wmaraci reklam

Boşuna Webview Uygulamalarına Para Vermeyin

8 Mesajlar 952 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ERENKYI ERENKYI WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 8 / 45
  • Ticaret 1, (%100)
Eğer sitenizin uygulaması olsun istiyorsanız artık webview uygulamalara para vermenize gerek kalmayacak. Forumda görüyorum baya var alıcısı-satıcısı bu uygulamaların ama size tavsiyem bir kaç ay beklemeniz.

PWA yavaş yavaş tüm tarayıcılara gelmeye başlıyor. Şu an Türkiye'de %76.37 destekli tarayıcı var. Fakat bu rakam Firefox ve Edge olmamış hali. Onlar da bir kaç ay içerisinde tam destek vermeye hazırlanıyor yani %90 ve üzerini rahat görür.

PWA ne derseniz, basitçe bir siteyi uygulamaya dönüştürme işlemi. Fakat link kısayolu gibi değil. PWA ile native app'lerin yapabildiği çoğu şeyleri yapabilirsiniz. Örneğin sitenizin internetsiz çalışmasını sağlamak, daha iyi bir cache sistemi yapmak, kullanıcıya bildirim göndermek (push notification), background-sync, ses tanıma, bluetooth ve nfc kullanma, kamera ve mikrofonu kullanma, cihazla ilgili hemen hemen her bilgiyi alabilme gibi bir çok özellik. Ayrıca uygulamanız sistemin yüklü uygulamaları listesinde gözükebilecek. Aynı native app'ler gibi.

Basit bir uygulamaya yüzlerce lira vermek yerine Javascript ile şimdi bile sitenizi PWA uygulamasına dönüştürebilirsiniz.

Edit: Buradan hangi popüler sitelerin PWA kullandığına bakabilirsiniz ve uygulamaları telefon ve bilgisayarda deneyebilirsiniz. PC'de aktif etmek için flag'leri düzenlemeniz gerekiyor şu anlık.
MKURT

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Endlore Endlore Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Dijital Medya
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 28 / 23
  • Ticaret 1, (%100)
Bunun için öğrenebileceğimiz yerli/yabancı kaynaklar mevcut mu?

• Üyelik 11.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 8 / 45
  • Ticaret 1, (%100)
Başlangıç için böyle bir kaynak var: https://mxb.at/blog/how-to-turn-your-website-into-a-pwa/

İnternette bir sürü kaynak bulabilirsiniz.
Endlore

kişi bu mesajı beğendi.

b3ta b3ta APPBeta Mobile Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 9 / 3
  • Ticaret 3, (%100)
O sizin düşünceniz. Artık insanlar her şeyin uygulamadan hallediyor. Tarayıcı üzerinden pek blog sitesi, haber sitesi dolaşan insana denk gelemezsiniz.
Bu gün baktığımızda bütün büyük sitelerin kendine ait native veya hybrid uygulaması mevcut marketlerde. Neredeyse hitlerinin %40 - %60 civarı oradan geliyor.
Native uygulama ile webview uygulamayı kıyaslamakta çok yanlış, ne hız bakımından ne de kullanışlık bakımından asla yerlerini tutamaz

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 11.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 8 / 45
  • Ticaret 1, (%100)
b3ta yazıyı okuduğunuzdan şüpheliyim hocam. Ben zaten webview alanlara söylüyorum. Ayrıca PWA birnevi native uygulama. Hemen hemen native uygulama ile yapabileceğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Tek dezavantajı mobilde app store'a yükleyememeniz (yanlış hatırlamıyorsan Windows Store'a yükleyebiliyordunuz). Ama çoğu büyük sitenin kullanmaya başlamasıyla kullanıcılar artık uygulamaları app store'larda aramaktan vazgeçecek ve PWA arayacak. Sürekli güncelleme sıkıntısı yok, boyutu aşırı düşük ve tekrardan native uygulamaların yapabileceği neredeyse her şeyi yapabiliyor.

Edit: Buradan hangi popüler sitelerin PWA kullandığına bakabilirsiniz ve uygulamaları telefon ve bilgisayarda deneyebilirsiniz. PC'de aktif etmek için flag'leri düzenlemeniz gerekiyor şu anlık.

• Üyelik 09.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 9 / 3
  • Ticaret 3, (%100)
Zannetmiyorum, öncelikle Apple ve Google bu marketler için milyar dolarlar harcadı. Bu platformu bitiremezler.
Ben bu PWA’nın kullanıcılar tarafından çok tutulacağını düşünmüyorum. Büyük sitelerin, şirketlerin zaten oturmuş bir düzeni, kitlesi mevcut. Bu PWA’yı anca cebimden para çıkmasın ama uygulamam olsun diyenler tercih edecektir bence

• Üyelik 11.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 8 / 45
  • Ticaret 1, (%100)
Nasa, AliExpress, Alibaba, Flipboard, 5miles gibi büyük şirketlerin 3-5 kuruşun lafını yapacağını sanmıyorum :)

Edit: Ayrıca PWA'yı sadece uygulama yapma amaçlı görmeyin. Sitenizi ciddi miktarda hızlandırabilir ve bandwidth tasarrufu yapabilirsiniz.
b3ta

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 9 / 3
  • Ticaret 3, (%100)
5 TL’ye WebView sektörü biter belki :D
Bakalım ülkemizde etkisi ne olacak bu teknolojinin, merakla bekliyorum

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al