wmaraci reklam

Türkiye' de Şirket Nasıl Kurulur?

17 Mesajlar 1.532 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

TuralAbiyev TuralAbiyev root@localhost ~ / Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Network & Linux/UNIX
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Şahıs veya normal bir şirket nasıl kurabilirim bilgisi olan var mı? Şirket kurmuş arkadaşların bilgisine ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Çalıştığım insanlara fatura kesmek, hesabıma giren paraya vergi kesintisi yaptırmak istiyorum ileride sıkıntı çıkmaması adına. Bu durumda devlet sorgular mı para nerden, kimden ve neden geldi hesaba?

NOT: TC vatandaşı değilim!

GÜNCELLEME!

Kıbrıs veya Gürcistan gibi ülkeler de açmış olduğum şirket üzerinden Türkiye' de iş yapabiliyormuyuz ve bu durumda işlemler nasıl oluyor?

wmaraci
reklam

basich basich WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Maliyeci
  • Konum Uşak
  • Ad Soyad L** H**
  • Mesajlar 890
  • Beğeniler 109 / 319
  • Ticaret 8, (%100)
Eğer yıılık geliriniz 27500 türk lirasını aşıyorsa, her yıl vergi beyanında bulunup vergilerinizi ödemeniz gerekmektedir. Anladığım kadarıyla Azerbaycanlısınız. Kazançlarınızdan vergilendirilme işleminiz tam olatak nasıl olur bilmiyorum ama size kısaca anlatayım. Vergilendirmede yabancı uyruklu bir mükellef olarak sizin dikkat etmeniz gereken iki ilke var. Kaynak ilke ve kişisellik ilkesi. Tabi dolaylı vergiler yani aldığınız her hangi bir malın vergisini kaynak ülkede yani şuan yaşadığınız ülkede ödemelisiniz. Örnek olarak kdv gösyerilebilir. Ama sizi ilgilendiren gelir üzerinden nasıl vergilendirileceğiniz konusu olduğu için kişisellik ilkesi geçerlidir. çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla türkiyede gelir üzerinden alınan vergilerde kişisellik ilkesi geçerli olur. Yani verginizi Azerbaycanda ödemeniz gerekir. Ama türkiyenin bu konuda Azerbaycan ile nasıl anlaştığımı bilmiyorum. Size tavsiyem en yakın maliye idaresine ve yada serbest mali müşavirlerden birisine gidip vergilendirmenizin nasıl olacağını sormanız.
Bu kadar şeyi niye anlattın diye sora bilirsiniz. Cevap olarak ; gelen ödemelerin nasıl vergilendirileceğini bilmeden şirket açıp açmamaya karar vermememeniz gerektiğini düşünmem.

• Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Teşekkür ederim yorumunuz için. Uzun zamandır bu işin içinden çıkamıyorum. Öncesinde Türkiye de yaşadım ve bi sonuça ulaşamadım. Vergi vermeden para kazanmak yasal değil ve bana hoş gelmiyor açıkcası ve bu yüzden yasal yollarla kazanmak istiyorum.
SENibrahim

kişi bu mesajı beğendi.

basich basich WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Maliyeci
  • Konum Uşak
  • Ad Soyad L** H**
  • Mesajlar 890
  • Beğeniler 109 / 319
  • Ticaret 8, (%100)
Yazıyı düzenledim bidaha okumanızı öneririm hocam.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Teşekkür ederim bir daha. Yakın zaman da Türkiye ziyaretim olcaktır o zaman bağlı olduğum il vergi dairesinden veya bilir kurumlardan bilgi alacağım.

• Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Güncelleme

ChecK ChecK www.hburaktasyurek.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Server Uzmanı ve Php Dev.
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 78 / 121
  • Ticaret 28, (%100)
Bu biraz ne iş yapacağınıza da bağlı. Yazılımsal işler yapacaksanız veya hosting gibi şeyler yapacaksanız Türkiyede şirket açmanıza gerek yok. İsimtescil, güzelhosting gibi şirketler KKTC merkezli mesela.

• Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
ChecK

Yaptığım işlemler kısacası danışmanlık ve sunucu işlemleri (satış değildir). Bireysel değil, kurumsal olarak iş yapmak, fatura kesmek ve vergiden kaçınmamak adına istiyorum açıkcası. En önemliside bireysel yerine kurumsal bi yüz olması daha da avantajlı olur her açıdan.

ChecK ChecK www.hburaktasyurek.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Server Uzmanı ve Php Dev.
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 78 / 121
  • Ticaret 28, (%100)
O halde şirketinizin olduğu bölgeye göre online fatura verebilirsiniz. Türkiyedeki şirketler de bunu Yurt dışı hizmet alımı olarak gösterebilirler.
OVHden sunucu alan hosting firmaları nasıl gösteriyorsa o şekilde aynı mantık yani.

ReklamSenincom ReklamSenincom WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Reklam Aracılık
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 23 / 34
  • Ticaret 6, (%100)
Sevgili Tural,
Biz şirketi açtık 3 ay evvelden. Muhasebeciniz var ise işiniz kolay olur. 3 ayda bir muhasabe ve ofis gösterdiğimiz yerin vergisi dahil 480TL civarı bir ücret ödüyoruz.
Herhangi bir bindirme olmadı. Homeofis zaten. Fakat daha işlere başlayamadık ne yazık ki, sistemimiz hala geliştirilme aşamasında :D Bugün reklam hazırlayacağım inşAllah, bakalım neler olacak.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al