lostyazilim

Spam engellemek için soru?

3 Mesajlar 557 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, yine uzun zamandır arayıp tarayıp düzgün bir şey bulamadığım bir konu daha. Wordpresste (EKLENTİSİZ) basit spam engelleyici arıyorum. Yorum kısmında hem kullanıcıları sıkmayacak hem robotların aşamayacağı (en azından büyük çoğunluğunu) bir sistem nasıl yapılır? Sallıyorum mesela (3 artı 5 kaçtır?) Gibi bir soru. 8 yazılmadığı sürece yorum gönderemeyecek. Burada sunucu arkasına binecek yükü de hafifletmek lazım. Değişken kod üreticiler de var ama litespeed cache kullanıyorum hem php yük bindirecek hem cacheye takılma ihtimali var, denk geldim buna. Botlar da doğru cevabı veremediği için otomatik sürekli göndere yüklenebilir bu da eğer çok fazla varsa sunucuda ve veritabanında yük oluşturacaktır. Bunu ön uçta bir şekilde engelleme yolu var mı? Bu sistemi hem yorum hem giriş kısmında kullanmak istiyorum. Çok spam geliyor. Hele URL kısmında bir sürü sayfaya girmeye çalışıyor botlar. Performansı etkilemeyecek güvenlik için çözüm bulamadım. Tüm alternatifler sunucuya yük bindiriyor test ettiğim kadarıyla. Orta seviye bir hostingde olunca en küçük şey performansı çok etkiliyor

wmaraci
reklam

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
Neden reCAPTCHA kullanmıyorsunuz.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
CoaX son zamanlarda beni delirtmeye başladı. Bütün sitelerde var ve hep beni bot olarak algılıyor en az 10-20 defa cevaplamam lazım ve çoğu zaman yine de inanmıyor. Kimse bu kadar uğraşmaz ilk sorunda siteyi bırakır gider. Bunun dışında js dosyası istemiyorum. Google kendi araçlarıyla site performanslarını resmen öldürüyor. Js dosyaları kanser gibi webi yavaşlatan en büyük etken

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al