[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Çoğumuz bir yazı yazarken görsel kullanıyoruz, hatta bazen bir çok görsel kullanıyoruz. Bu görseller bazen anlattığımız konunun anlaşılmasında yardımcı oluyor, bazen sadece görsel güzellik için kullanılıyor, bazen de yazının içeriği başlı başına görseller oluyor. Buraya kadar bir sıkıntı yok, ama hepimizin bandwith ve dosya barındırma sınırları ile ilgili bazı çekincelerimiz var. İşte birazdan anlatacağım eklentiler ve servisler bu konuda yardımımıza koşuyor. Bu konuyu anlayabileceğiniz gibi iki koldan götüreceğim servislerve WorPress eklentileri, elimden geldiğince ücretsiz servislere değineceğim.[/FONT][/COLOR]
Görsel Sıkıştırma Nedir?

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Eminim bir çoğunuz WinRAR ya da .iso terimlerine aşinasınızdır. İşte görsel sıkıştırma da resimleriniz & fotoğraflarınız için WinRAR fonksiyonunu size sunuyor. Mesela PhotoShopprogramı ile bir tasarım yaptınız ve bu tasarımı sitenize ekleyeceksiniz, ama tasarımınızın boyutu 3MB gibi büyük değerde. Eğer olduğu gibi eklerseniz; sayfanızın açılış hızıartacak, hostunuzda gereksiz yer kaplayacak, bandwith değerinizden yiyecek, v.s Peki size bu 3MB boyutundaki görseli, kilobayt değerlerine kayıpsız! olarak indirebileceğinizi söylesem? İşte şimdi size bu servisi sunan servislerden ve WordPress eklentilerindenbahsedeceğim.[/FONT][/COLOR]
WordPress Eklentileri

WP Smush

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Daha önce de Kullandığım Eklentiler adlı yazımda bahsettiğim bir eklenti. Önceleri Yahoo‘nun ücretsiz sunduğu Smush.it servisini kullanıyordu ama sonradan ne olduğunu bilmediğim bir şekilde fonksiyonlarında azalmaya gitti. Şimdilerde de etkili bir sıkıştırma eklentisi ama eskisi gibi değil. Herhangi bir limitiniz yok ancak eklentiyi kurduktan sonra eğer 1 MB ve daha büyük görselleri sıkıştırmak isterseniz, bu işlemi yapamıyorsunuz. İnternette kullanılan çoğu uzantıyı destekliyor .jpg, .png, .gifbunlara örnek verilebilir.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]

[/FONT][/COLOR]
EWWW Image Optimizer

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Biraz ilginç bir eklenti. Ben kurduğumda sunucumun desteklemediği bir fonksiyondan dolayıçalışmadı, ama destek forumlarından okuduğum kadarıyla kullanışlı bir eklenti. Kendi kodlaması yok, internet üzerindeki çeşitli servisleri kullanıyor. Bu eklentiyi size fazla tanıtamayacağım ama sunucunuz destekliyorsa, denemenizde fayda var. Kullanamadığım için kotasını bilmiyorum, ama eğer galeri eklentisi kullanıyorsanız bu eklenti hepsiyle uyumlu çalışacaktır.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
Kraken Image Optimizer

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Herhalde en sağlam eklentilerden birisi ancak çok sıkı bir kota uygulaması var ve bu benim pek işime gelmedi. Kraken.io size yaklaşık 50 görsel sıkıştırma izni veriyor, sonrası ücretli. Ben kendi açımdan konuşursam ben yazılarımda birden fazla görsel kullanıyorum ve bu kota benim için çok az. Ama siz “ayda 50 görsel anca yüklerim yahu” diyorsanız, sizlere bu uygulamayı tavsiye ederim. Basit, güçlü, tam performanslı bir eklenti. Diğer eklentilerden farkı 50 görseli hiç bir sınır uygulamadan tam kapasiteyle sıkıştırıyor.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#DD4433]TinyPNG[/COLOR]

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]En güzelini sonuna sakladım diyebilirim. Bu eklentiyi aslında servisler bölümünde de okuyacaktınız ama eklentisini de buraya ekleyeyim dedim. Kendisinin adının TinyPNGolduğuna bakmayın, JPG dosyalarını da çok başarılı bir şekilde sıkıştırabiliyor kendisi. Size her ay 500 görsel tam performans sıkıştırma hakkı veriyor. Tek eksikliği herhalde –benim açımdangif dosyalarını sıkıştıramaması, ben animasyonlu gifleri çok kullanırım.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
Servisler

JPEGmini

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Eğer profesyonel bir fotoğrafçı iseniz herhalde bu site hayatınızı kurtarır. Bir örnek vermem gerekirse 19MB boyutundaki bir görseli sıkıştırarak 3MB boyutuna kadar indirebiliyor. Ancak adından da anlayabileceğiniz üzere sadece JPEG/JPG uzantılı görselleri sıkıştırabiliyor. İnternet sitesi üzerinden, tek seferde sadece bir fotoğraf yükleyebilmek şartıyla sınırsız görsel sıkıştırabilirsiniz. Üye olarak tek seferde istediğiniz kadar görsel yükleyebilirsiniz, ve web versiyonu tamamen ücretsiz.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
TinyPNG

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Yukarıda bahsettiğim eklentinin web versiyonu. Web versiyonu üzerinde herhangi bir kısıtlaması yok sanırım. Eğer jpeg sıkıştıracaksanız, sizi temin ederim en az JPEGmini kadar başarılı, ve buna rağmen bu servis diyor ki benim uzmanlık alanım PNG dosyaları. Bu uygulamayı çok sevdim açıkcası, ve sanırım şu anda kullandığım WP Smush eklentisini değiştirerek TinyPNG‘nin eklentisini yükleyeceğim.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
EzGIF

[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]İşte hayatımı kurtaran servis. Eğer bir kaç yazımı okuduysanız biliyorsunuzdur ki ben, yazılarında animasyonlu gif kullanmayı çok seven bir yazarım. İşte bu site de benim hayatımı kurtarıyor; bu site üzerinden animasyonlu gif dosyalarınızı: yeniden boyutlandırabilir, boyutlarını küçültebilir, bölebilir, efekt ekleyebilir, videodan gif oluşturabilir, ölçeklendirme yapabilirsiniz. Bu yazıyı yazarken farkettim ki aynı zamanda png optimizasyonu da yapıyormuş ama denemedim.[/FONT][/COLOR]

[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#444444][FONT=Open Sans]Kaynak: http://www.benlacivert.com/gorsel-sikistirma-eklentileri/
[/FONT][/COLOR]