wmaraci reklam

Telif Hakkı Hk.

9 Mesajlar 1.119 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Burak611 Burak611 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Çalışmıyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 41 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Bugün internette telif hakları hakkında araştırma yaparken, bir çok kişinin saçma sapan sebeplerle telif hakkı mağduru olduğunu gördüm. Bunları okuyunca acaba kendi sitelerim içinde böyle bir dava açılır mı hissine kapıldım.

Ünlü bir kişinin fotoğrafını paylaşmak telif hakkı kapsamına girer mi? Girmeyeceğini düşünüyorum çünkü aksi durumda bütün haber siteleri telif yerdi herhalde. Fakat bugün o kadar çok, saçma telif hakları sebebiyle açılan davaları okudum ki şüpheye düştüm. Adam vesikalık fotoğrafı yayınladığı için telif yemiş mesela?

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Burak611"Ünlü bir kişinin fotoğrafını paylaşmak telif hakkı kapsamına girer mi? Girmeyeceğini düşünüyorum çünkü aksi durumda bütün haber siteleri telif yerdi herhalde. Fakat bugün o kadar çok, saçma telif hakları sebebiyle açılan davaları okudum ki şüpheye düştüm. Adam vesikalık fotoğrafı yayınladığı için telif yemiş mesela?"

Halka mal olmuş kişiler hakkında telif haklarında bir sorun yok. Ancak "Ticari" bir amaç gütmüyorsan. Ticari bir amaç için kullanıyorsan sıkıntılı bir iş. Mesela halk pazarlarında esnaf "hülya avşar da bizden aldı ablaaaa" diye bağırarak ürün satıyorsa suç işliyor aslında. Hülya apla bunu noter ile tespi-t ederse ve böyle bir ticaret yoksa ortada, pazarcı zararlı çıkar bu işten. Hülya AVşar ismi ticari patentli bir isimdir. Ticari bir kaygı oluşmayan ortamlarda rahatlıkla kullanabilirsin.
MehmetMasa Burak611

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Çalışmıyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 41 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
@enerjiveguc Evet hocam o konuda haklısınız anlattığınız durum telif hakkının ötesinde **************lığa da girer.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
@enerjiveguc Evet hocam o konuda haklısınız anlattığınız durum telif hakkının ötesinde **************lığa da girer.

Burak611
Bu duruma göre ne yapmak istediğine karar verebilirsin. Burada bir arkadaşımız da "Peugeot" araçlar için funclub web sitesi olduğunu ve bir duyuma göre de Peugeot bunları kapattırdığını belirtmişti. Ona da bir takım önerilerde bulunmuştum. Mesajlarımdan bulabilirsin, okumak faydalı olabilir.
Burak611

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

kodshop kodshop Anlatamıyorum Kullanıcı
  • Üyelik 22.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 157 / 160
  • Ticaret 0, (%0)
İnsanların aksine yalan iftira şahsına zarar gelmediği sürece kullanabilirsin. ama özgün olabildiğin kadar özgün ol..

BLOG : www.jdsezer.blogspot.com

MehmetMasa MehmetMasa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
Hocam ince bir çizgi var aslında, örneğin bir ticaret sitesinde üzerinde bir takımın logosu basılı kupa bardak satmak isterseniz bu telif hakkına girer ama siz bir takımın logosu olan bir fotoğraf kullanıp haber yaparsanız bu telife girmez.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

KralFx KralFx WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 02.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek tasarımcı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 2408
  • Beğeniler 815 / 525
  • Ticaret 105, (%100)
http://prntscr.com/ln710t
Burak611

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Çalışmıyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 41 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
KralFx
Teşekkürler soruya noktayı koymuş. :)
KralFx

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

mehmetmasa adlı üyeden alıntı

Hocam ince bir çizgi var aslında, örneğin bir ticaret sitesinde üzerinde bir takımın logosu basılı kupa bardak satmak isterseniz bu telif hakkına girer ama siz bir takımın logosu olan bir fotoğraf kullanıp haber yaparsanız bu telife girmez.

Yine benim belirttiğim durumu ifade ediyor. TİCARİ KAYGI. kupada bulunan logodan "para kazanıyorsanız" suç işlersiniz, ama bir resmi haber niteliğinde "paylaşırsanız" sorun yok. Ama yine bir resmi, özgün olarak şahit olduğunuz bir durum olarak fotoğraflayıp basına "satarsanız" bu suç olmaktan çıkıyor. Yani bir kulübün logosu olan bir ortamda veya birinin üzerinde iken bir fotoğraf çektiniz ve bunu "basına servis ettiniz" bu suç değildir. Ama bu resmi para karşılığı satarsanız ve bir şekilde "itibarsızlaştırma" söz konusu ise başınız ağrıyabilir.
MehmetMasa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al