wmaraci reklam
lidertakipci

Trackback nedir ,nasıl görülür

5 Mesajlar 2.419 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

zeynepcik zeynepcik Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2023 / K
  • Meslek Web tasarımcı .
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 40 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
Yorum geldi diyor ; gidip onaylıyorum ama birşey görünmüyor .Trackback diyor ; birisi benim yazımı mı kullanmış yani ? Bunu yani yazımı kim nerede kullanmış nasıl göreceğim ? İşte aşağıdaki gibi ,gönderen ,ip adresi vs ...:tıklıyorum birşey çıkmıyor .

Homepage
itBxZ9C.com
128.204.197.75

wmaraci
reklam

0Derece 0Derece WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Geri izleme sisteminin mantığı

Bir yazar, bir başka yazarın yazısını çok beğendi ve bu konu hakkında onu kaynak göstererek o da birşeyler yazmak istiyor diyelim. Belki de tamamen o kişinin yazdığı yazıya bir yorum olarak yeni bir yazı kaleme alıyor. Yazıyı yazıyor, yayınlıyor. İşte şu an sistemimizin çalıştığı kısma geldik. Odaklanmamız gereken bir problem var ortada. Bu iki yazı birbiriyle ilişkili. Birini okuyan diğerinden de haberdar olmalı çünkü birini beğendiyse muhtemelen o konuyla ilgili diğer yazıyı da okumak isteyecektir. Araştırma yapıyorsa muhtemelen diğer yazı da araştırma konusuyla ilgilidir…
Son yazılan yazıyı okuyanlar, ‘o beğenilen yazı’dan haberdar olacaktır, çünkü yazar ‘o çok beğendiği yazı’nın adresini vermiş olmalı. Ama diğer taraftan, o beğenilen yazıyı yazan bu durumdan habersiz (tabi son yazıyı yazan arkadaş haber vermediyse veya kendi yorum olarak “şöyle bir yazdım” demediyse…). O beğenilen yazıyı okuyanlar yeni yazılandan habersiz…
Geri izleme sistemi, tam olarak bu problemi çözmeyi sağlıyor. Orjinal yazının bulunduğu sayfaya, diğer yazının kaynak gösterilen yerin de içinde bulunduğu bir parçasını iliştiriyor, bağ kuruyor. Bu sayede orjinal yazı ve o konu hakkında yazılmış, o konunun geçtiği tüm yazılar listelenebilmiş, iletişimi sağlanmış oluyor.

Örneklerle devam edelim

Beğenilen yazı, orjinal yazı, diğer yazı fln derken karışmış olabilir. Geri izleme sistemini, yaşanmış bir olayla örnekleyelim :
Günlüğümde bulunan Ubuntu 7.04 - Feisty Fawn duyuruldu başlıklı yazı, Ubuntu’nun yeni çıkan sürümü hakkında Ubuntu’nun resmi sitesinde bulunan kılavuzun birebir olmasa da bir çevirisi niteliğinde. Ubuntu hakkında başka bir yazı yazan Emre arkadaşımız, benim bu yazımı bir kaynak olarak göstermiş. Wordpress’in geri izleme sistemi sayesinde bu yazının benim siteme olan bağının da içinde bulunduğu küçük bir parçası, benim yazıma yorum olarak eklenmiş ve ilgili yazıya da bağ kurmuş.
Görüldüğü gibi, yazarlar arası iletişim sağlayan, okuyanlar için güzel bir rota sunan bir sistem. Aklında hala canlandıramayan arkadaşlar için bir de İngilizce anlatımlı bir grafik var, işinize yarayabilir

alıntı: http://www.webmastersitesi.com/webmaster-sozlugu/170353-trackback-nedir.htm
zeynepcik

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 31.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2023 / K
  • Meslek Web tasarımcı .
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 40 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler 0 derece güzel alıntı ; ne var ki yazıyı kullanan siteye ve kişiye ulaşamıyorum .Spam ve sahte gibi .Ortada bir site ,ad vs hiç birşey yok

cudjex cudjex ozergul.net Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1647
  • Beğeniler 347 / 570
  • Ticaret 8, (%100)
sahtedir sahte.sil gitsin.

ozergul.net/com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 31.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2023 / K
  • Meslek Web tasarımcı .
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 40 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
Silsemde silmesemde farketmiyor ki ; ortada bana geçerli bir bilgi veren birşey yok .Trackbackmış gelse ne olacak gelmese ne ? İşe yaramıyor cudjeex veya yarıyor ben anlamıyorum .Yahut yazı kullanılıyor ,bende uzaktan görmeden bakıyorum .Kullanan da gülüyor :)

Ek Olarak: Kullanılmasa niçin trackback gelsin .Demek ki yazı kullanılmış .Ama URL sahte ,yani internet sitesi sahte .Nasıl oluyorsa ...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al