wmaraci reklam

ThemeForest için tema tasarlıyorum fikir ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

7 Mesajlar 828 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

MertAslan MertAslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 22 / 6
  • Ticaret 3, (%100)
Yaklaşık 8 senedir amatör olarak web tasarım konularıyla ilgileniyorum. Çeşitli ajanslarda çeşitli stajlar yaptım, farklı departmanlarda görev aldım. Yıllardır onlarca başarılı başarısız site açıp kapattım. Onlarca, yüzlerce makale yazdım, Adsense onayı alabilmek için kastım, Amazon üzerinden para kazanmak için uğraştım, dijital projeler ürettim ve hayata geçirmedim :), şirketlerin sitelerine scriptler yükledim, temalar kurdum, içerikler girdim, kodları düzenledim. Bunlar zannediyorum ki webmaster forumlarındaki ortalama bir üyenin yaşadıklarıyla çok benzer. Fakat ben hiç bir zaman tam anlamıyla web tasarım, daha ziyade Wordpress'te tema tasarımı yapmamıştım neredeyse tüm web geçmişimin bu platform üzerine olmasına rağmen.

Belirteyim ki iyi bir üniversitede Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde son sınıfta okuyorum. Sadece somut ürünler değil, dijital ürünler konusunda da gerek yıllar içerisinde yüzlerce belki de binlerce temayı incelemiş olmamdan dolayı gerekse de aldığım eğitimden dolayı yeterince tasarım ve nizam bilgisine sahip olduğumu düşünüyorum. Söylemek ne kadar doğru bilmiyorum fakat belirli bir sanat ve estetik birikimine sahip olduğuma da inanıyorum.

Mesleğimi gerçekten seviyorum fakat bir çoğumuz gibi Wordpress benim ilk göz ağrım sitemynet'i hariç tutarsam. Yıllardır içimde olan tema tasarlama ve bunu profesyonel anlamda başarıp satma arzusu ise sanırım mezuniyetin yaklaşması ile biraz daha alevlendi. Fakat benim sorunum kodlama yapmayı çok iyi bilmemek.

Şöyle ki Elementor, Visual Composer gibi sistemler sayesinde tema tasarlamak o kadar da zor değil benim için. Elbette büyük emekler istiyor fakat anlatmak istediğim benim tema tasarımı yapabilmem için yeteneklerim dahilinde bunu gerçekleştirmemi sağlayabilecek eklentiler bunlar. Html ve css yıllardır edindiğim uğraşlardan dolayı elbette aşina olduğum, ezberimden çatır çatır kod yazamasam da bilmediğim yerleri öğrenip yapmak istediğimi düşe kalka yazabildiğim şeyler. Benim ihtiyacım olan ise nerelerde html ve css'e başvurmalı, nerelerde hazır eklentiler kullanmalı ve nerelerde inovasyon sağlanmalı, olmayan bir şeyi ben yaratmalıyım?

Örnek vermem gerekirse şu görseli inceleyebilirsiniz:

Navigasyon linklerinin hizalamasını göz ardı ederseniz eğer, örneğin bu görseldeki menü yerleşimini yapabiliyorum. Visual Composer kullanıyorum. Fakat mobile girdiğimde ise

Bu şekilde görünmesinden ziyade;

Buradaki gibi açılır bir menü olmasını istiyorum. Bunu Visual Composer'ın ücretsiz versiyonu ile yapabilir miyim? Eklentiler ile olur mu yoksa kendim mi oturup yazmalıyım?

Bunların haricinde örneğin ben bu linkleri menü olarak tanımlamak ve Wordpress'in özelleştirme sayfasında menü olarak tanımlanmış olmasını, kullanıcının oradan düzenleme yapabilmesini sağlamak istiyorum fakat şu an tasarladığım anasayfadaki tüm veriler ancak Visual Composer ile düzenlenebiliyor. Visual Composer bu tür tanımlama özellikleri sunuyor mu yoksa bu tür konular yine kodlama ile mi hallediliyor?

Bu şekildeki tema tasarım eklentilerinin herkesin kendi temasını tasarlamasına olanak sağlamak amacıyla üretildiği düşünülürse kodlamayı ortadan kaldırmak mümkün müdür bu eklentilerin sunduğu imkanları kullanarak? Değil ise bu eklentilerle tasarlanan temalar ne tür aşamalardan geçiyor? Örneğin ThemeForest üzerinden tema satan yabancı bir arkadaşın makalesini okumuştum. Devamlı deneme yanılma yöntemiyle en sonunda PSD - HTML 5 - WORDPRESS THEME şeklinde bir iş planı yaratarak hard reject almaktan kurtulduğunu biliyorum fakat ben photoshop üzerinden tasarlamaktan ziyade bu tür eklentilerle tasarlamak istiyorum. Bu şekilde ne tür aşamalardan geçerek bu işi gerçekleştirebileceğim konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Bunlar şu an ilk aklıma takılan şeyler. Zaten ilgilenen dostlar olursa bu başlığı onlarca soruyla doldurabilecek kapasitedeyim şu an. Yardımcı olursanız bu genç kardeşiniz de kendi rızkını bu şekilde kazanabilecek, benim haricimde bu tür konularla ilgili arkadaşlara da yorumlarınız bilgi ve fayda sağlayacak. Yol gösterebilecek güzel insanlar; bir önceki sayfaya dönmek kolay olan, asıl zor ama güzel olan ise cevap tabını kullanmak :)

Teşekkürler şimdiden.

wmaraci
reklam

cgrclk cgrclk Fortis Fortuna Adiuvat Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)
Bu kadar kısıtlı bir bilgi birikimi ile maalesef bir themeforest teması yapabilmeniz mümkün değil. Eklentilerle her işi çözemezsiniz, eklentiler sadece işlerinizi biraz daha kolaylaştırır, kullanıcı deneyimi artırabilir ve tema kullanımını kolaylaştırır. Bir visual composer kullansanız bile bu eklentiye göre temanızı dizayn etmeniz ve buna uygun kodlama yapmanız gerekir.

Themeforest'ın kodlamasından eklenti kullanımına, güvenliğinden, genel özelliklere kadar çok katı kuralları var. Gereksinimleri aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz. Başlıklar halinde sıralanmış.

https://help.author.envato.com/hc/en-us/articles/360000472383-WordPress-Theme-Requirements
MertAslan worldww

kişi bu mesajı beğendi.

MertAslan MertAslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 22 / 6
  • Ticaret 3, (%100)
Haklısınız, bu konuda yeterince donanımlı olmadığımın farkındayım. Zaten sanırım bu yola girmeye beni teşvik eden konu yalnızca tasarım alanında belirli bir birikimim olduğuna inanmam ve bunu da bu alanda kullanmak, bu alana yöneltmek istemem.

Visual Composer gibi eklentilerle bu tür tasarımları tamamlamaya yönelik talebim eğer mümkünse önce kolay yolu denemiş olmak için. Elbette bu şekilde olmuyorsa zorlamak anlamsız olur fakat bu şekilde olmuyorsa ne tür yöntemlerle oluyor? Benim arzum bu işin ne tür yetenekler gerektirdiğini bilip o konularda kendimi geliştirmek esasında.

Attığınız sayfada yer alan bilgiler öğrenmek istediklerimi karşılamıyor. Standartlardan bahsediyor fakat bunları genel olarak okudum. Bunların dışında benim hangi konularda kendimi geliştirmem gerekir? Bu yetenekleri öğrenmeye yönelik azmimi başarıya ulaştırabilirsem ThemeForest üzerinde satılabilecek bir tema üretebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Bu konularda yardım istiyorum aslında.

onurkaplan onurkaplan Bilgi Paylaştıkça Çoğalır Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Senior Email Marketing Special
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 2209
  • Beğeniler 100 / 548
  • Ticaret 4, (%100)
Öncelikle başarılar dilerim

İlk yapmanız gereken html kısmını geliştirmeniz tasarımı html olarak tüm yerlerde düzgğn çalıştığında wordpress giydirmek kalır.

Sizin önceliğiniz html kısmını geliştirmeniz olmalı
MertAslan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ahmetp ahmetp WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 39 / 144
  • Ticaret 1, (%100)
Menünün mobilde (yani küçük ekranda) istediğin gibi gözükmemesinin nedeni css. Açılır menü için de js gerekebilir.

Eğer tasarımı büyük ekrana göre yaparsan, küçük ekranlar için max-width değeri girersin. Eğer küçük ekrana göre yaparsan da, büyük ekranlar için min-width değeri girersin.

.menu {
width: 70%
}
@media only screen and (max-width: 640px) {
.menu {
width:100%;
}
}

veya

.menu {
width: 100%
}
@media only screen and (min-width: 640px) {
.menu {
width:70%;
}
}

gibi.

Siteye bütün görselliği verecek olan şey css'dir. Etkileşim için ise javascript kullanman gerekir. Açılır menü vs. Elbette pure css ile de açılır menü yapılabiliyor.

Temanın işlevselliği için ise mutlaka php bilmek gerekiyor. Kodlara biraz aşina olduktan sonra internetten gerekli kodları bulabilirsin. Örneğin yazının içinde yazarın ismini mi görüntülemek istiyorsun? "wp get author name" diye arama yapabilirsin. Çıkan ilk bir kaç sayfada zaten cevap vardır.

gibi.

Css için chrome'daki (diğer browserlar da olur) inspect - öğeyi denetle ile beğendiğin sitelerin css kodlarını incele. Tarayıcıyı değişik boyutlara getir ve değişen kodlara bak.

Aynı şekilde internette arama yaparak ne için ne kod lazım bulabilirsin. Mesela bir inputa girişi engelleyeceksin. "css input disabled" diye aratırsan ilk sayfa yazman gereken kodun input[type="text"]:disabled olduğunu verecektir.

Kolay gelsin.
MertAslan sworks

kişi bu mesajı beğendi.

mrtrclb mrtrclb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1379
  • Beğeniler 538 / 538
  • Ticaret 7, (%100)
Ben de hep merak etmişimdir eklentiler yardımıyla tema yapımı işini. Ama evet kod bilgisi gerekiyormuş
MertAslan

kişi bu mesajı beğendi.

mirnet mirnet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / K
  • Meslek Mühendislik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** M**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 46 / 32
  • Ticaret 5, (%100)
Html css ve Redux framework ile başlayabilirsiniz.
MertAslan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al