freelance iş ilanları

Yandex Webmaster Araçları Seo

16 Mesajlar 7.348 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Merhaba arkadaşlar, dün ülkemizde arama motoru pazarına giren Yandex ile ilgili incelemelerime devam ediyorum. Bu gece siz değerli okuyucularıma Yandex’in gizli kalmış özelliklerinden biri olan Webmaster araçlarından bahsetmek istedim. Aynen Google’da olduğu gibi Yandex’in de kendine özel bir “Web Yöneticisi Araçları” bölümü mevcut. Hele ki Seo’cu arkadaşların ağzının suyunu akıtacak cinsden diyebilirim.

Artık Webmaster arayanlar CV’sinde Yandex SEO yazanlara öncelik vermeye başlarlar. Tabiki bunun için de öncelik tecrübe olmasıdır. Yandex’in Webmaster Araçları bölümü de bu tecrübe için yeter hatta artar bile. İçeriğini gördüğünüzde mutlaka bana hak vereceksiniz. Eğer ki Yandex arama motoruna ilgi duymaya başlarsanız bu aracı test etmenizi tavsiye ederim.

Aslında Google’ın Webmaster Tools’unan pek farklı değil. Hatta birkaç ek özelliği olduğunu da söylemek isterim. Öncelikle Yandex’in Webmaster Araçları sayfasına giriyoruz.

http://webmaster.yandex.com.tr/

Adresinde aynen Google’ın Web yöneticileri araçları gibi sitemizi ekleyip doğrulamamız gerekiyor. “Site Ekle” butonuna basıp ilerlediğimizde önce site ismini yazıyoruz. Ardından da HTML, Meta Tag, TXT Dosyası, Whois, DNS gibi birçok doğrulama metodundan bir tanesi ile web sayfasının yöneticisi olduğunu doğrulamamız gerekiyor. Ben TXT dosyasını seçerek FTP dizinimde kök dizine Yandex’in bana vermiş olduğu TXT isimi ile bir dosya açtım ve ardından doğrulamayı tamamladım.

Doğrulamayı tamamladıktan sonra sol menüden birçok Webmaster ve Seo aracını kullanabilmekteyiz. Bu araçlar arasında sitenize giden bağlantılar, site yapısı, indexleme ayarları, arama sorguları, indexlenme hataları gibi birçok aracı görebilmekteyiz. Özelliklede sitenizin daha önceden Yandex tarafından dizine eklenmiş olması ve datalarınızı anında aktif edebilmesi hoşuma gitti. Tabi hemen ardından Sitemap.XML dosyamı Yandex’e okutturdum. Aynen Google’da olduğu gibi Sitemap dosyanızı ekleyerek Yandex örümceklerine güzel bir akşam yemeği yapabilmektesiniz .)

Google’da ne yapabiliyorsanız aynı şekilde Yandex üzerinde de mevcut. Geliştiriciler, Seo uzmanları ve Webmaster’ler için birçok araç da bulunmakta. Hatta Google’ın “kötü niyetli yazılım” tespit etme özelliği de eklenilmiş. Tamamen Türkçe arayüze sahip basit ve rahat bir kullanışı olan Yandex Web yöneticisi araçları hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan size birçok arama konusunda bilgi verebilmekte.

Siteniz için hele ki ülkemizde piyasaya giren Yandex kullanıcıları için büyük bir artı sağlayacağını düşünüyorum. Umarım Yandex kullanıcıları artar ve Yandex’in bu müthiş aracını Webmaster ve Seo uzmanı arkadaşlar bol bol kullanır. Siteniz için Yandex uyumu siteniz için Yandex Seo ayarları diyerek sözlerimi noktalıyorum. Bir sonraki Yandex yazımda görüşmek üzere…

Yazının tamamı TEAKOLİK'e aittir.
Kaynak: http://www.teakolik.com/yandex-webmaster-araclari-seo/

wmaraci
reklam

KhanJitsu KhanJitsu Şef (MEB'de) Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Şef (MEB'de)
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1642
  • Beğeniler 62 / 318
  • Ticaret 93, (%100)
türkiye yok ki bölgelerde :D adamlar türkçe site yapmışlar ama boşa yapmışlar. bunu nasıl akıl edemiyorlar hayret.

SweetLove SweetLove WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Free Stylee
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 6 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
yandex hızlı çıktı index bi anda tavan yaptı

oruya oruya zayiflamakistiyorumtr.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek danışmanlık
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 3 / 0
  • Ticaret 3, (%100)
bende ekledim bakalım neler olacak :)

wmaraci
wmaraci

mesuttt mesuttt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmarter
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 24 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Yandex'in Türkiye'de başarılı olabileceğini pek zannetmiyorum ve ekleme zahmetinde bile bulunmak istemiyorum. Bir ara bing.com popülerdi ama onunda havası söndü, Just Google !

oruya oruya zayiflamakistiyorumtr.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek danışmanlık
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 3 / 0
  • Ticaret 3, (%100)
Yandexte tepelere çıkmak için sanırım rusça sitelerden backlink almak gerekiyor :)

NovaCep NovaCep WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sistem Yöneticiliği
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 2980
  • Beğeniler 258 / 257
  • Ticaret 16, (%100)
Ben sitelerimi kayıt ettim.:)

Youtube: NovaMobi Teknoloji

SweetLove SweetLove WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Free Stylee
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 6 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
ben kayıt etmedim 405 sonuç buldu! :)

cografik cografik Coğrafya Öğretmeni Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Coğrafya Öğretmeni
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad I** O**
  • Mesajlar 273
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Siteyi kayıt ettim aradığımda 4700 sonuç buldu..faydalı olacaktır sağolun..

mesuttt mesuttt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmarter
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 24 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Yandex üzerinden hit alan arkadaşlar var mı ? çok merak ediyorum :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al