wmaraci reklam
lidertakipci

Kursta Neler Öğrenilmeli

5 Mesajlar 689 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

memory memory Öğretmen Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 589
  • Beğeniler 96 / 79
  • Ticaret 25, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır web ile uğraşıyorum. Birçok site açıtım, hala aktif sitelerim var.

Kendimi geliştirip büyük projeler yapmak istiyorum. Bunun için web tasarım kursuna yada kendimi geliştirmem gereken konuları öğrenmek için yazılım kursuna gitmek istiyorum.

Sizce neleri öğrenmeliyim, hangi dil yada proğramlar öğrenilmeli.

Lütfen kursa gitme, kendin çalış olur gibi mesajlar bırakmayın.

Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

İyi geceler...

isparakariyer.com
wmaraci
reklam

t1esto t1esto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 212
  • Beğeniler 12 / 35
  • Ticaret 0, (%0)
Kursa gitmen bu iş için güzel bir başlangıç olur ama bu piyasada önemli olan fikirdir.Fikirlerini gerçekştirebilecek oranda öğrenirsen gelişme gösterirsin. Programlama dillerine gelirsek ASP NET veya PHP öğrenmeni tavsiye ederim ama muhakkak tek bir dilde diğerlerine oranla daha iyi ol.

polathinyo polathinyo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek SEO | Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** P**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 43 / 37
  • Ticaret 58, (%97)
Eğer çok fazla birşey bilmiyorsan önce Web Tasarım, o bittikten sonra Web Programlamaya gitmeni öneririm.
Önce web tasarımda html, css, dreamweaver, photoshop, fireworks ve flash gibi şeyleri öğrenirsin.
Bu bittikten sonra web proglamlamaya giderek asp.net, jquery, javascript vs. öğrenebilirsin.
PHP veren kurs vardır kesin ama Türkiye'de PHP'de prof. uzman olan ve kurs veren varmıdır bilmiyorum.

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Yazılımı öğrenmek için İzmir'den İstanbul'a gidip 6 ay eğitim aldım. Aldığım eğitim yazılım uzmanlığı kursuydu. Bende senin gibi sadece Web kısmını merak ederek eğitim almak istedim ama orada web kısmını 2-3 hafta kadar anlattılar. Daha çok windows programing'e yöneliyorlar ama kısmen birbiriyle alakalı olduğu için web yazılımda da faydalı oluyor.

Öncelikle Web Tasarım öğrenicem dersen sana sadece HTML, XHTML ve CSS eğitimi verirler, bunlarla sadece statik ve günümüzde pek tercih edilmeyen siteler yapabilirsin. Ben Web Tasarım eğitimi verdim. Günümüzde tercih edilen dinamik bir site yapmak istiyorsan PHP yada ASP.NET öğrenmen lazım. Kurstayken hocaya baskı uyguluyordum "hocam ne olur PHP öğretin" diye ama müfredatın dışına çıkamayacağı için ASP.NET anlattı. İyi kide ASP.NET anlatmış. Çünkü geliştirilmesi en kolay dinamik yapı ASP.NET'te. Visual Studio programı ile bir sürü hazır araçlardan yararlanabiliyorsun. Bir butonun kodla nasıl yazıldığını öğrenmeye vakit harcamak yerine butonu sayfaya sürükleyip bırakarak buton oluşturabiliyorsun. Bazıları kolaya kaçmanın kötü bir şey olduğunu düşünür ama bazı şeyleri kolay yoldan yapmamak inanılmaz bir vakit ve çaba gerektirir. Öğrenilmesi gereken çok fazla şey olduğu için kimsenin o kadar vakti yok.

Tüm bunların yanında ASP.NET .NetFremwork alt yapısını kullanır ve bu yapı Microsoft tarafından sürekli geliştirilir. Ben eğitimi 4 yıl önce aldım. Eğitime başladığımız dönemde Visual Studio 2008 ve .NetFremwork 3.5 yeni çıkmıştı. Aradan geçen 4 senede 2 kez geliştirildi ve daha kolay bir hal almanın yanı sıra güzel özellikler eklendi.

Kursa hatırı sayılır bir para verdim ve bugün olsa yine verirmiydin diye sorarsan vermezdim. Çünkü kurs bittikten sonra ki bilgim ile şu anki bilgim arasında dağlar kadar fark var. Kurs bana çok basit temel bilgiler verdi. Sadece yol gösteriyor ve o yoldan yürümek sana kalıyor. Tabi ben mükemmeldim, kurs kötüydü demek istemiyorum, o dönemde kursun hakkını üniversite sınavlarımdan dolayı veremedim. Fakat kurs bittiğinde hiç bir şey yapamayacak kadar bilgim olup şu anda bir siteyi sıfırdan yapabiliyorsam bu kursa gitmesem de bu işi öğrenebileceğimin bir göstergesidir. Kursa katılan diğer öğrencilerde yazılım öğrenmesi zor bir iş olduğu için "ben öğrenemiyorum" demek yerine "kurs öğretemiyor" dediler. Zaten kursun başında dahi bize bu kursa her dönem 100 kişi başlıyorsa 5 kişi bitirebiliyor demişlerdi. Yani 100'de 5 gibi çok küçük bir ihtimal başarılı olmak.

Eğer dinamik bir siteyi sıfırdan yazmak istiyorsan öğrenmen gereken tek şey ASP.NET yada PHP değil. HTML'i ve CSS'ide çok iyi bilmen lazım, çünkü yazılım kurslarında basit olduğu söylenerek anlatılmıyor. ASP.NET öğrenicem diyorsan MSSQL veri tabanını da çok iyi bilmen lazım. PHP öğrenicem diyorsan MySQL'ide çok iyi bilmen lazım. Sitem biraz güzel özelliklere sahip olsun diyorsan Javascript'i en azından temel seviyede bilmen lazım. Sitende illa ki görsel unsurlar olacak, Photoshop'tan az da olsa anlaman lazım.

Kursa gidicem diyorsan da orada anlatılanları can kulağıyla dinlemen, o dönemde başka hiç bir şeyle uğraşmaman lazım. Kursta verilen herşeyi evde gidip tekrar etmen, verilen ödevleri sorunsuz yapman lazım. Yapamadığını yapana kadar hocalara sorman lazım.

Yazılım herşeyden önce aşırı sabır ve çaba gerektiriyor. Şu anda 10 saniyede yazdığım bir Ms SQL sorgusunu 2 sene önce yazabilmek için tam 8 saat uğraştım. 2 sene önce sıfırdan yazdığım sitenin kodlarına açıp baktığımda "yuh lan, bu salaklığı nasıl yaptım ben, böyle yapmak varken böyle yapmışım" dediğim noktalar oluyor. Yani sürekli kendini geliştirmek ve bilgini güncellemek için yazılımla uğraşman lazım. Sosyal bir hayatın varsa unutman lazım. Yazılım nankör meslektir. 2 ay uzak kal, en önemli şeylerden biri olan Connection bağlantı satırının nasıl yazıldığını unutursun. Yazılımdan bir süre uzak kaldığım için geçen ay bir yazılım projesine başladım, günde 10 saatten fazla zaman harcayarak 1 ayda, dün itibariyle bitti.

Bu kadar uzun yazının özeti, yazılım çok çaba, özveri gerektiren çok zor iştir. Ben bu işe gönül verdiğim için girdim, parayı 2. planda tuttum hep. Kurstaki hocalarımızda hep "bu işi seviyorsanız yapın, para için yapılacak iş değil kesinlikle" derdi. Daha önce de yazmıştım bir konuya, tekrar yazayım. Yazılımcıların genel cümlesi şudur: Ben yazılımcıyım, benim hayatım yok! :)

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
wmaraci

memory memory Öğretmen Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 589
  • Beğeniler 96 / 79
  • Ticaret 25, (%100)
Herkese cok tesekkur ediyorum özellikle @mrauthor arkadasa isin zorluklarını vs. detaylı anlattığı icin.

8 senedir web ile ilgileniyorum. Wordpress kullandım hep, cok az da olsa html bilgim var. Mysql ve Photoshop da biraz biliyorum.

Sanırım öncelikle web tasarım kursuna gideceğim. Orayı istediğim noktaya getirdikten sonra yazılım kısmına geçerim.

8-5 çalışıyorum, hafta sonu tatil. Sanırım zamanım yeterli olur.

isparakariyer.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al