wmaraci reklam

Sonunda Sitemi Google Hızına Getirebildim

16 Mesajlar 1.551 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

NeroWin NeroWin www.teknovudu.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 86 / 64
  • Ticaret 0, (%0)
Geçtiğimiz günlerde sanal sunucuya geçip biraz tablolarda ve temada optimizasyonlar yaparak hızımı oldukça geliştirdim. Zaten sürekli uğraşıyordum ama ilk defa bu kadar ince ayarlar yapıp meyvesini aldım :D

TeknoVudu

Acelem vardı çıkmak zorunda kaldım yazamadım, tabii ki ne yaptığımı anlatıcam.

İlk olarak hosting, Reseller veya VPS'nizdeki panele giriş yaparak PHP verisyonunu en son sürüme getirin. Standart olarak 5.6 ile geliyor. Bu da istekde bulunup işlem yaparken bir hayli yavaş kalıyor. Şuan en son PHP 7.2 sürümü mevcut. Bası serverlarda 7.1 de olabilir. Bu değişikliği yapınca sitenizde gözle görülür hız farkı olacaktır.

• Diğer bir dikkat etmeniz gereken şey bu işle az buçuk uğraşanların da aşina olduğu GZip sıkıştırma. Hosting firmaları bunu hali hazırda aktif olarak hizmetini veriyor. Ama yine de hosting firmanıza danışmanızı öneririm. Cpanel kullanıyorsanız "Optimize Website" sekmesinde aktif edebilirsiniz. Reseller veya VPS kullanıyorsanız firmanıza iletişime geçerek bunu aktif edebilir, ek olarak .htaccess dosyanıza kod ekleyerek daha kapsamlı bir sıkıştırma yapabilirsiniz.

• Yaptığım testlerde sitemin görselleri ilk bayt gelmeye başladıktan çok sonra yükleniyordu. Yani anlam veremediğim bir gecikme vardı görsellerde. Ben de bir süre araştırıp görsellerin webp uzantılı yaparak aynı kalitede çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabileceğimi öğrendim. Normalde çok eklenti kullanan biri değilim ama bu gerçekten sorunumu çözdü diyebilirim. Eklentinin adı "ShortPixel Image Optimizer" Önbellek (cache) eklentilerinin hepsini denedim ama bir kısmı istediğimi vermedi bir kısmı da temamda bozukluklara sebep oldu. Ama bu eklenti gerçekten işe yarıyor. Varsayılan ayarlara ek olarak sadece "Create also WebP versions of the images for free." aktif ettim. Onun dışında ki ayarı olduğu gibi kullandım.

• Önbellek eklentisi kullanmadığım için .htaccess dosyasından kodlarla yapmam gerekti. Aşağıda bu konu paylaşayım. Yapmayan arkadaşlar kullanabilir.

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresDefault "access plus 7 days"

## EXPIRES CACHING ##

• En son yaptığım şey ise wp_option tablosunda önceden kullanıp sildiğim tema/eklenti ayarlarını temizlemem oldu. Az buçuk ne yüklediğimi bilip google'dan da araştırarak gereksiz, kullanmadığım, gereksiz verileri sildim. Tabii bu biraz riskli olduğu için tablonuzu mutlaka yedeklemenizi öneririm. Bu ayarı yapmak için Cpanleden/phpMyAdmin'e giderek veya Pleks panelden Veri tabanı/phpMyAdmin'e giderek ulaşabilirsiniz. Not: Yanlışlıkla sileceğiniz database tabloları çok büyük veri kayıplarına yol açabilir. Lütfen önlemleriniz alıp gerçekten emin olarak düzenlemelerinizi yapın.

• Yine Pingdom , GTmetrix ve PageSpeed gibi araçları kullanarak sorunlu olan kısımları google'dan araştırıp çeşitli kodlar ekleyerek düzelttim.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Başka ayrıntılar aklıma gelince yazıya eklerim.
ercoxx webisyo TURUS

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Tebrik ederim site hızı gayet güzel. Hocam sunucuyu hangi firmadan ve hangi paketten aldınız?
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)
aldığın meyvelerden bize de verecek misin?
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

https://populertarim.com

HAYIRSEVER HAYIRSEVER Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Back-End
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 216
  • Beğeniler 46 / 48
  • Ticaret 7, (%86)

ASametYildirim adlı üyeden alıntı

Tebrik ederim site hızı gayet güzel. Hocam sunucuyu hangi firmadan ve hangi paketten aldınız?

Sunucusu ovh olarak görünmekte.
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

SeeTake SeeTake https://www.bilgimsel.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 608
  • Beğeniler 116 / 115
  • Ticaret 0, (%0)
Gerçekten hızı çok iyi. Mobilden girdim. Masaüstünü bilemem. Tema da sade ve şık.
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

TURUS TURUS Ölüm Var! Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 53 / 54
  • Ticaret 19, (%100)
Tebrik ederim hocam, oldukça hızlı olmuş.
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

...emrullâhi kaderen makdûrâ(n).

• Üyelik 26.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 86 / 64
  • Ticaret 0, (%0)
Acelem vardı çıkmak zorunda kaldım yazamadım, tabii ki ne yaptığımı anlatıcam.

İlk olarak hosting, Reseller veya VPS'nizdeki panele giriş yaparak PHP verisyonunu en son sürüme getirin. Standart olarak 5.6 ile geliyor. Bu da istekde bulunup işlem yaparken bir hayli yavaş kalıyor. Şuan en son PHP 7.2 sürümü mevcut. Bası serverlarda 7.1 de olabilir. Bu değişikliği yapınca sitenizde gözle görülür hız farkı olacaktır.

• Diğer bir dikkat etmeniz gereken şey bu işle az buçuk uğraşanların da aşina olduğu GZip sıkıştırma. Hosting firmaları bunu hali hazırda aktif olarak hizmetini veriyor. Ama yine de hosting firmanıza danışmanızı öneririm. Cpanel kullanıyorsanız "Optimize Website" sekmesinde aktif edebilirsiniz. Reseller veya VPS kullanıyorsanız firmanıza iletişime geçerek bunu aktif edebilir, ek olarak .htaccess dosyanıza kod ekleyerek daha kapsamlı bir sıkıştırma yapabilirsiniz.

• Yaptığım testlerde sitemin görselleri ilk bayt gelmeye başladıktan çok sonra yükleniyordu. Yani anlam veremediğim bir gecikme vardı görsellerde. Ben de bir süre araştırıp görsellerin webp uzantılı yaparak aynı kalitede çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabileceğimi öğrendim. Normalde çok eklenti kullanan biri değilim ama bu gerçekten sorunumu çözdü diyebilirim. Eklentinin adı "ShortPixel Image Optimizer" Önbellek (cache) eklentilerinin hepsini denedim ama bir kısmı istediğimi vermedi bir kısmı da temamda bozukluklara sebep oldu. Ama bu eklenti gerçekten işe yarıyor. Varsayılan ayarlara ek olarak sadece "Create also WebP versions of the images for free." aktif ettim. Onun dışında ki ayarı olduğu gibi kullandım.

• Önbellek eklentisi kullanmadığım için .htaccess dosyasından kodlarla yapmam gerekti. Aşağıda bu konu paylaşayım. Yapmayan arkadaşlar kullanabilir.

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresDefault "access plus 7 days"

## EXPIRES CACHING ##

• En son yaptığım şey ise wp_option tablosunda önceden kullanıp sildiğim tema/eklenti ayarlarını temizlemem oldu. Az buçuk ne yüklediğimi bilip google'dan da araştırarak gereksiz, kullanmadığım, gereksiz verileri sildim. Tabii bu biraz riskli olduğu için tablonuzu mutlaka yedeklemenizi öneririm. Bu ayarı yapmak için Cpanleden/phpMyAdmin'e giderek veya Pleks panelden Veri tabanı/phpMyAdmin'e giderek ulaşabilirsiniz. Not: Yanlışlıkla sileceğiniz database tabloları çok büyük veri kayıplarına yol açabilir. Lütfen önlemleriniz alıp gerçekten emin olarak düzenlemelerinizi yapın.

• Yine Pingdom , GTmetrix ve PageSpeed gibi araçları kullanarak sorunlu olan kısımları google'dan araştırıp çeşitli kodlar ekleyerek düzelttim.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Başka ayrıntılar aklıma gelince yazıya eklerim.
olesore ercoxx ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 26.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 238
  • Beğeniler 86 / 64
  • Ticaret 0, (%0)

ASametYildirim adlı üyeden alıntı

Güzel hosting ile 2 yıldan daha fazla çalışıyorum, oldukça memnunum. Ancak şöyle bir şey ben bir çok paketi denedim :angel: türkiye lokasyonlu sınırsız hosting, avrupa lokasyonu sınırsız hosting, türkiye lokasyonlu VPS, permium hositng, avrupa lokasyonlu VPS. Şuanda kullanmakta olduğun paket Güzel Hositng "EU-VPS-3"

Ancak sunu söyleyeyim ben ileride global birkaç proje yapacağım için avrupa lokasyonlu VPS satın aldım. Belki Türkiye lokasyonlu daha iyi veya kötü olabilir. Ancak bence (bu benim şahsi fikrim) avrupa lokasyonlu serverlar çok daha iyi gibi. Bu benim düşüncem olduğunu belirteyim tekrardan.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

NeroWin adlı üyeden alıntı

Güzel hosting ile 2 yıldan daha fazla çalışıyorum, oldukça memnunum. Ancak şöyle bir şey ben bir çok paketi denedim :angel: türkiye lokasyonlu sınırsız hosting, avrupa lokasyonu sınırsız hosting, türkiye lokasyonlu VPS, permium hositng, avrupa lokasyonlu VPS. Şuanda kullanmakta olduğun paket Güzel Hositng "EU-VPS-3"

Ancak sunu söyleyeyim ben ileride global birkaç proje yapacağım için avrupa lokasyonlu VPS satın aldım. Belki Türkiye lokasyonlu daha iyi veya kötü olabilir. Ancak bence (bu benim şahsi fikrim) avrupa lokasyonlu serverlar çok daha iyi gibi. Bu benim düşüncem olduğunu belirteyim tekrardan.

Haklı olabilirsiniz. Ben zaten avrupa serveri kullanıyorum. Dediğiniz gibi bencede avrupa serveri daha iyi gibi. :)
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

ercoxx ercoxx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 22 / 21
  • Ticaret 1, (%100)
Elinize sağlık harika olmuş
NeroWin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al