wmaraci reklam

Yeni WordPress Sitesi İçin Yapılacaklar Listesi Makalem..

10 Mesajlar 779 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

MDSALMAN MDSALMAN Marine Group E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Prgramcılıgı,webmas
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 111 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Yeni Wordpress Sitesi İçin Yapılacaklar Listesi yazımda sizlere en iyi ve güzel bir wordpress sitesi nasıl hazırlanır neler gerekir göstereceğim hadi kağıt kalemi alın gelin birlikte yapalım liste şeklinde yazmayacağım çünkü yapamayanlar oluyor numaralandırılarak açıklık getirmeye çalışacağım

1- Hosting

Seçeceğiniz hosting firması wordpress için çok önemlidir. Sebebleri o kadar çok ki saysam sayfalarca sürer bu yüzden hosting firmasının seçimi çok önemli çünkü wordpress veri tabanını aktif bir şekilde şişiren ve harcayan bir php yazılımdır. Hosting seçiminiz daima sınırsız olsun ram çok yediği için sınırlı olursa zamanla şişme den dolayı siteniz kapanma sorunları ile kullanılmaz hale gelir ...

2- Güvenlik

Wordpress dünya genelinde çok kullanıldığı için hack olaylarıda bolca mevcuttur önlem alınmaz ise hacklenmemek içten bile değildir. Bunun için bir kaç eklenti mevcut ancak bunun en iyi yöntemini sizlere yazıyorum

1 üyelik işlemlerinizi pasif yapın ve vereceğim eklentiyi kurun ve aktif edin sonra tekrar üyelik olmayı acın

Eklenti : Facebook Account Kit

Bu eklentiyi kurun ve facebook ile bağlanma ile kayıt yaptırın bu sayede nelerden kurtuluruz bir bakilim

Bu sayede botlardan, üye olup kaçanlardan, konularınızı yanı makalelerinizi çalanlardan rahat bir şekilde kurtulmuş oluruz hem ram yememis hemde veri tabaninda sisme yapamamis oluruz verileri fb den cektigimiz icin kafamiz rahat olur

3- Spam, Botlar Vs.

Spamlar yuzunden yuzlerce blog sitesi kullanilmaz halde malesef ki bir çok kara cahil blogcu bulunmakta hic bir önlem almadan blog açıp birşeyler yapma çabasına giriyor ve kaçırılmaz sonnolan spamlarla ugrasiyorlar

Spam için gerekli eklenti: Anti-spam

Eklentisidir. Basit ve kolay bir kullanimi vardir aciklama yapma geregi duymuyorum. Alternatif olarak ise jetpack kullanmanizi oneririm.

Botlar Vs.: Botlar ile baş etmek mümkün mü sorusuna çok basit önlemlerle ele alalım ilk olarak bizim amacımız sitemizi tanıtmak ama botlar sitenizin her yerini ele alır ve indexler bu sayede botlar sitenize cok ugrar hackerlar bu zafiyeti iyi kullanirlar cunku google veya diger arama motorlarini wp-admin yazdiginizda google veya diger arama motorlarinin botlari siteleri listeler bu belkide en buyuk zafiyettir ve bu sayede hackerlar admin giris denemeleri ile sitenizi ele geçirmek isterler bunun önüne geçmek için robots.txt dosyası mevcut gelen robotlarin neleri indexlemesini veya indexlememesini soylettirebiliriz bu sayede gereksiz seylerin indexlenmesini onler guvenlik zafiyetini cozmus ve botlardan kurtulmus oluruz.. peki nasil bir robots.txt olmali

Benim kendi robots.txt Dosyam

User-agent: *
Sitemap: https://mdsal.com/post-sitemap.xml
Sitemap: http://www.google.com/ping?sitemap=https://mdsal.com/post-sitemap.xml
Disallow: /wp-admin/
User-agent: ahrefsbot
Allow: /wp-content/uploads/
User-agent: Twitterbot
User-agent: Mediapartners-Google*
User-agent: Googlebot-Image
User-agent: Adsbot-Google
User-agent: Googlebot-Mobile

Bu şekildedir.

4- SEO

Bu seo hakkında size sayfalar dolusu yazmak isterim ama ömrüm yetmez bunun için kısa bir sekilde anlatacagim

4.1-Seo amacı nedir ?

Seo kisacasi sitenizin arama motorlari tarafindan daha rahat ve hizli bir sekilde indexlenmesi ve aramalarda ust siralarda olmanizi saglamasi amaciyla yapilan bir takim seyler.

4.2-Peki neler bunlar?

4.2.1 Seo da ilk iş domain' dir. Domaininiz yapacaginiz is ile ilgili olmali oyleki bir cok buyuk firma reklamlarini domain uzerinden yapmakta ve tek bir işe yoğunlaşmakta mesla sahibinden.com vs vs

4.2.2 Title (Site Başlık)

Sitenizin baslığı çok önemlidir. Domaininle uyumlu olmali ve kisa olmalidir 60 karakteri gecmeyin ne kadar kisa okadar iyi bunun algoritmasini google amcaya sorabilirisiniz uzerinden geciyorum detaylara giremeyecegim :)

4.2.3 Cache (Ön Bellekleme)

Cache nedir? Kisaca acikliyorum bir siteye ilk giriste alinan verilerin yedeklemesi ve daha sonraki girislerde o verilerin kullanilmasi peki neden derseniz sitenizin daha hizli yuklenmesi ve performans artirilmasina neden olur ve daha hizli bir sekilde indexlenmesini saglar.

Eklenti : WP Super Cache

5. Sitemap (Site haritası)

Sitemap nedir ?
Sitemap, sitemizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların (link) bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır. Günümüzde site haritası, her sitede mutlaka bulunması gereken önemli SEO kriterlerinden biri haline gelmiştir.
Site Haritaları, sitenizde başka türlü bulamayacağımız sayfaları Google'a bildirmenin bir yoludur. En basit ifade ile, bir XML Site Haritası (genellikle Site Haritasıolarak adlandırılır, ilk harfleri büyük S ve H olur), web sitenizdeki sayfaların bir listesidir. Bana göre en iyi sitemap eklentisi aşağıda verdigimdir.

Eklenti :Google XML Sitemaps

6. MetaTag (Etiket)

Yazılarınızda etiket kullanımı oldukça önemlidir öyleki googlenin algoritması bunlara çok önem verir ve indeksleme acısından 1 numaraya koyar. Bunun icin konunuzda kullanacaginiz metataglar kisa aciklayici konuyu ilgilendiren ve net olmalidir algoritmasi su sekilde dir arama motoruna yazilan ile etiketinizin 8 . Kismi metatag uzerinden degerlendiriliyor ve bu etiketin rakiplerine bakiliyor ve makalede kopya icerikle bir ilinti varsa siralamayi digerlerine veriyor..

7. Özgün makale

Bunu bilmeyen blogcu yoktur diyordum fazla dan bilgi eklemek istemiyorum isteyen olursa ayri bir konuda uzun uzun anlatabilirim .

8. Robots.txt Dosyası

Arama motorları bu dosya sayesinde sitenin nerelerini indexlemesini veya indexlememesini yön verdiren dosyadir. Mantık basittir.

Disallow : takip etme izleme anlamina gelir

Allow : ise takip et izle anlamina gelir
User-agent: *
Sitemap: https://mdsal.com/post-sitemap.xml
Sitemap: http://www.google.com/ping?sitemap=https://mdsal.com/post-sitemap.xml
Disallow: /wp-admin/
User-agent: ahrefsbot
User-agent: Twitterbot
User-agent: Mediapartners-Google*
User-agent: Googlebot-Image
User-agent: Adsbot-Google
User-agent: Googlebot-Mobile

9.PWA for WP (Uygulama )

Bu eklenti artık google nin search yanı arama algoritması dahil edilmiştir. Mutlaka kullanın amacı sitenize bir uygulama oluşturup aramalarda siteye tıkladığınızda uygulamadan açmak kullanımı çok basittir.

10. AMP (Basit sayfalar)

Son 1 2 yılda google arama algoritmasına AMP yani basit sayfalar ida eklemistir amaci sitenizi google botlarina amp olarak gostermek ve daha hizli index almak en iyi eklenti olarak ben asagida verdigimi kullaniyorum

Eklenti : AMP

11.External Links

External Link (Harici Link), bir sitenin kendi alan adı haricinde farklı bir alan adına yapmış olduğu link çıkışıdır. External eski nesil olarak bilinen target=”_blank” koduyla aynı işleve sahiptir. ... Ayrıca dilerseniz rel=”external,nofollow” olarak kullanarak da Nofollow bir external link oluşturabilirsiniz.

Eklenti: External Linus

12.kk Star Ratings

Bu eklentinin amacı konunuzu değerlendirme yapmaktır googledeki mantığı anlamamakla birlikte ilginç bir şekilde deger veriyor ve indexliyor siralamaya etkisi oldukca var

Eklenti: Kk star ratings

Blog sayfamda paylasilmistir. Konu linkim : https://mdsal.com/yeni-wordpress-sitesi-icin-yapilacaklar-listesi.html

wmaraci
reklam

• Üyelik 09.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 111 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Umarım yanlış cümleler kurmamışımdır telefondan yazdım faydam dokunursa ne mutlu bana ..

• Üyelik 09.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 111 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Bir yorum alsaydım keşke

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
yeni başlayanlar için faydalı bir paylaşım.
MDSALMAN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

sterk sterk boş kalsın olunca yazarım Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Atama bekliyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 339 / 338
  • Ticaret 6, (%100)
Güzel paylaşım
MDSALMAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 111 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Eksik bilgi varsa ekleyelim arkadaşlar yenilere yardımcı olmuş oluruz

ProDesigner ProDesigner Software Life Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web Designer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 43 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Emek verip yazmışsınız.Faydalı yazı.

mzlmgnhn mzlmgnhn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 535
  • Beğeniler 69 / 40
  • Ticaret 5, (%100)
Benim gibi bu aralar Wordpress alt yapısına geçecek olan arkadaşlar için gerçekten faydalı teşekkürler.

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
Elinize Sağlık.
Fakat kafama takılan bir durum var.
"Yeni Wordpress Sitesi İçin Yapılacaklar Listesi" bunu arattığımda arama sonuçlarında 2 sayfa var. Birinci sırada bu konunuz ile wmaracı çıkıyor. Ama sizin siteniz bu sonuçların arasında yok.
Sitenizde açtığınız konuyu indexlemeden burada konu mu açtınız? Bu yüzden spam olarak görünmüş ve dizine eklenmemiş olabilir.
Yaptığınız başka bir hata mı var?
MDSALMAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 111 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Aslında var olması gerek bn baktım şimdi görünüyor amp olarak index almış bir şekilde tabiki şu da var benim konumu hemen açıp ardından wmaracinda paylaşmam wmaracindaki konun index alması çok normal aralarında 10 dk fln oynamış olabilir

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al