wmaraci reklam

Bir gün herkes webmaster olur mu?

5 Mesajlar 756 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Bu soruyu webnode, weebly, wix gibi hazır sistemlerin yaygınlaşmasını göz önünde bulundurarak sordum. Tabi ki aynı soru "webmasterlık bir gün tarih olur mu?" şeklinde de sorulabilir. Nasıl ki bilgisayar kullanmak kolaylaştı ve yaygınlaştı. Bu da benzer bir durum.
Ben web tasarımına merak saldığımda frontpage'den öte gidemedim. Açıkçası yoğunlaşamadan hazır sistemleri keşfettim. Şu an webnode kullanıyorum. Evet bi web tasarımcının yaptığı işlerle mukayese edilemeyebilir ama hazır sistemler de kendilerini geliştiriyor.

wmaraci
reklam

sistem911 sistem911 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 6, (%100)
"Herkes web alanıyla ilgilenebilir ama herkes webmaster olamaz." ben olaya bu açıdan bakıyorum.

Herkesin kendi kendisinin doktoru olması ; ama profesyonel ve akademik anlamda doktor olamaması gibidir bu.
erdinc18209 tamerh

kişi bu mesajı beğendi.

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)
Herkes birgün webmaster olur. Ama çoğu sadece sıfat olarak kalacak.

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Aslında derin bir yaraya parmak basmışsın. Anlatacaklarım buraya sığmaz. 8 yıldır Web teknolojileriyle ilgileniyorum. Yazılım eğitimi aldım. Bu işe gönül verdim ve bu işten para kazanmaya çalışıyorum. Fakat gel görelim ki yarım saatte wordpress kuran yada dreamweaver basit bir site yapan bile kendini web master ilan ediyor.

Web Master kelimesinin anlamı Web Uzmanı'dır. Web Uzmanı olabilmek için kod bilmek gereklidir. Karşılaşılacak bir kodlama sorununa yada veri tabanını sorununa çözüm getirebilen kişidir. Hatta sıfırdan dinamik bir site yazabilen kişidir. Fakat günümüzde Web Sitesi kurmak o kadar kolaylaştı ki 2 saatte web sitesi kurup, bunu 200 liraya yapanlar yüzünden gerçek Web Master sıfatına sahip kişiler iş sıkıntısı çekiyor.

8 yıllık Web hayatımda çok fazla Web Sitesi kurmaya meraklanan kişiyle karşılaştım. Herkes işin özünde ne kadar zor olduğunu anladıktan sonra vazgeçtiler. Çünkü kodlama zor iştir. Yazılım Uzmanlığı eğitimi aldığımda hocalarımız bize "bu işi para için yapmayın, para için yapacak olursanız bu işi yapamazsanız, bu işi seviyorsanız yapın" demişlerdi. Hakikaten para için yapılacak iş değildir Web işi.

Sizlere başımdan geçen bir hikayeyide anlatayım ... Okuduğum üniversitede Sosyal Bilimler Fakültesinden mezun, Web Sitesini minimum seviyede bilen bir hoca Muhasebe öğrencilerine Web Sitesi yapmayı anlatacağını vaad etmişti. Bende Muhasebe öğrencisi olmamama rağmen komik olacağını tahmin ederek derse katıldım. Açtı frontpage'yi oyun oynar gibi web sitesi yapmaya başladı. Öğrenciler sıkıldı ve dersi sınıfta kalma pahasına terk etmeye başladılar. Sonra tahtaya çıkıp dersi ben anlatmayı teklif ettim. Hoca benim Web Tasarım bilgimi bilerek dünden razı bir şekilde kabul etti. Ardından hocanın frontpage ile oluşturduğu index.html dosyasını sağ tıklayıp notepad'te açmasını rica ettim. Projeksiyon cihazında öğrencilerin karşısına bir dünya kod çıktı ve sınıfa dönerek şunu dedim;
"İşte Web Sitesi yapmak isteyen önce bu kodları öğrenmelidir." ... Bütün bir sınıf hep bir ağızdan "Ohho ooooo!!!" dedi ve ders 2 dakika içinde bitti.

Kaldı ki görünen kodlar kodlamanın en basit dili olan HTML kodlardı. İşin içine dinamik kodlar girince o zaman öğrenmesi ve çözüm üretmesi çok daha zordur. Sonuç olarak sorulan soruya gelecek olursak; Bir gün herkes kesinlikle Web Master olamaz. Eğer Web Master olmaktan kasıt ne şekilde olursa olsun Web Sitesini kurmayı bilmek değilse ... Lütfen artık hazır script Web Sitesi kurmayı bilen biri kendisini Web Master zannetmesin ...
mujdatsayar EsiN oxyzer

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

mujdatsayar mujdatsayar M.Kemal Atatürk Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Grafik tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1285
  • Beğeniler 452 / 308
  • Ticaret 0, (%0)
Bence olmaz Afedersiniz margin padding yada ne bilim böyle başlıca şeyleri bilmekle webmaster olunmaz kanaatimce birşeyi düzenleyene de benim gözümde webtasarımcı denmez o işi yani birşeyi sıfırdan yapan adama webmaster denir bir sitenin css kodlarıyla oynayarak marginini ayarla paddingini ayar bunları yapana bence webmaster denilmez.

www.mujdatsayar.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al