wmaraci reklam

Wordpress'te yeni bir kullanıcı nasıl eklenir?

3 Mesajlar 782 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)
Wordpress üzerine pratik kullanım bilgileri serisinde yeni bölüme hoş geldiniz arkadaşlar!

Wordpress kişisel olarak kullanılabilecek bir içerik yönetim sistemi olduğu kadar çok kullanıcılı bir platform haline getirilecek yeterli donanıma da sahiptir.

Bu konuda sizlere Wordpress altyapılı sitelerinizde nasıl kullanıcı ekleyeceğinizi hızlıca göstereceğim. Haydi lafı hiç uzatmayalım ve adımlara geçelim:

Wordpress Kullanıcı Ekleme

1. Adım

Wordpress yönetici panelimize girdikten sonra sol taraftaki menü çubuğunda yer alan "Kullanıcılar" butonuna tıklayarak kullanıcı yönetimi sayfası gidiyoruz. Bu sayfada halihazırda sitemizde kayıtlı bulunan kullanıcıların temel bilgilerini görebiliriz.

2. Adım

Yeni bir kullanıcı eklemek için aynı sayfa üst kısımda yer alan "Yeni Ekle" butonuna tıklıyoruz. (Yeni kullanıcı eklemek için sürekli kullanıcılar sayfasına gitmek zorunda değilsiniz. Sitenizin herhangi bir noktasındayken üst tarafta bulunan yönetici çubuğundaki "+ Yeni" butonun üzerine geldiğinizde açılan menüden "Kullanıcı" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu şekilde doğrudan ve hızlıca yeni kullanıcı oluşturma formuna erişebilirsiniz.)

Açılan sayfada yer alan bilgileri aşağıdaki şekilde dolduruyoruz:

- Kullanıcı adı (gerekli): Hesap oluşturduğumuz kişinin giriş yaparken kullanacağı ve sitenin bazı noktalarında görünebilecek kullanıcı adı. (Türkçe karakter kullanmadan)

- E-posta (gerekli): Hesap oluşturduğumuz kişinin siteden gelen bildirimleri (site güncellemeleri, yazı yorum bildirimleri, şifre sıfırlama bağlantısı, yeni hesap bildirimi vb.) alabilmesi için geçerli ve doğru bir mail adresi.

- Ad & Soyad: Hesap oluşturduğumuz kişinin adı ve soyadı.

- İnternet sitesi: Hesap oluşturduğumuz kişinin varsa internet sitesi (zorunlu değil).

- Parola: Hesap oluşturduğumuz kişi için dilersek buradan kendimiz parola oluşturabiliriz. Ancak en güvenlisi ve en sağlıklısı kullanıcının kendi parolasını oluşturmasıdır. Zaten kayıt yapıldığında şifre belirlemesi için kişiye otomatik bir eposta gönderilmektedir.

- Rol: Kullanıcının sitedeki rolünü belirliyoruz.

Önemli bir not: Eğer kullanıcı sadece içerik üretsin istiyorsanız "Yazar" yerine "İçerik sağlayıcı" rolünü vermeniz çok daha doğru olur. "Yazar" rolüne sahip kullanıcıların yetkileri sadece yazı yazmakla sınırlı değildir. Yazardan da geniş yetkiler için "Editör", sitede tüm yönetici araçlarına erişebilmesi için ise "Yönetici" rolünü verebilirsiniz. Eğer sitede içerik üretme ve yönetici araçlarına erişme gibi hiçbir yetkisi olmasın ancak yorumlarda bilgileri görünsün, bazı kısıtlı içeriklere erişebilsin isterseniz "Abone" rolünü seçebilirsiniz.

- Kullanıcı bildirimi gönder: Kullanıcının hesabıyla ilgili bilgileri alabilmesi için bu seçeneği işaretliyoruz.

Bu adımlardan sonra "Yeni Kullanıcı Ekle" butonuna basmanız yeterlidir. Kayıt işlemi tamamlandığı anda kullanıcının e-posta adresine otomatik olarak bildirim maili gönderilecektir. Hayırlı olsun :)

Hepinize bol katılımlı, mutlu bloglamalar!

wmaraci
reklam

Sebnem Sebnem Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / K
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** Ş**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 45 / 60
  • Ticaret 3, (%33)
Güzel paylaşım, gördüğüm kadarıyla bu alanda paylaşımları çoğaltıyorsunuz. Bu konuyla ilgili pm atıyorum.

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)

Şebnem adlı üyeden alıntı

Güzel paylaşım, gördüğüm kadarıyla bu alanda paylaşımları çoğaltıyorsunuz. Bu konuyla ilgili pm atıyorum.

Teşekkür ederim :) Wordpress ne kadar bazılarımız için basit olsa da yeni başlayanlar için zor gelebiliyor. Ben de bu tarz konularda hiç kafa karıştırmadan nasıl yapılır içerikleri oluşturmaya çalışıyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al