wmaraci reklam

C# Kullanıcıyı Geri Nasıl Yönlendiririm ?

2 Mesajlar 855 Okunma
wmaraci reklam

alperenturkoz alperenturkoz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Bilişim Teknolojileri Öğrencisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 18 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
C# Console Application'lara başladım okul gereği bir uygulama yazıyorum kendimi geliştirme amaçlı bir veri alıyorum kullanıcıdan bu verinin dolu olup olmadığını if else ile kontrol ettiyorum if kısım yanlış olduğunda çalışan kısım. Benim amacımda if kısmı çalıştığında örneğin 4. satıra gönderip orada yazanları tekrar ve fazla kod yazmadan nasıl geri yazdırırım ?

wmaraci
reklam

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
En basit yolu goto etiketi kullanmak, ancak çok sayıda, iç içe kullanıldığında spagetti kod durumu ortaya çıkabilir. Kodu fonksiyonlara bölmek, örneğin 4. satırdaki veri alma kısmı bir method oluşturarak bu methoddan çağırabilirsin.

int cevap = DegerAl();

int DegerAl()
{
Console.WriteLine("Değer giriniz:");
return Convert.ToInt16(Console.ReadLine());
}

Böyle bir yapıda cevap değişkeni DegerAl methoduna gidip kullanıcıdan aldığı değere eşitlenecektir.

Eğer daha basit olsun istiyorsan 4. satırın başına örneğin sor: etiketini ekler, geri dönmek istediğinde de goto sor; kullanırsan akış 4. satırdan devam eder. Ancak method kullanman tavsiyemdir çünkü daha önce de belirttiğim gibi birkaç goto kullandıktan sonra işler karışır, kodu anlayamaz hale gelirsin ve hata bulma zorlaşır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al