Öncelikle anlatacağım yöntemi hiç bir kodlama bilginizin olmadığınız düşünerek anlatacağım. Daha doğrusu bu şekilde anlatım ağırlıkta olacaktır. Böylece sorunsuz şekilde herkes bu sorunu çözecektir. Öncelikle size uyarım kesinlikle sitenizin yedeğiniz alın. Eğer sitenizin yedeğiniz almayı bilmiyorsanız hemen Wordpress Yedek Alma ve Geri Yükleme başlıklı bu yazımdan yardım alabilirsiniz. Şimdi adım adım ilerleyelim.
İlk Adım Wordress Görsel Boyutlandırma Ayarları
Bu adımda yapılacak işlem oldukça basittir. Eğer şanlı iseniz sadece bu adım ile soru çözülebilir. Yapılacak işlem ise sırası ile:

• Wordpress admin paneline giriş yapın,

• Sol taraftaki menü kısmından AYARLAR sekmesine gelin.

• Sekmeye geldiniz zaman sağ tarafından tekrar menü açılacak,

• Açılan menüde ORTAM sekmesine tıklayın.

• Açılan sayfadaki küçük, orta ve büyük görsel ayarlarının hepsini sıfır yapın,

• Daha sonra "Değişiklikleri Kaydet" butonuna tıklayın.

Sonrasında ise deneme için bir görsel yükleyin. Daha sonrasında ise CPanel üzerinden yüklenenler dosyasına bakın. Eğer son yüklediğiniz görsel tek ise işlem bitmiştir. Ancak genelde bu şekilde olmuyor. Bu yaptığımız işlem ile Wordpress'in görsel çoğaltma sorunu çözüldü. Bunun dışında ise kullandığımız tema görsel çoğaltma özelliğine sahip olabilir ki genelde bu şekilde oluyor. Peki bu noktaya gelirsek ne yapmalıyıza ikinci adım başlığı altında inceleyelim.

Olmadıysa Simple Image Eklentisi İle Düzenleme
Bu adım ise eklenti yardımı ile sorunu çözme şeklini içerecektir. Bu şekilde %99 sorununuz çözülecektir. Ancak hatırlamalıyım ki bu yapacaklarımız sadece bundan sonrası yüklemeler için geçerli olacaktır. Yani önceki görselleri size tavsiyem tek tek dosya üzerinde manuel olarak silmenizdir. Elbette eklenti ile silebilirsiniz. Ancak pek tavsiye etmiyorum. Bütçeniz var ise dışarıdan destek alabilirsiniz. Şimdi hangi adımları atacağımıza göz atalım.

• Öncelikle EKLENTİLER kısmına gelin ve Simple Image eklentisini indirin,

• İndirdiğiniz eklentiyi aktif hale getirin,

• Yine ilk adımdaki yolları izleyin (Ayarlar >> Ortam şeklinde),

• Karşınıza çıkan tüm boyutları sıfırlayın,

• Sonunda "Değişiklikleri Kaydet" deyip çıkabilirsiniz. İşlem bu kadardır.

Bu işlemler sonucunda da Wordpress temanızın resim çoğaltma özelliğini engellemiş oldunuz. Bu adımda ki önemli bir nokta ise temadaki görsel boyutunu aşmak istemiyorsanız kendiniz ayarlama yapabilirsiniz. Mesela yükseklik ve genişliği 700 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu durumda ise 701 boyutunda bir görsel yüklerseniz çoğaltma olur. Yani tercih size bağlı...

KAYNAK: https://www.aliarior.com/wordpress-gorsel-cogaltma-sorunu/