı sosyal ağa çekmek için olmazsa olmaz özelliklerdi bunlar.

Peki şimdi ne var quup’ta?

1) Gruplar : Servis betaya geçer geçmez teknoloji ve kitap grupları kurarak hem servisi test etmek hem de meraklısını toplamak istedim. Grup özelliği gayet başarılı çalışıyor. Üstelik grup kurmak sadece 15-20 saniyenizi alacak bir iş. Grup arama/bulma özelliği de tatmin edici.

Grup abonelerinizi sayfaya yönetici yapma özelliği de unutulmamış. Dahası, grupta canınızı sıkan aboneyi def edebiliyorsunuz;)

2) Takip etme özelliğinin kolaylaşması : Diyelim birinin takipçilerini görmek istediniz. Bu takipçileri takip edebilmek için profil isminin üstüne geliyor, yuvarlak profil kutusunun açılmasını bekliyor ve takip etmek için takip et butonuna basmanız gerekiyordu. Ya da kolayı profile gidip takip edip önceki sayfaya geri dönüyordunuz.

Şimdi ise bu iş daha kolaylaşmış. Profil isminin sağında ‘takip et – takibi bırak‘ butonları var ve bu sayede kolaylıkla takip edebiliyor veya takibi bırakabiliyorsunuz.

3) İçeriklerin gruplarda paylaşılmasını sağlamak : Grup özelliğinin gelmiş olmasıyla ilgili bu durum. Ana akışa yazdığınız iletinin diğer gruplarda paylaşılmasını sağlayabiliyorsunuz.

4) Özel mesajlaşma özelliği : Twitter ve Friendfeed’ten de bu özellikle quup, olması gereken her şeyi içinde barındırıyor hale geldi. Gönderilen mesajlar ‘direkt quup‘ olarak nitelendiriliyor ve mevcut sayfa içinde pencere olarak açılıyor.

Betayla birlikte göze çarpan eklemeler bunlar Quup’ta.

Yazının başlığı gereği quup’un genel özelliklerinden bahsetmemek olmaz:)

Arayüz oldukça kullanışlı ve kararlı, sağ alanda yorumlarınıza ve beğenilerine ulaşmanız için linkler yer alıyor.

Onun hemen altında abone olduğunuz ve kurduğunuz gruplar bulunuyor ve bu gruplardaki son aktifliğin saatleri yer alıyor.

Quup paylaşımlarınızı diğer sosyal ağlara gönderebildiğinizi hatırlatmamda fayda görüyorum.

Quup’un gözüme çarpan bir eksiği, link paylaştığında minik resim olarak sadece bir alternatif sunması. Buna acil bir çözüm bulunmalı.

Uzun lafın kısası, bu sosyal ağda hemen yerinizi almanızı öneriyorum. Şiddetle değil, sevgiyle:)

kaynak

wmaraci
reklam

mustafaokumus mustafaokumus KalemiminUcunda Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 207
  • Beğeniler 80 / 31
  • Ticaret 22, (%100)
Umarım güzel olur sizin için. Başarılar.

Özgün Makale Hizmeti

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)
Bu sisteme PHP o kadar güzel giderdi ki...
Sosyal ağları hiç etkin kullanamadığım için bunu da etkin kullanamıyorum. :(

Ne diyelim, umarım Quup adından çokça söz ettirir.

Ghost Ghost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1683
  • Beğeniler 751 / 310
  • Ticaret 24, (%100)
Biliyorum bunu, ancak aktif olarak kullanmıyorum maalesef. Siz de geliştirici ekibinde misiniz?

wmaraci
wmaraci

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Yazının tamamını yazdığınız takdirde kaynak veya link verebilirsiniz. Lütfen mesajınızı düzenleyin aksi takdirde silmek durumunda kalacağız.

NOT: Forum kurallarını okumanızı tavsiye ederiz. Bir kere uyarılan kişiyi, tekrar uyarmadan gerekli ceza işlemlerini uyguluyoruz.

huseyintemizyurek huseyintemizyurek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 /
  • Meslek Yazılım geliştirici
  • Mesajlar 506
  • Beğeniler 29 / 25
  • Ticaret 1, (%100)

Ghost adlı üyeden alıntı

Biliyorum bunu, ancak aktif olarak kullanmıyorum maalesef. Siz de geliştirici ekibinde misiniz?

Hayır quup ekibinde değilim..

Sinan adlı üyeden alıntı

Yazının tamamını yazdığınız takdirde kaynak veya link verebilirsiniz. Lütfen mesajınızı düzenleyin aksi takdirde silmek durumunda kalacağız.

NOT: Forum kurallarını okumanızı tavsiye ederiz. Bir kere uyarılan kişiyi, tekrar uyarmadan gerekli ceza işlemlerini uyguluyoruz.

Gerekli düzeltme yapıldı

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Yeni FriendFeed artık quup. Severek 'takılıyorum' :p

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al