wmaraci reklam

Uptime Robot Nedir? - Nasıl Kullanılır? (Sitenize Ücretsiz Status Page Ekleyin)

3 Mesajlar 2.155 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Saffet Saffet Web Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 966
  • Beğeniler 198 / 326
  • Ticaret 0, (%0)

Merhaba, bir kaç gün önce kendi adreslerimde kullanmaya başladığım UptimeRobot'u biraz inceledikten sonra WM Aracı'na özel detaylı bir rehber hazırlamak istedim. Dilerseniz konuyu uzatmadan direkt nasıl kullanıldığına geçelim...

Uptime Robot Nedir?

Sitenizi anlık olarak veya ücretsiz paket kullanıyorsanız 5 dakika da bir belirlediğiniz kriterlere göre kontrol eden servisin adıdır. Amacı siteniz Up & Down olduğunda yine sizin tercih ettiğiniz iletişim kanallarından bilgi vermektir. Örnek veriyorum; Sunucu monitörü eklediniz ve ping tipi ile kontrol sağlamasını istediniz. Sunucunuz'dan yanıt almadığı anda size sms, e posta gibi yollardan haber verir.

Uptime Robot Nasıl Kullanılır ?

1- Uptim Robot internet sitesine giriş yapın. Görselde belirtmiş olduğum Start Monitoring butonuna basın.

2- Karşınıza çıkan ekranda size uygun olan paket tercihini yapın. Ben anlatımda Ücretsiz paket ile devam edeceğim.

3- Paket tercihini yaptıysanız eğer üyelik için istenen;
- E Posta
- İsim Soyisim
- Şifre
alanlarını doldurun ve kayıt ol butonuna basın. E Posta adresinize gelen onay mailine tıkladıktan sonra Dashboard Uptime Robot ekranına yönlendirileceksiniz.

4- Bu ekranda yukarıdaki görselde sol üst kısımda bulunan + Add New Monitor butonuna basın.

İlgili alanları kendinize göre düzenleyin. Anlamları için

Sağ kısımdan da size nasıl haber verilmesini istiyorsanız ona göre doldurun o kısmı.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra kontrole başlamış olacaktır.

Uptime Robot Siteye Ekleme (status.sideadiniz.com)

Dashboard ekranındayken yukarıdan My Settings kısmına giriş yapın ve sağ alt kısımdan Public Status Pages bölümünü bulun.

Buradaki alanları kendi sitenize göre doldurun ve yayınla butonuna basın. Eğer şifre eklerseniz status page girerken şifre ister eklemezseniz herkese açık bir şekilde olur.

Dikkat etmeniz gereken nokta Custom Domain kısmına status.siteadi.com şeklinde alan adını yazmanız gerekmektedir. Bu adımı yaparsanız eğer sitenize üst kısmında logonuzun da eklendiği bir durum sayfası eklemiş olursunuz. Siteniz çökse dahi bu sayfayı CNAME ekleyerek oluşturduğunuz için sistem durumu sayfanız sürekli online olur.

Sayfayı oluşturmak için;

Cloudflare hesabınızda oturup açıp DNS kısmından CNAME türünde alt kısımda belirttiğim gibi oluşturup kaydetmeniz yeterlidir.

sworks awoken

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

GunduzT GunduzT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek web tasarımı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 104 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Yıllardır kullanırım başarılı bir servistir.
Bu arada projenin sahibi bir Türk.
Dünya çapında başarılı bir proje ürettiği için kendisini kutlarım.
Saffet

kişi bu mesajı beğendi.

Saffet Saffet Web Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 966
  • Beğeniler 198 / 326
  • Ticaret 0, (%0)

GunduzT adlı üyeden alıntı

Yıllardır kullanırım başarılı bir servistir.
Bu arada projenin sahibi bir Türk.
Dünya çapında başarılı bir proje ürettiği için kendisini kutlarım.

Yapımcısının Türk olduğunu bilmiyordum sizin sayenizde öğrendim :) Gerçekten güzel bir hizmet sunuyor ücretsiz özellikleri de bir yere kadar kafi diyebilirim.
GunduzT

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al