wmaraci reklam

Wordpress unused CSS nasıl yapılır? (Kullanılmayan CSS kaldırma)

8 Mesajlar 6.993 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa95 Mfa95 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Selamun aleykum.
Bilindiği üzere kullanilmayan CSS ve js kod satırları hem dosya boyutunu hem yüklenme hızını doğrudan etkiliyor. Ve şahsen beni rahatsız ediyor bu satırlar kullanılmayan satırları nasıl tesbit Edip kaldirabilirim?

Halihazırda Chrome devTools da css coverage var fakat sadece tek sayfayı ve sadece o anda aktif olan veya olmayan satırları gösteriyor. Yani css de profesyonel olmak ve baya zaman harcayıp temizlemek gerekiyor.

Mesela bir swift buton vardı test siremde, coverage konsolunda açık hale gelmesini sağlayan kod gereksiz (kullanılmayan kod) olarak görünüyor. Fakat butona tıklayınca kullanilan koda dönüşüyor. Yani burada tek sayfada bile çok fazla uğraşmak gerekiyor kullanilmayan kodları tesbit etmek ve temizlemek için.

Vel-Hasıl siteyi otomatik tarayıp hiç bir zaman kullanilmayan kodları tesbit edip kolayca silebilecegimiz bir yöntem var mıdır? Yabancı kaynaklarda bir iki yöntem var github da kodları var fakat fazlasıyla karışık anlayamadım. Türkçe kaynak da yapılmamış bunun hakkında. Nasıl bir yöntem önerirsiniz? Eğer çözüm bulunabilirse gerçekten boyutlar fazlasıyla düşecektir. Lütfen yardımcı olun

wmaraci
reklam

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
Eğer gereksiz js ve css dosyalarını biliyorsanız sayfalara göre koşul belirleyip yüklenip yüklenmemesini sağlayabilirsiniz.
https://tr.wordpress.org/plugins/wp-asset-clean-up/
Bu plugin ile scriptleri kontrol altında tutabilirsiniz.
Örnek olarak contact-form7.css dosyasının iletişim ormu olmayan bir sayfada kullanılması gereksizdir.Bu dosyayı unused css olarak belirleyebilirsiniz.

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
@Blacksheep yok hocam dosya olarak demiyorum. Dosya içeriği olarak diyorum. Halihazırda wp-asset-clean-up eklentisi kurulu testler yapıyorum ama ben mesela style.css dosyasında 40.000 satır kod var ve bunların yarısı kullanılmıyor. Bunları otomatik şekilde nasıl tesbit Edip silebilirim onu soruyorum. Teşekkürler ilginiz için

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
İstemiş olduğunuz şeyin adı Critical CSS bu konuda araştırma yaparsanız rahatlıkla uygularsınız

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler hocam bu inceleyim. Litespeed cache eklentisinde de kritik CSS oluştur seçeneği var bununla bir bağlantısı var mı acaba?

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)

Blacksheep adlı üyeden alıntı

İstemiş olduğunuz şeyin adı Critical CSS bu konuda araştırma yaparsanız rahatlıkla uygularsınız

Hocam galiba kritik css değil sorunun çözümü. Benim istediğim kullanilmayan kod satırlarının kaldırılması. Temalarda bildiğiniz gibi birçok kisisellestirilebilir ozellikler var. Ve her özellik için ayrı css satırları var. Siz birini seçtiğiniz zaman diğer stil kodlarının hiç bir anlamı kalmıyor ve gereksiz yuk bindiriyor ben onları kaldırmak istiyorum

kaanst kaanst Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 435 / 160
  • Ticaret 31, (%94)
Merhaba,
Litespeed Cache eklentisinde bu dediğiniz özelliğin bulunduğunu hatırlıyorum, bizzat ben görmüştüm. Detaylı incelerseniz bulabileceğinizi düşünüyorum.

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
kaanst yok hocam biliyorum critical CSS özelliği var ve açık durumda şuan, yukarda belirttim. Acaba litespeed cache de ki critical CSS benim aradığım şey mi demiştim ama değilmiş maalesef. Kullanılmayan CSS satırlarını tesbit Edip kaldırmak istiyorum.

*Remove unused css
*grunt-Uncss
*Prufycss
*google devtool coverage

Aradığım şey bunlar aslında. Ama çok karışık anlatılmış. Türkçe düzgün kaynakta yok. Kritik css değil anladığım kadarıyla. Css satırici kullanılmayan kodları temizlemek derdim
kaanst

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al