wmaraci reklam

Yazıları küçük harfe çevirmek CSS hariç

6 Mesajlar 535 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, forum üzerine çalışıyorum bir süredir. En son yazılan yorumlar listesinde başlıkların küçük harf olmasının iyi olacağını düşündüm. Bildiğiniz gibi forumlarda herkes farklı tarz başlıklar kullanıyor. Kimi hepsini büyük yapıyor, kimi sadece baş harflerini, kimi tamamını küçük yapıyor. Ben de bir standart olması güzel olur diye düşündüm. Sonra CSS de text-transporm üzerinden yazıları küçük harfe çevirdim. Sonra bunun yeterli olmayacağı takıldı kafama. Çünkü veritabanına farklı işleniyor. Sadece görüntü ilizyonu yapmış oluyoruz böyle yaparak. Açıkçası rahatsızlık verdi bu bana.

Şimdi şunu istiyorum. Forumlarda konu açma kısmındaki konu başlığı inputuna girilen başlığı, konuyu gönder tuşuna basınca veritabanına küçük harfler olarak göndebilir miyiz? Bunun için CSS ve html ile bir şey yapmak mümkün mü? Java istemiyorum, biraz beyin jimnastiği yapalım.

Bir diğer sorum da bunu yapmak sizce mantıklı mı? Yani küçük harfe çevirip bir standart oluşturmak. Daha düzgün bir görünüm istiyorum

wmaraci
reklam

owuzan owuzan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 82 / 59
  • Ticaret 4, (%100)
Bence CSS ile yapmak en mantıklısı. Çünkü daha sonra bu kararınızdan vazgeçerseniz geri dönüşünüz olmayacak veritabanına küçük şekilde kaydettiğiniz zaman. Ayrıca Java da istemiyorum demişsiniz, bir kaç yolu var bunları biliyorsunuz ancak kullanmıyorsunuz. Neden böyle bir şey yapıyorsunuz ben anlam veremedim açıkçası.

Kişisel Yazılım Blogu: https://oguzhan.dev/

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
owuzan hocam öncelikle büyük harflerin okumayı zorlaştırdığı herkes tarafından biliniyor. Bunun dışında başlıklarda kimi tamamen büyük, kimi tamamen küçük kimi de sadece baş harfleri büyük sekilde yazabiliyor. Bunu bazen ben bile farkında olmadan farklı yapiyorum sitemde. Belli bir düzen ve standart olması çok daha iyi bir izlenim veriyor. Aynı zamanda eksi gibi sözlük sitelerinde bütün yazılar küçük harflere dönüşüyor. Yani bir çok insan buna alışık durumda. Bu uygulamanın da güzel ve akıllıca bir seçenek olduğu ortada. Küçük harf ve büyük harf olan sitelere göz gezdirirseniz, küçük harfli olan yazıların daha okunası olduğunu ve rahatsız etmediğini farkedersiniz. Ben de böyle yapmak istedim

owuzan owuzan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 82 / 59
  • Ticaret 4, (%100)
Buna katılıyorum ben zaten ama hem CSS ile yapmak istemiyorsunuz hem de java ile de yapmak istemiyorsunuz. Anlam veremediğim nokta burası.

Kişisel Yazılım Blogu: https://oguzhan.dev/
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
owuzan js den nefret ediyorum hocam. Resmen internetin kangreni. ben olabildiğince js kullanilmamasından yanayım. Hem sayfa boyutu hem de çalıştırılma hızı siteleri hantallaştırıyor. Bir türlü sevemedim yani.

Css yeter mi diyorsunuz? Benim korkum, insanlar büyük harfle yazsa bile çıktı olarak küçük harf olduğunu fark ettiklerinde artık başlık girerken uğraşmayacaklardır. Dediğiniz gibi daha sonraları bu uygulamadan vazgeçtiğimde başlıkların büyük, küçük karışık ve düzensiz şekilde girildiğinin ortaya çıkması çok üzücü olur :)
Bir de CSS de küçültüğum için sayfa yüklenirken (özellikle internet hızı düşük kullanıcılarda) anlık olarak bozulmalar meydana gelebilir endişem var.

awoken awoken WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1002
  • Beğeniler 250 / 478
  • Ticaret 41, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

owuzan js den nefret ediyorum hocam. Resmen internetin kangreni. ben olabildiğince js kullanilmamasından yanayım. Hem sayfa boyutu hem de çalıştırılma hızı siteleri hantallaştırıyor. Bir türlü sevemedim yani.

Css yeter mi diyorsunuz? Benim korkum, insanlar büyük harfle yazsa bile çıktı olarak küçük harf olduğunu fark ettiklerinde artık başlık girerken uğraşmayacaklardır. Dediğiniz gibi daha sonraları bu uygulamadan vazgeçtiğimde başlıkların büyük, küçük karışık ve düzensiz şekilde girildiğinin ortaya çıkması çok üzücü olur :)
Bir de CSS de küçültüğum için sayfa yüklenirken (özellikle internet hızı düşük kullanıcılarda) anlık olarak bozulmalar meydana gelebilir endişem var.

Daha WebAssembly'nin kararlı sürümü yayınlanmadı, dolayısıyla sayfa içi fonksiyonel işlemlerde JavaScript kullanmak zorundayız :)

Sorunuza gelecek olursak veri tabanına kaydetmek için back-end kısmında küçük harfe çevirme yapabilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al