lostyazilim

İşletim sistemlerini nasıl yapıyorlar ?

5 Mesajlar 733 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)
Yeni bir makaleden tekrar merhabalar geçen yazımda Online oyunların Nasıl yapıldığına bir göz atmıştık şimdi işletim sistemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacağız.

Genellikle kullanılan programlama dilleri.
Makinenin anlayabildiği tek dil 0 ve 1 dir. zamanla yazılımcı arkadaşlar “La olum 0,1 yazmaktan gına geldi herşey birbirine giriyor yazdıklarımı anlamıyorum nalet olsun demişler!” ve insanların yazılım geliştirirken kendi insani dillerini kullanmasına izin veren yeni diller üretmişlerdir. bu diller çevirici işlevi görür. yani “Merhaba” yazısının “01010110101″ gibisinden makine diline çevrilmiş halini düşünün. işte tam olarak bu.
Assembly > Assembly öğrenilmesi zor bir dildir. İşletim sistemlerinde çok tercih edilen bir dildir. diğer dillere göre daha hızlı çalışır. bunun nedeni diğer dillerde yorumlayıcı,derleyici kullanılırken Assembly’de bunun kullanılmamasıdır(belkide kullanılıyordur araştırırken gözümden kaçmışsa af ola) Assembly ile makine dili arasındaki ilişki diğer dillerinkinden farklıdır.
C > Aslında bütün herşey C dilinde yazılmıştır. Windows,Dos,Unix,Linux,FreeBSD,MacOS.. unutmayın C dili hemen hemen tüm dillerin atasıdır
Pascal > İlk Macintosh işletim sisteminin çoğu ve TeX Pascal ile yazılmıştır. bir çok öğrenciye programlamayı pascal öğretmiştir.
Vkipedia Alıntıdır ” Pascal ve C dilleri yaklaşık aynı zamanlarda geliştirilmişlerdir ve aralarında önemli benzerlikler vardır. Orijinal Pascal ile C’nin ikisi de yapısal programlama fikrini gerçekleştiren küçük ve prosedürel dillerdir. İkisinde de dinamik bellek ayırma ve işaretçi işleme (İng. pointer manipulation) mümkündür. Ancak, bu iki dil dışarıdan bakıldığında farklı görünürler (C programları genelde Pascal programlarından kısadır). ”

görevleri nelerdir ?
İşletim sistemi bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetimini sağlayan Ana yazılımdır. Bilgisayarımıızın temel yazılımıdır tüm uygulamaları çalıştırmaktan sorumludur.

Abi biz arkadaşlarla toplandık işletim sistemi yazıp paraya para demices !!! diyorsanız önce okuyun.
ehem ehem. öncelikle işletim sistemi yazmak öyle basit programlar yazmaya benzemez. Online oyun yazmayada benzemez. Aslında yazdığınız hiç bir programı yazmaya tam olarak benzemez bir kere büyük ve profesyonel bir ekibiniz olmalı Makine dilinden,çekirdek yazabilecek kadar iyi bir ekibinizin olması lazım. Birde üstüne para kazanmak istiyorsanız allah kolaylık versin önünüzde windows,linux,Andorid,Windows phone 8 gibi gibi bir ton sistem var. Yani gerçeklerle yüzleşin istedim. tabi yapılabilirmi yapılır ama deyim yerinde olacaksa “MÜKEMMEL” denebilecek kadar iyi olmak zorunda.

Kaynak

wmaraci
reklam

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)
arkadaşlarla toplandık işletim sistemi yapıyoruz :D o kadar kolay :D

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

WebDost adlı üyeden alıntı

arkadaşlarla toplandık işletim sistemi yapıyoruz :D o kadar kolay :D

Söylerken herşey çok kolay :D

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)

MrB adlı üyeden alıntı

Söylerken herşey çok kolay :D

Dalga geçiyorum zaten :D
MrB

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

agoren agoren WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 304
  • Beğeniler 21 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Programlama bilmek yetmez.

aligoren.com
wmaraci
Konuyu toplam 6 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 6 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al