wmaraci reklam

Online Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

7 Mesajlar 2.610 Okunma
wmaraci reklam

CoKoLuYoZ CoKoLuYoZ Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Blogger
  • Mesajlar 236
  • Beğeniler 0 / 17
  • Ticaret 0, (%0)

İnternet çok büyük bir dünya. Ve bu büyük dünyanın içinde güvenilir ve güvenilir olmayan bir çok şey var. Bu güvenilir olmayan şeylerin başına virüsler geliyor. Virüsler önlem alınmadığı zaman bilgisayar kullanıcılarının baş belası olabiliyor. İşte bu yazımda virüslere karşı nasıl pratik bir şekilde önlem alınabileceğini yazacağım. Ama her şeyden önemlisi iyi bir antivirüs programı kullanmanızı öneriyorum.
Online virüs taraması denilince aklımıza bir çok site geliyor. Ben en çok kullandığım bir site olan virüstotal adlı siteden yola çıkarak resimli anlatım yapacağım. Eğer dikkatli bir şekilde yazılanları takip ederseniz virüslerden korkmanıza gerek kalmayacak. Resimler biraz küçük gelebilir. Bu yüzden daha net olarak görmek isterseniz üstlerine bir kez tıklayabilirsiniz.

1. Adım:

Virüstotal adlı siteye girdikten sonra karşımıza böyle bir ekran geliyor. Choose File yazan yere tıklayın ve taramak istediğiniz dosyayı seçin. Ardından Scan it! yazan yere tıklayın ve taramayı başlatın.

2. Adım:

Seçtiğimiz dosya yüklenmeye başladı. Bu ekranı yükleme devam ederken kapatmayın. Yüklenme süresi dosya boyutuna ve internet hızınıza göre değişebilir. Çok fazla bir zaman almıyor. Zaten en fazla yüklenebilecek dosya boyutu 32 megabyte.

3. Adım:

Dosyamız yüklendikten sonra karşımıza böyle bir ekran geliyor. Detection rate yazan yüklenen dosyanın kaç farklı program tarafından tarandığını gösterir. Analytics date yazan kısım ise dosyanın yüklenme tarihini gösterir. File Name yazan yeri zaten bilirsiniz, dosya ismini belirtiyor.

Tarama sonuçları tertemiz gözüküyor. Online olarak bir çok programı kullanarak pratik olarak virüs taraması yapmayı öğrendik. Fakat bu yöntem ile taranacak dosyanın boyutunun en fazla 32 megabyte olması biraz eksik yön olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bilgisayarınıza iyi ve güvenilir, adını duyurmuş bir antivirüs programı kurmanızı öneriyorum. Aklınızda bir çok antivirüs programı varsa ve hangisini kullanacağınızı tam olarak karar veremediyseniz Hangi Antivirüs Programı Tercih Edilmelidir? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Kaynak: Online Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

wmaraci
reklam

rovalver rovalver Ailece eğlence merkezi Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 59 / E
  • Meslek serbest
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 9 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Bilgilendirmenize Tşkl ederiz. virustotal, gerçekten online tarama yapmanın en iyi yollarından birisi.

Bedava | Video İzle | Müzik Dinle

akerdersevi akerdersevi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek web tasarım
  • Mesajlar 50
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel bir paylaşım teşekkürler..

www.akerdersevi.com
http://www.seogretmeni.com

HaydarSahinn HaydarSahinn yazilimca.org Kullanıcı
  • Üyelik 16.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 61 / 31
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel paylaşım ancak sanırım forumda böyle bir konu olacak...Ayrıca bir sorum olacak bu dosyayı yüklerken bekleme süremiz çok uzun oluyor bundan kimse bahsetmiyor...Ben en iyisi bilgisayarımda tarar printscreen yaparım kafam da dsl imde rahat eder.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 07.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Blogger
  • Mesajlar 236
  • Beğeniler 0 / 17
  • Ticaret 0, (%0)

turkishseeder adlı üyeden alıntı

Güzel paylaşım ancak sanırım forumda böyle bir konu olacak...Ayrıca bir sorum olacak bu dosyayı yüklerken bekleme süremiz çok uzun oluyor bundan kimse bahsetmiyor...Ben en iyisi bilgisayarımda tarar printscreen yaparım kafam da dsl imde rahat eder.

Yüklenme süresi dosya boyutuna ve internet hızınıza göre değişebilir.

HaydarSahinn HaydarSahinn yazilimca.org Kullanıcı
  • Üyelik 16.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 61 / 31
  • Ticaret 0, (%0)

CoKoLuYoZ adlı üyeden alıntı

Yüklenme süresi dosya boyutuna ve internet hızınıza göre değişebilir.

Allah aşkına doğru söyle dosya sınırı 32 megabyte demişsin. Acaba türkiyedeki internet hızı ile kaç dakikada yükleniyor bu...

• Üyelik 07.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Blogger
  • Mesajlar 236
  • Beğeniler 0 / 17
  • Ticaret 0, (%0)

turkishseeder adlı üyeden alıntı

Allah aşkına doğru söyle dosya sınırı 32 megabyte demişsin. Acaba türkiyedeki internet hızı ile kaç dakikada yükleniyor bu...

Evet öyle dedim. En fazla yüklenebilecek dosya boyutu 32 MB fakat dosya yüklenirken daha önce virustotal veritabanında bulunuyor mu diye önce analiz ediliyor. Ardından upload ediyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al