wmaraci reklam

LiteSpeedCache olmadan hız nasıl olur?

9 Mesajlar 1.059 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cagatay169 cagatay169 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Sosyal Medya Yöneticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Private cloud sunucu almak istiyorum ancak LiteSpeed Cache için ekstra lisans istiyorlarmış. Ben de LiteSpeed Cache almak istemiyorum

Sizce LiteSpeed Cache olmadan private cloud hızında düşme yaşanır mı? Büyük bir etkisi olur mu?

wmaraci
reklam

sineer sineer Web Hosting Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İnternet Hizmetleri
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 570
  • Beğeniler 373 / 151
  • Ticaret 30, (%100)
Kendiniz için özel kullanıcaksanız bir sorun yaşamazsınız daha düşük maliyet için plesk panel kullanabilirsiniz web site yazılımınız nedir?

Bizcehost.com İnternet ve Bilişim Hizmetleri

Seth Seth WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Backend Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad G** M**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 2 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Neden openlitespeed kurmuyorsunuz? Cache eklentisi de ucretsiz ustelik.
cagatay169

kişi bu mesajı beğendi.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Sunucular konusunda pek tecrübeye sahip oleugumu söylemem. Yinede belki biraz fikir verebilirim.

Bana kalırsa iki seçenek var. Ya Ngnix kuracaksınız ya da litespeed web server.

Cyberpanel ücretsiz ve hafiftir. Openlitespeed ile birlikte gelir. Openlitespeed kısıtlı bir litespeed lisansı.

Zaten ngnix de kendi başına bir cache sistemi desek yanlis olmaz herhalde.

Açıkçası bana kalırsa apache bir sunucuda ya ngnix eklentisi (sunucu panelini kast ediyorum) olacak, ya da litespeed. Ngnix kurarsanız da muhtemelen ayarları dikkatli yapmanız gerekecek. Ngnix 'in tek eksisi sanırım biraz daha karmaşık olması (Ya da bana öyle geliyor)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cagatay169 cagatay169 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Sosyal Medya Yöneticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)

tolhur adlı üyeden alıntı

Sunucular konusunda pek tecrübeye sahip oleugumu söylemem. Yinede belki biraz fikir verebilirim.

Bana kalırsa iki seçenek var. Ya Ngnix kuracaksınız ya da litespeed web server.

Cyberpanel ücretsiz ve hafiftir. Openlitespeed ile birlikte gelir. Openlitespeed kısıtlı bir litespeed lisansı.

Zaten ngnix de kendi başına bir cache sistemi desek yanlis olmaz herhalde.

Açıkçası bana kalırsa apache bir sunucuda ya ngnix eklentisi (sunucu panelini kast ediyorum) olacak, ya da litespeed. Ngnix kurarsanız da muhtemelen ayarları dikkatli yapmanız gerekecek. Ngnix 'in tek eksisi sanırım biraz daha karmaşık olması (Ya da bana öyle geliyor)

hocam şimdi guzel.net den alacağım. onlar dedi ki biz sadece plesk panel kurup teslim ediyoruz. ardından siz ne isterseniz kuruyorsunuz.
ben cache olaylarını yapabileceğimi sanmıyorum. belki de benim sitenin kendisi yavaş. cloud hosting'e geçsem de fark etmeyecek.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Aslında sworks hocamın fikirlerini duymak faydalı olabilir
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Panelsiz Nginx (LEMP sunucu) her türlü işinizi fazlasıyla görür. Geçen ay İsveçli bir eticaret sitesinin sahibi müşteri olarak geldi. Mevcut hostinginde sorun yaşadığını belirtti. Bende sitesindeki virüsleri görünce aniden 4000+ ürünü olan, aylık 5 milyonun üzerinde ziyaret sayısına sahip bu siteyi tek çekirdekli, 2GB RAM bulunan kendi Nginx sunucuma aniden taşımak zorunda kaldım. Sorunsuz bir şekilde siteyi bir ay boyunca kaldırdı. Ki bu site aylık 200k TL civarında satış yapan 48 eklentili bir siteydi. Yani site de öyle hantal bir siteydi ki hem divi hem de elementor bir arada kullanılıyordu gerisini siz hesap edin. Açıkcası ben de şaşırdım buna.

Yalnız panelsiz Nginx veya diğer bir deyişle LEMP kullanacaksanız sunucu bilginiz olması gerekiyor veya profesyonel olarak birisinin sizin yerine kurması ve ayarlarını yapması gerekir. (Open file limit vs dahil tüm ayarlar)

Birisini bulduğunuzda ilk birkaç siteyi de sizin adınıza taşır ama yarın birgün site eklemek isterseniz yine profesyonelin yardımına ihtiyacınız olacak malum panelsiz olduğu için... LEMP sunucunun dezavantajları da kısacası bunlardı. Ama iyi ayarlandığı takdirde en iyi performansı LEMP sunucunun verdiğini de belirtmem gerekiyor.

Bütun bu tanımlara uğraşa uzak kaldıysanız, kafanıza yatmadıysa en iyi seçenek bunsefer Plesk + Nginx kullanmak oluyor bana göre. Bunun için öyle ahım şahım sunucu bilgisine gerek yok ama yine de plesk’in ayarlaması burada önemli rol oynar. Çünkü plesk hem apache hem nginx destekliyor. Siz sadece nginx kullanmalısınız ki hızlı olsun ama bu sefer nginx ayarlamasını bilmeniz gerekiyor veya en azından biraz İngilizce biliyorsanız plesk makalelerini okuyarak güzel bir ayarlama yapabilirsiniz.

Firma olarak uygun fiyatlı Hetzner cloud CPX serisini öneririm. Sırf Plesk kurulacak diye Guzelnet’e bağlı kalmayın derim. Plesk’i sizde kurabilirsiniz zaten onlar kurduğunda da ayarlama yapmıyorlar diye biliyorum yani sadece kurup teslim ediyorlarsa 10 dk ‘lık bir iş.
bluecity webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
İlla Litespeed kullanacağım derseniz Plesk panel üzerinde pratik bir şekilde kurulum yapılabiliyor.

1 adet site için Litespeed 2 GB Ram ücretsizdir. https://www.litespeedtech.com/products/litespeed-web-server/lsws-pricing

Plesk panelde Litespeed kullanmak için tek yapılması gereken Nginx devredışı bırakmak olur.

Ama birden çok siteniz olacaksa o zaman Nginx kullanmalısınız maliyet açısından.

Plesk üzerinde Nginx ayarları o kadarda zor değil esasında.
https://docs.plesk.com/en-US/obsidian/customer-guide/websites-and-domains/hosting-settings/web-server-settings/apache-and-nginx-settings.72320/
webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

Fearlessleon Fearlessleon Yak ! Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 206
  • Beğeniler 18 / 50
  • Ticaret 6, (%100)
plesk + nginx + wp rocket eklentisi ideal çözüm olabilir

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al