lostyazilim

Youtube'dan şarkı paylaşmak

10 Mesajlar 5.419 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

Agora Agora Engin denizler Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 36 / 108
  • Ticaret 26, (%100)
Şimdi şöyle bir sorum var. Esasında basit ama kesinlik var mı yok mu diye sormak istiyorum.

Bir web sitemiz var, youtube'dan direk linki kopyalarak paylaşıyoruz, herhangi bir indirme hizmeti sunmuyoruz. Bu bir suç mudur? Yani yasal bir sitede bulunmasında bir mahsur var mıdır?

wmaraci
reklam

webeden webeden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Siirt
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 307
  • Beğeniler 20 / 49
  • Ticaret 1, (%100)
No proplema

• Üyelik 04.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 36 / 108
  • Ticaret 26, (%100)

Yorum için teşekkürler hocam :)

Sadece dizi ve film ile aynı mentaliteye gelmesinden dolayı soruyorum. Şöyle ki, diziler ve filmler de kendi sunucusunda bulunmuyor ancak paylaşımı yasak. Aynı paralelde düşünülürse hukuki engel olabilir diye sordum.

webeden webeden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Siirt
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 307
  • Beğeniler 20 / 49
  • Ticaret 1, (%100)

Agora adlı üyeden alıntı

Yorum için teşekkürler hocam :)

Sadece dizi ve film ile aynı mentaliteye gelmesinden dolayı soruyorum. Şöyle ki, diziler ve filmler de kendi sunucusunda bulunmuyor ancak paylaşımı yasak. Aynı paralelde düşünülürse hukuki engel olabilir diye sordum.

Youtube de zaten direk yerleşim kodunu bile alabilirsin.Ve ayrıca yaptığın bu iş zaten Youtubeninde işine gelir hem sen hemde Youtube bu işten faydalanırsınız

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 36 / 108
  • Ticaret 26, (%100)

webeden adlı üyeden alıntı

Youtube de zaten direk yerleşim kodunu bile alabilirsin.Ve ayrıca yaptığın bu iş zaten Youtubeninde işine gelir hem sen hemde Youtube bu işten faydalanırsınız

Doğru diyorsun hocam, şarkı sahibi sanatçının da bu duruma itiraz edeceği mantıklı gözükmüyor :)

idm27 idm27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 50 / 66
  • Ticaret 6, (%100)
Youtubeden emmed müzik illegal dostum. Muyap avukatlari dava aciyor. Telif hakki meselesi. Müziği youtubede yayinlamak legal ama başka sitede emmed yasak, sacma ama gercek.

• Üyelik 04.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 36 / 108
  • Ticaret 26, (%100)

idm27 adlı üyeden alıntı

Youtubeden emmed müzik illegal dostum. Muyap avukatlari dava aciyor. Telif hakki meselesi. Müziği youtubede yayinlamak legal ama başka sitede emmed yasak, sacma ama gercek.

Anladım hocam :) Paylaşmayıp hiç soru işareti bırakmamak en iyisi.

demirr demirr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Lojistik
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 299
  • Beğeniler 8 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
Hayır, tamamen yasaldır. Muyap'ın dağılmasının ardından ortalığı boş bulan Doğan Music Company, NetD Müzik adlı YouTube hesabı ile ortalığı sallıyor. Kendilerine aynı şekilde ben de mesaj attım, embed kodu ile sitenize gömebilirsiniz dediler. Zaten paylaşmaya kapalı olan içeriği düşünüp, YouTube yerleştirme kodunu kapatmana olanak sağlıyor. Yerleştirme kodu açık olan bütün video'lar yasaldır. Fakat yasal olmayan bir şekilde embed'i alırsanız o zaman yasadışı olur :).

idm27 idm27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 50 / 66
  • Ticaret 6, (%100)
Muyap dagilmadi, secimlere gidildi yine Arif Sag baskan secildi.

Muyap avukatlarinin aciklamasi :

Sözü edilen videolardaki eserler Müyap ile sozlesmelidir ve lisans bedeli ödemektedir. Siz bu sitelere kendi web sitenizde link vererek ya embed kodu verdiginizde siteniz youtube veya benzeri sitelere yönlenmemekte youtubeda yayınlanan bir klip veya müzık eseri sizin web istenbizde açılmaktadır. Bu durumda sizin web siteniz müzik klibinin ya da müziğin kaynagı neresi olursa olsun müzik yayını yapar pozisyona gelmektedir.

Siz bu müzık eserlerini yayınlamıyorsanız, bu durumda sitenizin trafigini artırmayı amaçlıyorsunuzdur. Bu embed kodları dolayısıyla google da şarkı araştırması yapan kullanıcıların bir kısmı sizin sitenizde embed kodlara yer vermeniz dolayısıyla sizin sitenizi de tıklamaktadır. Bu sayede trafigi artan siteniz google reklamları veya baska mecralardan daha fazla reklam payı almaya başlamaktadır. Zaten eğer siz de müzik yayınlamıyor sadece linklere sitenizde yer veriyorsanız amacınız web sitesinin trafiğini artırmaktır.

Bu durumda müzik eserleri ve iceriği sayesinde haksız kazanç sağlıyorsunuz. Ya bu haksız kazanca son vereceksiniz ya da lisans alacaksınız. Yasal dayanak FSEK md. 25 ikinci fıkra ile FSEK m. 80-1/B 3. Fıkra gerçek kişilerin istedikleri yer ve zamanda eserlere ullaşımına imkan sunma (making available right) Youtube ve benzeri sitelerden embed kod ile yayın yapan web sitelerine karsı da MÜYAP tarafından yasal mücadele yürütülmektedir. Embed kodları yayınlayan siteleri de tespit eden bir birimimiz var ve bu birim tespit ettikten sonra önce yasal uyarı gönderiyor. Yasal uyarıya cevap verilmezse bu durumda fsek EK-4 mdadde kapsamında Savcılığa yaptırım uygulanması icin başvuruluyor. "

http://m.inploid.com/t/youtube-embed-ile-bir-video-klibi-sitede-paylasmak-yasal-mi/51305/

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Reklam yoksa sıkıntıda yok reklam varsa hep sıkıntı hep sıkıntı kendi videon için bile telif isterler.

wmaraci
Konuyu toplam 7 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 7 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al