wmaraci reklam

İyi Bir MultiBlog - Dergi Nasıl Oluşturulur? - Gün Gün Anlatım

2 Mesajlar 364 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)

Arkadaşlar selamlar. yaklaşık 5 yıldan beri, ine çıka, uğraşa uğraşa bir multiblog - dergi yayınımızı devam ettiriyoruz. Şu anda kültür sanat edebiyat dergilerinde önde gelen alternatif bir kanalız. Bu noktaya gelirken çok fazla doğrular, çok fazla yanlışlar yaptık. Sizlere bunları anlatmak, bildiklerimi sunmak öğretmenliğin verdiği içgüdü ile bir görev olduğunu düşünüyorum. Her gün ek güncellemeler ile bu postta paylaşacağım. Sorularınızı da konu altında cevaplamaya çalışacağım.
Başlayalım.

08.04.2020

Mutli-Blog Nedir?
Multi-Blog haber sitelerine yakın, gündemi orta seviyede takip eden, birden fazla site yazarının bulunduğu ve görüşlerini kısmî olarak bildirebildikleri sitelere verdiğim isim. Verdiğim isim diyorum çünkü aslında multiblog tumblr gibi, blogların oluşturulabildiği, kişinin kendisinin yönettiği üyelikli sistemlerdir. Fakat benim tabirim daha çok dijital dergi olmayı kapsamakta.

Yapılması Gerekenler

1. Teknik Detaylar

Bu siteye üyeyseniz zaten site açmayı biliyorsunuzdur. Bu yüzden domain ve hosting konularını es geçiyorum.
Sitemizi Wordpress şeklinde açmak, arka planda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanızı sağlayacaktır. İleride anlatacağım, sitenizin editörü olacak kişiler daha kolay düzenleme yapacaktır. Sitede "yetkilendirme" ile alakalı birçok konuyu iyi biliyor olmanız gerekiyor. Yoksa bir içerik sağlayıcı, editörden onaysız yazı yayınlayabilir, spam hesaplar sitenizde sabaha kadar dünyanın backlinkini alabilir. Bu yüzden yetkilendirme ile ilgili fonksiyonları ya da eklentileri incelemenizde fayda var.

2. Sosyal Medya Kanalları

Sosyal medya kanallarını oluştururken Twitter ve Instagram mutlaka şart. Pinterest'i sitenize bağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda yazı linki paylaşmaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekebilir. Bu yüzden ilerleyen dönemde sosyal medya ekibinizi kurmanız gerekecek. Bu ekibi kurarken yapmanız gerekenleri ekip kurma başlığı ile diğer günlerde anlatacağım.

Başlangıçta Sosyal Medya Kanalları Adına Yapılacaklar
1. Twitter ve Instagram şart.
2. İlk etapta takibe takip kasılabilir (bot asla almayın)

Gün gün güncelleme buraya gelecek arkadaşlar. İlgi duyan, okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Soruları konu altında cevaplandırmaktan onur duyarım.

wmaraci
reklam

jekoben jekoben WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 23
  • Beğeniler 0 / 8
  • Ticaret 1, (%100)
Multi Blog deniyor zaten buna. Evet. Bu ismi siz vermediniz. Hatta benim kullandığım temanın ismi de bu zaten.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al