freelance iş ilanları

Vikipedi Google önbelleği sonuçları ile dalga geçen familya

2 Mesajlar 579 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Bugüne en yakın sonuçlar ile burada görebileceğiniz gibi, Vikipedi engelinde bile hâlâ Vikipedi'de yer alan sayfalardaki bilgilerin, Google arama sonuçlarında gösterildiği şekilde olduğunu veya bunu zevk için trolleyenlerin övülmesi gerektiği gibi angarya işlere kafayı takanlar mevcut. Ben elbette bunların insan familyası olduğunu düşünlerim neticesinde ise insan olmayıp, onedionist familyasına mensup olduğunu ön ögürdüğüm canlılar olduğunu düşünüyorum. Çünkü, her gördüğüne inanan bu familya grubu kaynak nedir bilmeksizin, internet üzerinde gördükleri her şeye inanıyor. Kaynak ister iyi, ister lay lay lom olsun fark etmiyor. Aslında bu durum, Türkiye'de herkesin belgesel izlediğini söylemesi ancak buna rağmen abudik, gubudik zerzevat programların reytinglerde başını alıp, gitmesinden farksız değil.

Neyse bu abudik, gubudik yazının başlığı ise beni benden aldı tabi. Aslında dünyalar farklı olduğu için gayet normal ama inşallah bunu yazan ile aynı familyada değilizdir gibi ilginç şeyler insanın aklına geliyor tabi. Neyse, söz konusu başlık aynen şöyle;

"Aslında orijinali olan Wikipedia kadar geniş bilgi içermese de; kullanıcı tarafından eklemelere ve genişletilmeye izin verdiği için faydalı olan hoş bir online ansiklopedi Vikipedi..."

Yani bu başlığı açan onedionist familyasından düşünemeyip, yazabilen canlı, Vikipedi ile Wikipedia'nın farklı siteler olduğunu, Türkçe Vikipedi'nin, İngilizce Vikipedi sitesine benzetilmeye çalışılan bir web sitesi olduğunu söylüyor. Altındaki yorumlar ise familya canlısının canına can katar nitelikte ki, kendilerinine bir an önce Dünya'ya gelmeleri için davetiye yollamak istedim. Fakat e-postalarına ulaşamadım.

Neyse bu canlıların dünyasını, bizim doğa bilimcilere bildirdim. Bununla birlikte müsaadenizle, burayı kullanarak kendilerine bir açık mektup yazmak istiyorum.

Sevgili "Vikipedi’deki Ezo Gelin Başlığını Hunharca Troll’leyen Genç Gülmekten Karnınızı Ağrıtacak" başlığını açan onedionist familyasından canlı (veya bunlara Google'da (sağında veya üstünde) yer alan bilgilerin nereden geldiğini çözmeye çalışan canlı grubu da denilebilir.);

Bu bilgiler Google'ın Knowledge Vault adını verdiği veri tabanından gelmektedir. Bu bilgilerin kökeni aslında Google'ın 31 Ağustos 2016 tarihinde kapattığı, Freebase isimli herkesin katkısına açık RDF veya SPARQL sorgulama yapılabilen bilgilere aittir. Sevgili Google bu dönemde bu verileri Vikiveri'ye hibe ettiğini bildirmiştir. Ancak Vikiveri kendi politikaları uyarınca (bilgilerin neredeyse tamamı vikipedi tabanlı olsa bile) bu bilgileri kaynak gösterilmeden alamayacağını beyan etmiştir. Google bununla ilgili kısa süreli bir grup kurmuş ancak bu işi bu şekilde çözemeyeceğini fark edince Wikimedia Foundation (yani Vikipedi Vakfı) için yüklü bir bağış yaparak bundan bu şekilde kurtulabileceğini ön görmüştür.

Aslında senin gördüğün bu veriler, Google'ın o dönemde (ve bu dönem dâhil) ben yeni bir sorgulama sistemi kuracağım dediği ancak kurmadığı (hâlâ eski) sistemden gelmektedir. Çünkü bir veri tabanı kurmak o kadar kolay bir iş değildir. Yani Google hâlâ Vikipedi veri tabanını (yasaklanmış olsa bile) sürekli sorgular ve aldığı değişik sonuçları ilgili sayfada gösterir. Çünkü Google BU VERİLERİ SENİN DÜZELTTİĞİN ŞEKLİN DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK VE BU DOĞRULTUDA SANA GÜVENEREK İLGİLİ VERİLERİ YAYINLAR.

Aklına gelmez ki, sen Fatma Girik ile dalga geçmek istiyor ve insanları güldürmeyi böyle salaş bir şekilde yaparak mutlu olacağım sanıyorsun. Senin doğru, dürüst ve insan olduğunu düşünür. Bilmez ki, sen onedionist familyasından düşünemeyip, her okuduğuna gülen bir canlısın. Çok sayıda türevin bile var. Maalesef Google botunun senin bu zevzekliğinden başka yapacak çok daha fazla işi vardır. Çünkü insanlar doğru bilgiyi pek çok kaynaktan araştırarak ve bunları karşılaştırarak bulurlar (Diğer kaynaksız Web siKeleri ile ilgili çok daha özgün düşünlerim var.) .

Ey, Family The Onedioist (FTO). Elde ettiğin veriler doğru değil. Toplan, kendine çeki düzen ver; OKU, KARŞILAŞTIR VE ÖĞREN.
gazozman

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
reklam

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
silindi

Durgun sular derin akar.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al