wmaraci reklam

Serbest Çalışan Makbuzu Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?

3 Mesajlar 402 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

uzmanmedya uzmanmedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 115 / 26
  • Ticaret 3, (%100)
İşletme sahibi olmadan serbest iş yapan (freelancer) kişilerin hizmetleri sonrasında şirket olmadan kesebildikleri fiş ve fatura yerine geçebilen bir makbuzmuş. Bu konuda Google'da araştırma yapmama rağmen pek yakın olmadığım konular olduğundan dolayı fazla bir şey anlayamadım.

- Serbest çalışan makbuzunu nerden elde edip kesebiliyoruz?
- Her makbuz sonrasındaki %18 KDV'yi nereye nasıl yatırıyoruz?
- Müşteriye kestiğimiz makbuz sonrasında müşteri ne kadar stopaj yatıracağını neye göre biliyor ve bunu nereye yatırıyor?
- Müşterinin bizim adımıza stopaj yatırması (buna uğraşması) işine gelir mi, nasıl anlatabilirim bunu müşteriye?
- 100 liralık bir hizmet sunuyorsam 18 liralık KDV'sini ben yatırıyorum, müşteri ise en başında ödeyeceği stopaj miktarını 100 lira hizmet bedelinden düşüp örneğin 80 lira mı ödüyor bana, nasıl oluyor?

wmaraci
reklam

gurkanozgurtr gurkanozgurtr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Biyomedikal Cihaz Teknikeri
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Serbest çalışan makbuzu noter onaylı olmadığında herhangi bir geçerliliği olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca vergi ödemeleri de bildiğiniz üzere vergi daireleri tarafınca kabul ediliyor. Diğer konularda bir bilgim yok maalesef.
uzmanmedya

kişi bu mesajı beğendi.

vonn.click | Kurumsal Web Tasarım Çözümleri

Abelg Abelg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Mali danisman
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 2 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle vergi dairesinden kaydınız olmalı ve serbest meslek çalışanı olarak serbest meslek makbuzu kesmelisiniz.stopaj kesintisi ve kdv gibi unsurlar mali acidan bildirime tabi olup muhtasar beyanname ile beyan edilerek ödenir. Danışmanlık aldığın smmm bu konuda size yardımcı olabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al