freelance iş ilanları

Gönüllü yazar bulmanın yolları nelerdir?

39 Mesajlar 5.271 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

hamitcan123 hamitcan123 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** O**
  • Mesajlar 248
  • Beğeniler 21 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Bana kalırsa gerçekten gönüllü bir yazar bulabilmek için yaptığın projenin geleceğine karşındaki insanı ikna etmen gerekiyor bir gelecek görmeli ki projede gönüllü olarak yazarlık yapıp sonrasında iş kalkınınca ekmek yiyebilsin.Bu şekilde düşünüyorum.
mrtrclb

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Arkadaşlar "Gönüllü" kavramını bence bi' tekrar ele alalım derim.

Mesela, şimdi biri çıkıp bana "trafik kurallarına dikkat çekme amacıyla oluşturulan bir sosyal sorumluluk projesi" için teklif getirse, bu projede gönüllü olmayı düşünürüm. Neden? Çünkü ortada sosyal bir faaliyet var. Ve dolayısıyla buna bir el atıp, destek olmak isteyebilirim.

Diğer yandan biri geliyor "Ayakkabı modelleri" sitesiyle (alana takılı kalmayın, bu bilgi sitesi de olabilir) gönüllü olmamı istiyor. Bu bir ticari faaliyet değil midir? Evet.

Peki, neden birinin ticari faaliyetinde karşılık almadan "sırf paylaşımcı" olduğum için emeğimi vereyim?

Bu sorunun cevabını bulduğunuzda aradığınız sorunu cevabını da bulmuş olacaksınızdır.

Bence işin mantığını yanlış yerde arıyorsunuz. Sorun ne kadar ödeme yaptığınız olmayabilir ama hiç ödeme yapmadan ticari bir faaliyete gönüllü aramak, bana biraz saçma geliyor.

Eğer bir ticari faaliyetin asıl kitleye ulaşım aracı içerik ise ve SEO, sunucu gibi kalemler bir masraf olarak görülüp, en önemli yapı taşı atlanıyorsa iş planınızı bir kere daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Bkz; araba kullanmayı sevdiği için ticari takside gönüllü çalışmak.
EkipNetwork birsevda denizbabasi

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

denizbabasi denizbabasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1598
  • Beğeniler 659 / 572
  • Ticaret 56, (%100)
Being çok doğru söyledin hocam, bu yazıyı editörlük bölümüne sabitlemek gerekli.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

Panda Panda ctrlpanda.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Editör - Blog Yazarı
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad Ş** E**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 126 / 138
  • Ticaret 0, (%0)
Being merakımdan soruyorum siz içerik üretmek için ne kadar alıyorsunuz? Yada bu işin ücret tarifesi hem yazan hemde ödeyen için haftalık mı? aylık mı? yoksa içerik başına mı yapılmalı? Özelden de yazabilirsiniz. Mesela ben sizin içerikleriniz çok beğeniyorum. Bir editör yada içerik üreticisi ile çalışmak istersem sizin kalifiyenizde olmalı
Being

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Panda sorduğun soruların tamamının cevabı değişkenlere bağlı. Fiyatlandırmanın iş başına yapılması, maaşlı bir çalışanınız olmadığı sürece en makul olanıdır. Ben WM Aracı çalışanı olduğum için (maaşlı) bu soruyu direkt es geçiyorum. Ayrıca WM Aracı'nda blog dışında daha birçok metin işiyle alakadar oluyorum. Yani 5-6 farklı kalemde yaptığım işler için maaş almış oluyorum.

Benim gibi ve benden daha iyi onlarca yüzlerce editör var. Ama bu arkadaşların hepsinin işi editörlüktür. Tüm geçimini bu işten sağlayan arkadaşların fiyat beklentisi haliyle biraz daha yüksek oluyor.

Şöyle bir örnekleme yapayım, bu işi tam zamanlı yapan arkadaşların bir projede sarfettiği çabaya oranla bekledikleri aşağıdaki gibi olacaktır (ortalama olarak);

Minimum çaba = 500 TL
Ortalama çaba = 1000 - 1200 TL
Ortalamanın üstü çaba - 2000 TL
Yoğun çaba - 3000+

Bu rakamlar size uzak olduğu sürece 100 kelime 1 TL ile yapacağınız metinler sıradan metinler olacaktır diye düşünüyorum.
tamerh birsevda Panda

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

Paratic Paratic WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** T**
  • Mesajlar 347
  • Beğeniler 52 / 163
  • Ticaret 0, (%0)
kusura bakmayın ama net bir yorum yazmak istedim konuyu görünce.
içerik üretimi yapacak bütçeniz yoksa neden dijital yayıncılık sektörünü seçtiniz :)

yani ben dershane açacağım ama öğretmenler gönüllü olacak.
ben futbol takımı kuracağım ama futbolcular gönüllü olacak.
ben market açacağım ama kasiyerler gönüllü olacak.

böyle birşey olabilir mi?
lütfen yapmayın, Türkiye interneti daha kaliteli projeleri hakediyor.
İçerik üretimi dijital yayıncılığın en büyük gider kalemidir.
Buna bütçeniz yoksa hiç başlamanıza gerek yoktur.
useranonimm

kişi bu mesajı beğendi.

asonons asonons WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Wordpress
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad Ç** U**
  • Mesajlar 500
  • Beğeniler 211 / 210
  • Ticaret 11, (%100)
3 kuruş kazanıyorsanız 1 kuruşunu yazara verirseniz bulursunuz.

mrtrclb mrtrclb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1379
  • Beğeniler 538 / 538
  • Ticaret 7, (%100)
Yav amma abarttınız ha, altı üstü hitap ettiğim kitleye yönelik nasıl etkileşimi daha fazla artırırımın yollarını araştırıyorum.Bu birnevi kitleyi artırma çabası da aynı zamanda. asonons ayrıca takipçilerinin içerik gönderdiği çok fazla web sitesi var bugün.Herşeyi paraya bağlamamak lazım, ben içerik sağlamaya devam edeceğim, tüm içerikleri başkalarının yazdıkları ile sağlayacağım beleş para kazanacağım filan da demedim ayrıca..

Konuk yazarlık
Takipçilerin gönderdiği yazıların paylaşılması
Misafir blogculuk

bu kavramları hiç duymadınız heralde?? Paratic Being

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Adını duyurmuş olman. Benim kar amacı gütmeyen web sitem var ve yaklaşık 40 yazar birlikte yazıyoruz. Burada önemli olan insanlar sende yazmak için çıldırmalı. Bize günde 20’den fazla yazar başvurusu geliyor biz kalabalık olmamak adına kabul edemiyoruz.
mrtrclb

kişi bu mesajı beğendi.

mrtrclb mrtrclb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1379
  • Beğeniler 538 / 538
  • Ticaret 7, (%100)
ilkanbalkan aradığım cevaplardan biri bu. Millet işi gücü nasıl yererim, nasıl bozarıma bağlamış.Teşekkürler

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al