wmaraci reklam

Nofollow Daha mı Güçlü

9 Mesajlar 1.026 Okunma
wmaraci reklam

Bilo Bilo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)
Hassas bir konuyu mercek altına alıyoruz.
Bakın Google ne diyor;

PageRank'e veya bir sitenin Google'ın arama sonuçlarındaki sıralamasına müdahale etmeyi amaçlayan tüm bağlantılar, bir bağlantı düzeninin parçası olarak değerlendirilebilir ve... (kaynak)

ve şimdi de bakınız dolaylı yoldan "dofollow" için ne diyor ("no" demedim "do" dedim dikkat ediniz.).

....Reklamın alıcısına PageRank'i geçirmeyen TBÖ reklamcılık bağlantılarının yönergelerimizi ihlal etmediğini unutmayın. PageRank'in geçirilmesini birkaç şekilde önleyebilirsiniz, örneğin:rel="nofollow" özelliğini etiketine ekleyerek (kaynak)

Bakınız, yukarıda altını çizdim, "önleyebilirsiniz" diyor. Yani buradan net olarak çıkan sonuç; "Dofollow" vermek PageRank geçirir.

Şimdi diyeceksiniz ki "e Bilo, daha yeni mi öğrendin, bunu sağır sultan bile biliyor". Lütfen okumaya devam edin, şenlik henüz başlıyor :)

Şimdi can alıcı soruyu soruyorum;

- Forum, blog, tüm sosyal medya siteleri ve aklınıza gelen diğer tüm sitelerde, insanların paylaştıkları bağlantılar otomatik olarak "nofollow" a dönüyor, bunu hepimiz biliyoruz.
E peki o zaman PageRank'ı, dolayısıyla sıralamaları yükseltecek şey nedir? ve hemen cevap ortaya çıkıyor;

Yukarıdaki ilk alıntımızda "PageRank" a diyor, ikincisinde ise yine "PageRank'ı geçiren" diyor. Yani geçirmemesi için "nofollow" kullan, eğer kullanmazsan "PageRank geçirmiş olursun" ve dolayısıyla "sıralamayı etkiler" diyor.

Umarım kafalar karışmamıştır ve şimdi sorarım size arkadaşlar, bu "kendi içinde çelişmek değil midir"

Sıralamanın yükselmesi için PageRank'ın yükselmesi lazım.
PageRank'ın yükselmesi için "dofollow" lazım.
E "dofollow" verildiğinde de "doğal olmayan" durum oluşuyor.

Ya ben salağım ve doğal yollardan "dofollow" bağlantının, bugünün şartlarında alınması imkansız diye düşünüyorum (webmaster değilseniz, satın almamışsanız veya kendi siteleriniz değilse), ya da PageRank ve/veya "dofollow" denen şey büyük bir aldatmacadan veya yem'den başka bir şey değil.

Ki bu durumda ortaya şu iki sonuç çıkıyor.

- "Nofollow" bağlantılar, "Dofollow" bağlantılardan daha güçlüdür.
ve/veya
- "Dofollow" un sıralamalarda hiç bir etkisi yoktur (ya da çok azdır diyelim)

Şimdi kendi kendime şunu soruyorum; "Doğal Bağlantı Nedir?"

Sakın tutupta bana, "insanların kendi istekleriyle paylaşmasıdır" falan demeyin. Zira insanların hareketleri "makro" dan ibarettir, günde ikişer saatten 30 ayrı günü kaydeder uzak bir bilgisayarda oynatırsınız, alın size doğal hareketler zinciri derim bende. Farklı lokasyon, farklı ip, her gün farklı siteler, olması gereken ortalama sürelerde sörf etme ve beklenen, olması gereken hareketler zinciri vs. vs. vs.

E hani seo'nun özellikle de site dışı seo'nun kalbi bağlantılar dı. Nedir bu dofollow'suz "doğal"lık meselesi.

Tabi her ne kadar bu yazdıklarımla çelişse de şu gerçeği de eklemeden bitirmeyelim.
Belirli ölçülerde veya kılıfına uydurularak alınan bağlantılar PageRank'ı dolayısıyla sıralamaları etkiliyor mu, etkiliyor. Bu da trajikomik bir gerçek :)

Diyeceğim şu ki; Nofollow, hatta hatta sadece site ismi yazılarak alınmış bağlantıların dofollow bağlantılardan daha güçlü olmuş olması gerekmiyor mu, ya da ben mi yanılıyor, bir şeyleri kaçırıyorum. :) Mesela şunun gibi bir cümle; "Geçen girdiğim seobilog.com adresinde seo ile ilgili garip şeyler yazıyor..." gibi gibi gibi :)

** Önemli Not: Bu konuda PageRank üzerindeki diğer kriterler gözardı edilmiştir. Konumuz sadece linklerin do veya no olması üzerinedir.

Kaynak:
http://www.seobilog.com/2014/10/nofollow-dofollowdan-daha-mi-guclu.html

Sevgiler
.
tezyazimerkezi

kişi bu mesajı beğendi.

Domainog.com | Seobilog.com
wmaraci
reklam

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Güzel bir yazı, kafa yordum bayağı...
Teşekkürler...
Bilo

kişi bu mesajı beğendi.

ahmetcem96 ahmetcem96 www.ahmetcemaktas.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Ögrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 1618
  • Beğeniler 86 / 382
  • Ticaret 75, (%100)
yarın sakin bir kafa ile yeniden okuyacağım :)
Bilo

kişi bu mesajı beğendi.

Samsunweb Samsunweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek İşletme
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Ben şöyle düşünüyorum, aşırı şekilde link çıkışı olabilecek siteler için bir koruma yöntemi.

Şöyleki Çok aşırı link çıkışı sitelerin link kalitesini düşürdüğü biliniyor. Hatta aşırı dofollow olması, backlink satışı ve manipülasyon gibi şüphe uyandırır.

Nofollow kullanıldığında site google'a der ki; bu link güzel, kaliteli ve önemli olduğu için yayınlıyorum pagerank kazanması için yayınlamıyorum.

Konuya buradan bakacak olursak nofollow linkler seo açısından gayet güzel, dofollow linklerde pagerank açısından güzel.

Aşırı Dofollow'un siteye vereceği zararın önüne geçilmesi açısından da Nofollow kullanımı önemli. Sitenizi link çöplüğüne döndürmemek için Nofollow diyorum.

Kendi düşüncelerime göre böyle yorumluyorum. Güzel konu olmuş.
Bilo kardelenkurt

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)

Samsunweb adlı üyeden alıntı

Ben şöyle düşünüyorum, aşırı şekilde link çıkışı olabilecek siteler için bir koruma yöntemi.

Şöyleki Çok aşırı link çıkışı sitelerin link kalitesini düşürdüğü biliniyor. Hatta aşırı dofollow olması, backlink satışı ve manipülasyon gibi şüphe uyandırır.

Nofollow kullanıldığında site google'a der ki; bu link güzel, kaliteli ve önemli olduğu için yayınlıyorum pagerank kazanması için yayınlamıyorum.

Konuya buradan bakacak olursak nofollow linkler seo açısından gayet güzel, dofollow linklerde pagerank açısından güzel.

Aşırı Dofollow'un siteye vereceği zararın önüne geçilmesi açısından da Nofollow kullanımı önemli. Sitenizi link çöplüğüne döndürmemek için Nofollow diyorum.

Katılıyorum.
Samsunweb

kişi bu mesajı beğendi.

Yunusemre Yunusemre Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1548
  • Beğeniler 963 / 278
  • Ticaret 97, (%100)
Yazınızı uyumadan önce okumak istedim, ve okudum. Çok keyifli oldu taammi, çokta güzel oldu taammmi.
Bunu hangi kafayla yazdigimi bende bilmiyorum ama yazı için bilgi için teşekkürler.
Bilo

kişi bu mesajı beğendi.

Bilo Bilo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)
Ben teşekkür ederim.

Biraz uzun ve belki de kafa karıştırıcı olabilir ama, umarım anlaşılmış ve faydalı olabilmiştir.
.

Domainog.com | Seobilog.com

Ustadu Ustadu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Seo-Adsense Uzmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** Ü**
  • Mesajlar 197
  • Beğeniler 24 / 58
  • Ticaret 0, (%0)
Konuyu okudukdan sonra doğru bildiğimide şaşırdım :))...Açmayın böle konular kafam karışıyor sonra yanlış çalışma yapıyorum :))

kardelenkurt kardelenkurt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek gazeteci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 14 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

Samsunweb adlı üyeden alıntı

mantıklı

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al