Merhaba arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere Wordpress sisteminin oluşturduğu varsayılan bileşenler yani Ara, Arşivler , Kategoriler vs. gibi bileşenleri kaldırmanın bir yolunu göstereceğim.Bu yolu bende Bulut v2 temasında keşfetmiştim ve sizlerle paylaşmak istiyorum.Biliyorum bu bileşenler bir çok kişiyi rahatsız ediyor.Bulut v2 Temasında normal Wordpress bileşenleri varken temayı ilk kurdugunuz anda kaymalar oluşuyordu.Bende böyle bir arayış içerisine girince bu yöntemi buldum.Yöntem oldukça basit ve yapması kolay bir yöntemdir.Sadece tema dosyalarınızda functions.php (Tema işlevleri) dosyası bulunması yeterlidir.

Varsayılan Wordpress Bileşenlerini Nasıl Kaldırırım ?

Varsayılan Wordpress bileşenlerini kaldırmanız için ilk önce functions.php dosyasına sahip olmanız gerekmektedir.Daha sonra aşagıdaki kodları bu dosyaya eklediğinizde varsayılan Wordpress bileşenleri kalkmış olacaktır.

Aşagıdaki kodları ve ?> kodları arasına ekliyorsunuz ve daha sonra varsayılan bileşenler kalkıyor..

// Varsayılan bileşenleri sil
function remove_default_widgets() {
unregister_widget('WP_Widget_Pages');
unregister_widget('WP_Widget_Calendar');
unregister_widget('WP_Widget_Archives');
unregister_widget('WP_Widget_Links');
unregister_widget('WP_Widget_Meta');
unregister_widget('WP_Widget_Search');
unregister_widget('WP_Widget_Text');
unregister_widget('WP_Widget_Categories');
unregister_widget('WP_Widget_Recent_Posts');
unregister_widget('WP_Widget_Recent_Comments');
unregister_widget('WP_Widget_RSS');
unregister_widget('WP_Widget_Tag_Cloud');
unregister_widget('WP_Nav_Menu_Widget');
}
add_action('widgets_init', 'remove_default_widgets', 11);

Varsayılan Wordpress Bileşenlerini Kaldırdıktan Sonra Bileşen Nasıl Eklerim ?

Varsayılan bileşenleri kaldırdıktan sonra eklentilerin oluşturduğu bileşenler gelecektir.Bir sonraki yazımızda bileşen oluşturma yöntemini sizlere anlatacağım.

Kaynak : Wordpress Varsayılan Bileşenleri Kaldırma