wmaraci reklam
lidertakipci

Yazılımcı / Programcı İşsizlik Oranı

3 Mesajlar 1.236 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

leone1907 leone1907 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgi işlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 110
  • Beğeniler 9 / 8
  • Ticaret 1, (%100)
yapılan son araştırmalara göre ülkemizde ciddi miktarda yazılımcı / programcı eksiği var mış, ama benim bildiğim bu meslekte olup boşta olan çok insan var.

Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) ve Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED) tarafından yapılan Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretleri araştırmasının sonuçları açıklandı.
Araştırmaya göre bilgi teknolojilerinde çalışan 85 bin kişinin büyük bir çoğunluğunu teknik eleman, teknisyen ve satış elemanı oluşturuyor. Bu kişilerin aldığı maaş ücreti enflasyonun altında kalıyor. Tam tersi yazılım ve mühendislik alanındaki eleman sayısı ise oldukça az ve bu kişilerin maaşları enflasyonun üzerinde seyrediyor.

wmaraci
reklam

ademkanidagli ademkanidagli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 391
  • Beğeniler 47 / 87
  • Ticaret 15, (%100)
sorun üniversiteden mezun olan kişilerin kendini geliştirmemesi.

Örneğin bilgisayar mühendisi bitirmiş 40 öğrenciden 10'u gerçekten işi biliyor geri 30'u bilmiyor. Okuldan mezun birkaç kişiye soruyorum mezun olucan neler öğrendin ve neler yapıcaksın diye soruyorum özellikle bayanlar diyor hoca bir proje vermişti 2 yıl önce java da grupca yaptık verdik kendisi şuan hiç bişi bilmiyor. Böyle sadece diploma alan binlerce insan var.

Sorun bilgili adam az ondan dolayı işssizlik yüksek.Doğal olarak çoğu şirket sadece diplomaya para vermez. Yetenek ve tecrübe ister.

Son olarak bu diploma alan arkadaşlar okul boyunca kendini geliştirmediği için iş bulamıyor ve kendinde zaten azim ve öğrenme becerisi olmadığı için ders çalışmıyor adam akıllı atanamıyor birde yakınıyor. Mezun oldum işssizim devletine veya hükümete laf ediyor. Düşüncem şu bilgili ve zeki adam her zaman kazanır ne iş yaptığının ne okuduğunun hiç önemi yok.
SpeedTroller

kişi bu mesajı beğendi.

nonnino nonnino Konyahaber3.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek web tasarım ve pazarlama
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 59
  • Beğeniler 8 / 10
  • Ticaret 2, (%100)
Gerçekten şöyle bir sorun var ülkemiz de yazılım ve programlama yapan kesimlere bir bakın %60 ı lise mezunu (bunlar işi her nekadar yapsalarda diplomadan kaybediyorlar.) geriye kalanlar ise yarısından fazlası kendi işini kurmuş. akınsoft gibi büyük firmaların sahipleri. geriye kalan yarısı da sadece diploma almış ama kendini geliştirmek için hiç bir şey yapmamış.
şimdi bana diyeceksiniz nasıl lise mezunu diye. emin olun lise mezunu ve kendini çeşitli metaryallerle geliştirmiş. hepsi farklı dallarda boy gösteriyorlar. ülkemizde hastane otomasyonu dalında lider bir firma meddata sahibi de lise mezunu

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al