wmaraci reklam
lidertakipci

Google’den Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

5 Mesajlar 2.105 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

bulgay bulgay Turkcem.net Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğretmen / Yazar
  • Konum Van
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1465
  • Beğeniler 486 / 347
  • Ticaret 77, (%100)
Merhaba arkadaşlar. Bu aralar sıkça bu konuyla ilgili konu açıldığını gördüm. Konu açan arkadaşlara pm ile ulaşıp yardımcı olmaya çalıştım ancak detaylı bir açıklama gerektiği kanaatine vardım.

Konunun detaylı ve resimli anlatımı burda mevcuttur. http://goo.gl/2QBcn9

Arkadaşlar deneme amaçlı sitenize konu girdikten sonra ya da daha önceki konularınızı silip yeni şeyler yayınladıktan sonra google maalesef eski konuları da indexlediği için sitemizde uzun bir süre sürekli ''Bulunamadı'' hataları meydana gelir.
Bunun önüne geçmek için çok kolay bir yöntem var aslında.

Yöntem kolay ancak ben herkes faydalansın diye detaylı bir açıklama yazdım. Detaylı açıklamayı ve resimli anlatımı buraya aktarmaya zamanım yok şimdi ancak kısaca bahsetmek gerekirse olay şöyle işliyor:

Google Console'de sitemize ait 'tarama hataları'nı görürüz hep. işte bu tarama hatalarını toplu olarak yok etmek için kısa bir yol. Ya da sitemizde indexlenmiş ancak artık indexlemesini istemedğimizi yazılarımızı bu yolla toplu olarak google hafızasından sileceğiz.

Önce Google toplu url kaldırma eklentisini chrooma kuruyoruz. bunu google aratarak ya da detaylı anlatımda verdiğim linkten kolayca indirebilirsiiz. Toplu kaldırma işlemini bu eklenti sayesinde yapacağız. Bu eklenti sayesinde url kaldırma alanına toplu dosya seçme seçeneği ekleniyor.

Url’leri kontrol ettikten sonra aşağıdaki resimdeki adımları uygulayınız. önce tüm urlleri işaretlememiz lazım. Ancak sitemizde hatalı url sayısı çok fazlaysa bu ekranın sağında bulunan GÖSTER yazısının yanındaki sayıyı 500 yapın. Sonra tüm linkleri seçin. İndir butonuna tıklayın. Açılan pencereden Google Dokümanları seçip tamam diyoruz.

Açılan ekrandan aşağıdaki resimdeki gibi sadece linklerin olduğu alanı komple seçip kopyala diyoruz. Sonra masaüstünüze bir adet txt yani yeni metin belgesi oluşturuyoruz. Bu yeni metin belgesini açıyoruz ve kopyaladığımız bu linkleri oraya yapıştırıyoruz.Kaydet deyip metin belgesini kaydediyoruz ve kapatıyoruz.

Önce Google Dizin sekmesine tıklıyoruz. Ordan URL’leri kaldır linkine tıklayın. Chrooma kurduğumuz eklenti sayesinde görselde 3. olarak işaretlediğim alan açılmış oldu. Burdan Dosya Seç’e tıklıyoruz. Az önce linkleri kopyaladığımız Yeni Metin Belgesini seçip tamam diyoruz. Sonra göreceğiniz gibi bu sayfamız linkleri tek tek kaldırmaya başlayacaktır. İşlemler sürerken bu sayfa sürekli yenilenecektir. Bu normaldir. Her silinme kuyruğuna eklenen url ile sayfa yenilenecektir. Bilgisayarınızı rahat kullanmak için bu url’ler kaldırılma dizinine eklenirken siz chroom penceresini aşağıya çeki ve kendinize yeni pencere açıp işlerinizi yapın. O sayfa arka planda linklerinizi silme kuyruğuna eklesin.

Kaynak : http://goo.gl/2QBcn9
Sedat

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Seobaz Seobaz www.seobaz.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / K
  • Meslek Seo
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad N** D**
  • Mesajlar 427
  • Beğeniler 595 / 197
  • Ticaret 190, (%100)
https://wmaraci.com/forum/arama-motoru-optimizasyonu/webmaster-tools-toplu-404-url-kaldirma-328030.html daha detaylı veya ek bilgi için.
bulgay

kişi bu mesajı beğendi.

bulgay bulgay Turkcem.net Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğretmen / Yazar
  • Konum Van
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1465
  • Beğeniler 486 / 347
  • Ticaret 77, (%100)

Teşekkürler katkınız için :)
Seobaz

kişi bu mesajı beğendi.

Sedat Sedat Güzel Hayat Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bİlgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 138 / 110
  • Ticaret 9, (%100)
Konu açanlardan biri benim arkadaş sağolsun özet geçerek anlatmıştı ama burda daha detaylı anlatmış işe yaradı..
bulgay

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

apo42 apo42 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek yazılım
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 10
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
konuyu hortlatmış olacam ama yeni webmaster de bulamıyorum toplu url kaldırmayı

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al