wmaraci reklam

Console Application ne işe yarar?

20 Mesajlar 15.987 Okunma
smmexpress

monelogg monelogg <> Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, bir şekilde uğraştığım programlama dillerinde (C++, C#) console application var, bu ne işe yarıyor acaba?

Mümkünse şu iki cevabın dışında bir cevap verebilirseniz sevinirim.
1. Programlama mantığını öğrenmek.
2. Console ile çoğu uygulama yapılabilir, istediğini yapabilirsin.

Açıkçası console kullanımını mantıklı bulduğum tek olay şuydu:
Youtube'da bulduğum bir keylogger yapımı videosunda adam programın arka planda çalışabilmesini sağlamak için programı console olarak tasarlıyordu.

Okullarda filan genelde Console ile işlemler yapılıyor nedenini ise anlayabilmiş değilim. Eskiden dos tarzı uygulamalar vardı acaba bununla mı alakalı? Şimdi form uygulamaları var, neden hala console var?

Teşekkürler...

wmaraci
reklam

YusufCelik YusufCelik Öğrenmeyi Seviyor... Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 41 / 56
  • Ticaret 4, (%100)
Ben de merak ediyorum

günler günleri kovalar, şansımız varsa böyle yıllar geçer

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Windows' ta, CMD üzerinde çalışan uygulama anlamına gelir. Okullarda grafik arayüz hazırlamakla uğraşmamak için konsol uygulamaları yazarlar. Ve bazen bazı uygulamalar için grafik arayüz tasarlamak gerekmez. Ayrıca programlama öğrenirken konsol uygulamaları geliştirmek daha hızlı bir yol olur. Özel bir sebebi yok yani. Desktop yerine web app bile yapabilirsin. Keyfine kalmış.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

Ercincaglar Ercincaglar Master Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 826
  • Beğeniler 2 / 188
  • Ticaret 40, (%100)
Console ile çoğu uygulama yapılabilir, ufak çaplı ve senin mantığını kurabildiğin uygulamalar yapılabilir.

wmaraci
wmaraci

emre7 emre7 emreguney.info Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 192 / 189
  • Ticaret 26, (%100)
Bu linki inceleyebilirsin dostum. Kendi sitemdir.

InfiniTheme Profesyonel Magazin - Teknoloji Wordpress Teması Çıktı (Konularımdan ulaşabilirsiniz.)

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Cevaplar için teşekkürler Ertug, ErçinÇağlar, emre7.
Not: emre7 site güzel emeğine sağlık fakat resimler bende görünmüyor farklı bir tarayıcıyla girdim yine resimler görünmüyordu. Haberin olsun istedim.

Bir sorum daha vardı, şöyle bir senaryo düşünelim, aynı algoritmalar kullanılarak hazırlanmış bir console uygulaması ile form uygulaması arasında performans farkı var mıdır?
Aynı sorunun değişik bir biçimi olarak console ile hazırlanmış büyük bir proje ile form uygulaması ile hazırlanmış bir proje arasında bir performans farkı olur mu?

emre7 emre7 emreguney.info Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 192 / 189
  • Ticaret 26, (%100)

monelogg adlı üyeden alıntı

Not: emre7 site güzel emeğine sağlık fakat resimler bende görünmüyor farklı bir tarayıcıyla girdim yine resimler görünmüyordu. Haberin olsun istedim.

Bir sorum daha vardı, şöyle bir senaryo düşünelim, aynı algoritmalar kullanılarak hazırlanmış bir console uygulaması ile form uygulaması arasında performans farkı var mıdır?
Aynı sorunun değişik bir biçimi olarak console ile hazırlanmış büyük bir proje ile form uygulaması ile hazırlanmış bir proje arasında bir performans farkı olur mu?

Evet bazı resimler gitti host değişikliğinden en yakın zamanda düzelteceğim. Teşekkürler.
monelogg

kişi bu mesajı beğendi.

InfiniTheme Profesyonel Magazin - Teknoloji Wordpress Teması Çıktı (Konularımdan ulaşabilirsiniz.)

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Ben TideSDK kullanarak arayüz tasarımlarını HTML, CSS ve Javascript kullanarak yaptığım için, pek bi fark göremedim. Python için konuşuyorum bu arada. Ama elbette vardır. Sonuçta fazladan kod ve duruma göre ram...
monelogg

kişi bu mesajı beğendi.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

Evet, konsol uygulamaları daha hızlı çalışır..
monelogg

kişi bu mesajı beğendi.

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler Ertug, BrutalStar.

Aklıma bir soru daha geldi, C# büyük projelerde hız bakımından yetersiz kaldığını okumuştum, acaba bir projeyi console olarak tasarlayıp sadece görüntünün güzel olması açısından bir arayüz tasarlama gibi bir şey yapılabilir mi? Yani atıyorum bir console projeyi dll olarak olarak bir form uygulamasına çağırıp form uygulamasını sadece görüntüleme için kullanmak mümkün müdür?

Şöyle anlatayım.
Örneğin bir veri tabanı sorgusunu çalıştırdık. Sonuçlar console ekranında listelendi.
Form uygulaması ise sadece o sonuçları gösterecek.
Mümkün müdür? Mantıklı mıdır?

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al