wmaraci reklam

WordPress kurulum sonrası ayarları (Resimli Anlatım) İlk Kurulum

9 Mesajlar 3.134 Okunma
wmaraci reklam

BiELOF BiELOF Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Makine Modelcisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
WordPress kurulum sonrası ayarları (Resimli Anlatım) İlk Kurulum

WordPress kurulum sonrası ayarları (Resimli Anlatım) WordPress İlk Kurulum, wordpress kurulumu sonrası yapılacaklar listesi, WordPress Okuma Ayarları, WordPress Genel Ayarlar, WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları hakkında bilgiler sunulmuştur.

Kaynak: http://bielof.com/wordpress-kurulum-sonrasi-ayarlari/

WordPress İlk Kurulum

Öncelikle web siteniz için farklı şekillerde wp kurulumu mevcuttur.

• wordpress hosting kurulumu

• cpanel wordpress kurulumu

• ftp den wordpress kurulumu

Godady, Natro hosting wordpress kurulumu otomatik sağlayan firmalardan bazılarıdır.

WordPress Türkiye sitesinde WordPres hakkında şu şekilde açıklama bulunmaktadır.

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz.

En son güncel sürümü indirmek için WordPress Türkiye sitesini ziyaret ederek WordPress Türkçe paketini indirmek için sağ taraftaki bağlantıları indir linkini kullanabilirsiniz.

WordPress kurulu bir site/bloga sahipseniz, wp admin yönetim panelinizden otomatik güncelleştirme yapmalısınız.

WordPress kurulum sonrası ayarları (Resimli Anlatım)
Satın almış olduğunuz alan adınızı; Chrome, İnternet Exproler, Mozilla v.b. gibi kullandığınız tarayıcıya “siteisminiz com/ wp-admin/” yazdıktan sonra kurulum aşamasında belirlediğiniz şifrenizi giriniz.

WordPress kurulumu sonrası yapılacaklar listesi
Bir şekilde wp kurulumunu gerçekleştirdiğinizi farz edip bana göre; wordpress kurulumu sonrası yapılacaklar listesi sıralaması şu şekilde olmalıdır.

Yeni başlayanlara yönelik WordPress kurulum sonrası ayarları (Resimli Anlatım) yapılan adımlara dikkat etmenizi önermekteyim. İk kurulum sonrası işlemler için sol tarafta wp admin panelinde her şey elinizin altındadır.

WordPress Okuma Ayarları

İlk kurulan wordpres sitelerde yapılan en büyük hatalarının farkında değiller. Bir çok kişi, ilk acemiliklerinde deneme yanılma yaptıkları sayfaları ve yeni temaya geçtikleri zaman kurdukları temanın demo sayfalarının index almaları engellemeye yönelik bu işlemi yapmalıdır.

Sol tarafta panelde bulunan “Ayarlar” kısmında “Okuma” tıklayın. WordPress Okuma Ayarları kısmında “Arama motoru görünürlüğü” alanında “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” tik işareti koyduktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basınız. Bunu yapmanızı özellikle tavsiye ediyorum.

ÖNEMLİ NOT: BURAYI bazı arkadaşlar yanlış algılamış.
Burada neden arama motorların siteyi index yapmasını engellemeye çalışıyoruz.
Gerekli ayarlama ve düzenlemeleri yaptıktan sonra bu tik işaretini kaldırabilirsiniz. Buarada yapılan amaç deneme kurulan bir temanın demo sayfaları + içerik + kategori + etiket + resimlerin index almasını engellemektir.

ilk kurulumda alınan indexler Google ve diğer arama motorlarında index aldığınzı şekliyle durur.

Bunları kaldırmanız içinde site haritasından tutun 301 yönlendirme bir çok işlem yapacaksınız. Bunu engellemek içinde "noindex" yapıp gerekli yerleri düzenlersiniz veya temayı beğenmediniz temayı kaldırırsınız. Bu şekilde hatalı indexler almamış olacaksınız.

iSTER 1 SAAT isterse 1 gün sonra tik işaretini kaldırıp arama motorlarına açık olur.

WordPress Genel Ayarlar

İkinci işlem olarak WordPress Genel Ayarlar‘da;

Üyelik kısmında “İsteyen herkes kayıt olabilsin” tik işaretini kaldırıp boş bırakmanızı tavsiye ediyorum. Hiç beklemediğiniz anda istenmeyen üyelikleriniz olabilir.

“WordPress Site lisanı” olarak “Türkçe” seçiniz.

“Zaman dilimi” olarak açılan pencerede “İstanbul” arayıp seçin. Her yaptığınız işlemi Değişiklikleri Kaydet diyerek tamamlayınız. İlk ayarlarınızı oluşturur iken bu butonu sıkça kullanacağınızı unutmayın. Yoksa yapacağınız wp genel ayarlar kaydedilmemiş olacaktır.

Wp Genel Ayarlar kısmında: Site başlığı, Slogan, WordPress Adresi (URL), Site Adresi (URL) düzenlemeleri yapınız. Burada dikkat etmeniz gereken “Slogan” çok uzun yazılmamalıdır. Kısa net ve anlaşılır aynı zamanda akılda kalıcı sloganlar her zaman iyidir.

Wp SEO Ayarları

All in SEO veya Yoast SEO v.b. gibi eklenti kullanan kişiler ayarları yanlış yaptığı zaman yada yayımladıkları sayfaları wp seo ayarları bölümünde “Title” kısmını tekrar girmediklerine hem sayfa wp title hemde wp slogan gösterdiğinde Başlık (Title) Uzunluğu 70 karakterden uzun olması arama motorları tarafından spam olarak yorumlanabileceğini unutmamalıdır.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı Bağlantı Ayarları: Wp kalıcı bağlantılar ve arşivler için özel adres bağlantıları oluşturabilmemize olanak sağlamaktadır. Özel adres yapıları bağlantılarınızın estetik, kullanılabilirlik ve ileriye dönük uyumluluğunu artırmaktadır. Kullanabileceğimiz belli sayıda alan vardır. İlgili konu için internette WordPress Using Permalinks olarak arayabilirsiniz.

Kurulum sırasında otomatik gelen Kategori temeli: category, Etiket temeli: tag şeklinde olabilir. İsterseniz bunu Türkçe karşılığını veya kendinizin belirleyeceği kelimeler ile kategori, konu, odev, ders v.b. gibi değiştirebilirsiniz.

Eğer burada wordpress kurulumu resimli olarak anlatımı beğendiyseniz sosyal hesaplarınızda paylaşarak destek olabilirsiniz.

Bu yazı "bielof.com/wordpress-kurulum-sonrasi-ayarlari/" 29 Şub 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Saygılar.

BiELOF
Vidoc mhalat VolkanYildiz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

FurkanEkmen FurkanEkmen think, move, design. Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek think, move, design.
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 692
  • Beğeniler 164 / 167
  • Ticaret 5, (%100)

Sol tarafta panelde bulunan “Ayarlar” kısmında “Okuma” tıklayın. WordPress Okuma Ayarları kısmında “Arama motoru görünürlüğü” alanında “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” tik işareti koyduktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basınız. Bunu yapmanızı özellikle tavsiye ediyorum.

Şu kısımı karıştırmış olabilir misiniz?

think, move, design.
IG: furkanekmen

34numara 34numara WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 443
  • Beğeniler 96 / 68
  • Ticaret 1, (%100)
teşekkürler

Burada neden arama motorların siteyi index yapmasını engellemeye çalışıyoruz.

Aklıma gelen "siteyi yeni kurdum hemen index atmasın kategorileri, sayfaları falan ayarlayım, bir iki konu açayım sonra bu tıkı kaldırır indexletirimi " yoksa hep böylemi kalacak

• Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
WordPress Okuma Ayarları

İlk kurulan wordpres sitelerde yapılan en büyük hatalarının farkında değiller. Bir çok kişi, ilk acemiliklerinde deneme yanılma yaptıkları sayfaları ve yeni temaya geçtikleri zaman kurdukları temanın demo sayfalarının index almaları engellemeye yönelik bu işlemi yapmalıdır.

Gözden kaçırmışsınız.

Tema değişikliği veya yeni tema kurulduğunda ilgili temanın kendi demo sayfaları ve resimleride index alır.

Bunu engel olmaya yönelik yapmalısınız.

Diyelim o gün içerisinde veya 1-2 günde kurduğunuz temanın demo sayfalarını kaldırdınız. Arama motorlarına noindex tik kaldırabilirsiniz.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

AaRAdyOcU AaRAdyOcU WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek İnşaat Teknisyeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad L** Ö**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 337 / 110
  • Ticaret 24, (%100)
3. numara arama motorlarına engellerseniz. Siteyi site sahibi girip çıkar :)

FurkanEkmen FurkanEkmen think, move, design. Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek think, move, design.
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 692
  • Beğeniler 164 / 167
  • Ticaret 5, (%100)

BiELOF adlı üyeden alıntı

Gözden kaçırmışsınız.

Tema değişikliği veya yeni tema kurulduğunda ilgili temanın kendi demo sayfaları ve resimleride index alır.

Bunu engel olmaya yönelik yapmalısınız.

Diyelim o gün içerisinde veya 1-2 günde kurduğunzu temanın demo sayfalarını kaldırdınız. Arama motorlarına noindex tik kaldırabilirsiniz.

Bu konuda yanlış düşünüyorsunuz. İleriki aşamalarda bu işlem size büyük sıkıntılar doğurur.

think, move, design.
IG: furkanekmen

• Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
Birz mantıklı düşünelim.

Hiç siten yok.

WP kurdun. Bir tema satın aldın.

O temanın demo sayfaları ve resimleri, kategorileri v.s. index aldı.

Ve sen gerekli sayfaları düzenledin. Yeni yazılar ekledin.

Yinede bu ilk kurulumda alınan indexler Google ve diğer arama motorlarında index aldığınzı şekliyle durur.

Bunları kaldırmanız içinde site haritasından tutun 301 yönlendirme bir çok işlem yapacaksınız.

Bunun yerine;
WP kurdun veya wp kurulu.

Yeni temaya geçtin veya 1 tane yeni tema denemek istedin.

Temanın kendine ait demo sayfaları var ve sen içeri al diyerek demo sayfa + resimler + kategori, etiketler v.s. index almasını önlemek için;

İster 1 saat sonra istersen 1 gün sonra bu tik kaldırmanın ileride çıkartacak sıkıntıları nedir ? FurkanEkmen

Bende öğrenmiş olayım. :D (Aslında siz yanlış biliyorsunuz bu sayede öğrenmiş olursunuz)

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Site kurulumu yapıldıktan sonra, arama motorlarına kaydetmezseniz robotlar sayfayı indekslemez.

Wordpress'te arama motoru görünümü alanındaki tiki işaretleseniz bile bu robotların siteyi indekslemesini tamamen engellemez. Zaten altında da yazar. Bu bir tavsiye niteliği taşır sadece. Robots.Txt dosyasından komut vererek yapmak daha sağlıklı olur.

Halihazırda indeks alan bir siteniz varsa ve başka bir tema yüklediyseniz, bazıları bu temaları sıfırdan kuramayabilir. İlk önce demo içeriği yükleyip, ardından kendi içeriklerine göre yerleşimi yaptıktan sonra diğer içeriği siliyor. Bu esnada denildiği gibi robotlar demodaki içeriği de indekslemiş olabiliyor. Bu da 404 hatalarına neden olur. Yine de ücretli temalarda çoğunlukla cüzi bir kurulum ücreti karşılığında satıcı kurulumu sizin için yaptığından böyle bir sorun yaşamazsınız. Ücretsiz temalarda da genelde zaten demo content olmaz. WRZ tema kullanıyora da kişi, zaten o kodlama hatalarıyla en son arayacağı şey demo içeriğin indekslenip indekslenmediği olmalı.

Deneme yanılma işleri için child theme bulunan temaları tercih etmeleri her zaman daha sağlıklıdır. Artık birçok temada bu var. Yine deneme yanılma yapacağınız kategori ve içerikleri Robots.Txt üzerinden engelleyip. İşiniz bittiğinde yeniden indeks almasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum konuunda bilgi sahibi olmayan kişiler için iyi bir başlangıç yazısı olmuş. Benim tavsiyem Wordpress arama motoru görünümü yerine Robots.Txt kodlarını konuya eklerseniz daha sağlıklı bir netice verir.

• Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
Site ilk kurulumu veya yeni tema kurulumu gibi işlemlerden önce webmaster araçlarını kullananlar olabiliyor. Şahsen 10-15 sayfa gibi küçük bir siteyi en son kaydediyorum. Bazende ilk başta ekleyebiliyorum. Bu yüzden index sıkıntısı olabiliyor.

Wordpress'te arama motoru görünümü alanındaki tiki işaretleseniz bile bu robotların siteyi indekslemesini tamamen engellemez. Zaten altında da yazar. Bu bir tavsiye niteliği taşır sadece. Robots.Txt dosyasından komut vererek yapmak daha sağlıklı olur.

Bende şu şekilde biliyordum. Aklımda kaldığı kadarıyla.
Kaynak: https://support.google.com/webmasters/answer/6062608?hl=tr

robots.txt ne için kullanılır?

Genellikle Google tarayıcısının sunucunuzu çok fazla meşgul etmesini veya tarama bütçesinin, sitenizdeki önemsiz ya da birbirine benzeyen sayfaları taramak için harcanması istemezsiniz. Bu yüzden, resim olmayan dosyalar (yani web sayfaları) için robots.txt yalnızca tarama trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılmalıdır. robots.txt dosyasını, web sayfalarınızı Google Arama sonuçlarından gizlemenizi sağlayan bir araç olarak kullanmamalısınız. Çünkü sayfanıza bağlantı veren başka sayfalar olabilir. Bu durumda sayfanız, robots.txt dosyasına rağmen dizine eklenebilir. Sayfanızın arama sonuçlarında görünmesini engellemek isterseniz şifre koruması veya no index etiketleri ya da yönergeler gibi başka bir yöntem kullanın.

Robots meta etiketini kullanma

Robots meta etiketi, tek bir sayfanın dizine nasıl eklenmesi ve arama sonuçlarında kullanıcılara nasıl sunulması gerektiğini kontrol etmek için ayrıntılı, sayfaya özel bir yaklaşım kullanabilmenizi sağlar. Robots meta etiketini belirli bir sayfanın bölümüne şu şekilde yerleştirin:

(…)

(…)

Kaynak: https://developers.google.com/webmasters/control-crawl-index/docs/robots_meta_tag#robots-meta-etiketini-kullanma

Yalnızca Googlebot'un sayfanızı taramasını engellemek için, etiketi aşağıdaki şekilde güncelleyin:

Bu etiket artık, Google'a (diğer arama motorlarına değil) bu sayfayı web arama sonuçlarında göstermemesini bildirmektedir. Hem name hem de content özelliği büyük/küçük harfe duyarlı değildir.

Deneme yanılma işlemleri için Child temaları evet dediğiniz gibi güzel.

Birçok konuda olduğu gibi kod bilgimde yok. İnternette bazen gerçekten tam detaylı anlatım olmadığı için bu konuyu sitemde yayınlamıştım. Burada benimde hatalarım olmuş. Bazı yerlere bildiğim için es geçmem yeni wp kullanıcısı için eksik veya hatalı gibi duracağını fark ettim. Hatta konuda ki mesajlarda bu yönde olduğunu görmemi sağladı.

Tavsiyeniz güzel. Bir kaç konuyu sağlıklı şekilde araştırıp konuya eklemem gerektiği belli oldu.

Yinede meta tag ile index almaması sağlanılacağını zannediyorum.

Örnek bir sitem

site:sahifatema.com

sahifatema.com/genel/denemee/ (Bu sayfayı görmemiş.)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al