wmaraci reklam
lidertakipci

Türkiye'de Neden Yazılımcı Gelişmiyor? Lise Eğitim Sistemi

22 Mesajlar 1.907 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

DeepGloss DeepGloss Bir programcının notları Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
Edit.
YakupTEKiN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

netman netman netman Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** İ**
  • Mesajlar 725
  • Beğeniler 202 / 201
  • Ticaret 10, (%90)
Fazla bilgi göz çıkarmaz hocam :) çok şeyden bilgimiz olmasının bize zararı olmaz faydası olur o konuda katılmıyorum. Lakin bunun dışında kalan eğitim sistemi ve işleyişi hakkında söylediklerinize katılıyorum :)

// Acta est fabula

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
internet çağında her şeyi okuldan beklemeyin. yazılım mı öğrenmek istiyorsun? google a yaz "html , php, c++, vs..." karşına sınırsız döküman çıkacak. oku izle dene öğren. illa 20 kişi bir odada oturup sınırlı bilgiye sahip bir öğretmeni dinlemek zorunda değilsiniz.

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
netman kesinlikle fazla bilgi göz çıkarmaz hocam. Fakat düşünsenize sadece bizim gibiler yok, gerçekten ben hiç umursamıyorum çoğunu biliyorum zaten görülen derslerin. Fakat daha önce yazılım bilmeyen birisi için bunlar çok ağır.

Bunu katman katman göstermiyorlar. Ben 10. sınıfta ikilik sistemi öğrensem 11. sınıfta unutacağım ki unuttum :D

Hiçbir işe yaramayacağını düşünüyorum. Çok detaylı görülüyor dersler.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
noop ben C# ve web programlama biliyorum hocam. Benim haykırış sebebim gereksiz bilgiler ile bilmeyen öğrencilerin beynini kirletmeleri. 10. sınıfım F klavye kullanmayı öğrenmekle geçti.
uzunlarpc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
Hepsi aynı anda görülmesi çok yanlış değil mi sizce de? Herkesin kendi alanında uzmanlaşması gerekmiyor mu? Biz forumda her gün bu konuyu tartışıyoruz. C# öğrenirken PHP'yi de sular seller gibi bileyim, bilgisayarla ilgili parçaları çok iyi bilirken, office programlarını da çok iyi biliyim tarzı bir sistem var.

netman netman netman Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** İ**
  • Mesajlar 725
  • Beğeniler 202 / 201
  • Ticaret 10, (%90)
SametDemir siz unuttuğunuzu düşünüyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. Beyin kaydettiği şeyleri silmez, bilinçaltına atar. Mutlaka bir gün o bilinçaltından o bilgileri çıkarmak için sizi birşeyler tetikleyecektir. :)

Biraz bilimsel oldu ama durum başka türlü izah edilmiyor. :D

Ha bunun yanı sıra dediğim gibi eğitim sistemi çok çarpık ve bu çarpık eğitim sistemi kolay kolayda düzeleceğe benzemiyor. Derse girdiğinde bitse de gitsek modunda hep öğrenciler, halbu ki sevdiği ve ilgi duyduğu şeyler öğrendiğinde insan bıkkınlıkla bitse de gitsek modunda olmaz.

// Acta est fabula

ademkanidagli ademkanidagli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 391
  • Beğeniler 47 / 87
  • Ticaret 15, (%100)
bence sorun eğitim sisteminde değil çünkü bu eğitimde sisteminde okuyan binlerce kişi harika yerlerde yazılımcı. Şuan bilgisayar mühendisliği okuyorum yazılım konusunda sınıfın %10 iyi %90 kötü aynı eğitim sistemi sadece insanların kendini geliştirmesi gerek. Mesela Okul F klavye öğretsin sen üstüne Q öğren. Okul sana Devre çizdirsin. Sen üstüne daha farklı konularda ekle. Gördüğüm tek sorun aldığın eğitimin üstüne koyamamak. Mesela proje yaptırıyor hoca bende dahil sadece o proje bitene kadar o dille işim var proje bitince o dili geliştirmiyorum bırakıyorum tek sorun bu heves yok ? Önce insanların heves ve azmi güçlendirmesi lazım. Bunlar olduktan sonra Herşey olur.

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
netman hocam belirttiğim gibi tabi ki ek bilgi öğrenmek zararımıza olmaz. Ama bunu dayatmak çok yanlış.

Biz neden masaüstü programlama için ikilik sayı sistemini kullanmıyoruz. Çünkü ikilik sayı sistemine alternatif diller çıkmış; C#, C++, Java, Python...

Q klavye kullanmayı bilen birisine neden F klavye dayatılır? Bunu öğrenmek zorunda olmak çok saçma değil mi?

Bunun yerine 2/4 ders daha programlama temelleri dersi koyulsa, bu derste ikilik sayı sistemi değil de yazılım dilleri öğretilse?

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
ademkanidagli katılıyorum hocam size, fakat eğitim sistemiyle çok fazla alakası var. Bence gereksiz çok ders var. Bunlar yerine tek bir derste yoğunlaşılsa çok daha iyi olur. Dediğim gibi olay benlik değil, konuda da belirttiğim gibi bileşen bilmeyip çok iyi işler yapan tanıdıklarım var THY'yle çalışmış olan ve çalışıyor olan tanıdıklarım var.

Fakat herkes kendi alanında uzmanlaşmalı. Web öğrenmek isteyen birisine donanım öğretilmemeli. Statik elektrik olayı var, bu tüm devreleri yakabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al