wmaraci reklam
lidertakipci

Django İle Tanışma

15 Mesajlar 4.922 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

digitall digitall www.halitalptekin.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Security Consultant
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 0 / 35
  • Ticaret 18, (%100)
Bugünlerde neredeyse her 3 lafımdan birisi python diğeri django ile ilgili.Hal böyle olunca insanlar haliyle Djangoyu merak ediyor.Python hakkında azda olsa bilgi sahibi olsalar bile Djangoyu ilk kez duyanlar var.Bu yüzden öncelikle Django'nun ne olduğuyla ve bize getirdiği yeniliklerle ilgili bir yazı yazmak istedim.Bu yazıda Django ile ilgili ufak çaplı bilgi sahibi olup bilgisayarınıza nasıl kurulacağını öğreneceksiniz.İlerleyen yazılarımda ise kendi sitenizi yapmanız için gereken konulardan bahsedeceğim.

Django Nedir?

Django Python alt yapısını kullanan,çok hızlı ve güvenli bir şekilde,sonuç odaklı web uygulamaları geliştirme platformudur.Kullandığı DRY(Don't Repeat Yourself) prensibi ile işlemlerinizi mümkün olduğunca otomatikleştirir.Bunların yanında diğer birçok web frameworkte olduğu gibi MVC(Model-View-Controller) yapısını kullanır.

Neden Django Kullanalım?

Django kendi içerisinde geliştirilmiş bir admin paneli ile birlikte gelir.Bu sayede diğer dillerde admin panelini oluşturmak için harcadığınız süreyi Django'da harcamazsınız.Zamanın yanında kaynak tasarufuda sağlar.Yani sitenizi barındıracağınız serverın kaynaklarını mümkün olduğunca az kullanmaya çalışır.Ki bunuda gayet başarılı bir şekilde yapar.

Kendi içerisinde gelen gelişmiş cache yapısı ile birlikte büyük trafikleri çok rahat bir şekilde kaldırmanızı sağlar.Bu yüzden yüksek trafiğe sahip sitelerin birçoğunda kullanılır.(Yabancı gazete siteleri,Video siteleri vb)

Zarif URL tasarımına sahip olduğu için kullanmak istediğiniz URL'yi çok kısa sürede tam istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

Kendine has template sistemi tamamen kullanıcı dostudur.Kolayca genişletilip özelleştirilebilir.

Çoklu dil desteğine sahip olduğu için oluşturduğunuz uygulamayı birçok dilde farklı ülkelerde kullanabilirsiniz.

Tabi bunların yanında Django'yu kullanmak için çok fazla sebebiniz var.Bunların hepsini zamanla kullanmaya başladıkça sizde farkedeceksiniz.Bu yüzden Dajngo ile ne kadar erken tanışırsanız sizin için o kadar yararlı olacaktır.

Django Kurulumu

Djangoyu kurmak için öncelikle bilgisayarımızda Python kurulu olması lazım.Bu yüzden önce onu kuralım.Eğer bilgisayarınızda linux yüklü ise dağıtımına göre herhangi bir paket yöneticisi ile kurabilirsiniz.(Centos: yum install python , Ubuntu: apt-get install python vb) Kurulu olup olmadığını anlamak için konsola python yazmanız yeterlidir.Eğer python uygulaması açılmadıysa kurulu değildir.Ayrıcana girdiğiniz python'un interaktif yorumlayıcısından çıkmak için exit() yazıp entere basmanız yeterlidir.Windows kullanıcılarıda buradaki sayfadan sistemine en uygun olan sürümünü indirip kurabilir.

Artık bilgisayarınızda python'un yüklü olduğunu kabul ediyorum.(Ek olarak pythonu PATH yolunuza eklemeniz sizin için ileride çok yararlı olacaktır.)Bundan sonra django kurulumu yapmalıyız.Öncelikle Django'nun sitesinden son sürümü indirelim.Ve daha sonra aşağıdaki şekilde kurulumu gerçekleştirelim.(Windows kullanıcıları kurulum sırasında hata alırsa bilgisayarına python setup tools kurup sonra tekrardan denemelidirler.)

Linux kullanıcıları

tar xzvf Django-1.4.tar.gz
cd Django-1.4
python setup.py install

Windows Kullanıcıları Winrar veya herhangi bir arşiv yöneticisi ile birlikte klasöre çıkarın.Daha sonra komut satırından ilgili dizine geçin.(Başlat->Çalıştır->cmd ile komut satırını açıp cd komutu ile ilgili dizine geçebilirsiniz)Daha sonra aynı şekilde python setup.py install komutu ile kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Django İle Veritabanı Kurulumu

Django ile ilk tanışmanız sırasında SQLite kullanmanızı öneririm.Kolay kurulumu ve kullanımı ile başlangıç için gayet idealdir.Kodlamanız bittiği zaman deploy aşamasından hemen önce kullanmak istediğiniz veritabanına geçiş yapabilirsiniz.Django'nun en güzel yanlarından birisi de budur.Diğer veritabanı sistemlerine geçmek için ufak bir paket kurmak ve settings.py içinde bir satırı düzenlemek yetiyor.Bu paketler MySQL için MySQLdb ,PostgreSQL için psycopg , Oracle için cx_Oracle dir.Bunlara ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı giriş yapacağım.Şimdilik sadece bunları bilmemiz yeterlidir.

Django İle İlk Projemiz

Dajngo ile ilk projemizi başlatmak için linux ortamında django-admin komutu yeterli olacaktır.Windows kullanıcıları ise python kurulumunun yapıldığı yerde django-admin.py dosyasını arayıp istediği bir dizine kopyalayarak veya PATH dizinine bu dosyayı ekleyerek kullanabilir.Ben bu dosyayı masaüstüme aldım.O şekilde kullanıyorum.

django-admin startproject denemedjango
Yukarıdaki komut ile ilk django projemizi başlatmış oluyoruz.Bundan sonra o dizin içinde denemedjango adında bir klasör oluşturulcak ve içinde gene denemedjango klasörü ve manage.py dosyası olacak.Burdaki denemedjango klasörü içinde ise __init__.py,settings.py,urls.py,wsgi.py dosyaları olması lazım.Eğer bu dosyaları gördüyseniz ilk projeniz başarıyla oluşturulmuş demektir.

Şimdi bunlardan sonra projemizi çalıştırıp test edebiliriz.Bunun için proje klasörünün içine(yani içinde manage.py olan klasör) girelim.Daha sonra aşağıdaki komut ile çalıştıralım.

python manage.py runserver
Şu anda konsol ekranınızda aşağıdaki yazıları görmeniz lazım.Daha sonra da browserınıza geçip localhost:8000 veya 127.0.0.1:8000 yapmanız yeterli olacaktır.Girdiğinizde ise Djangoya hoş geldiniz mesajını göreceksiniz.

Validating models...

0 errors found
Django version 1.4, using settings 'denemedjango.settings'
Development server is running at http://127.0.0.1 :8000/
Quit the server with CTRL-BREAK.;

Şimdilik django ile ilk projemizi yaptık ve çalıştırdık.Artık bir django projemiz var.Bir sonraki yazımda projemize uygulama ekleyip ufak ayarlar yapacağız.Tanışma faslını mümkün olduğunca kısa tutmakta fayda var diye düşünüyorum.En sonuna doğru django'nun deploy edilip server üzerinde çalıştırılmasına kadar tüm konulardan bahsetmek istiyorum.Takipte kalmanızda fayda var.

Kaynak : http://www.halitalptekin.com/makale/django/django-ile-tanisma/
Atakan homfa Kakarotto

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mustafayasin mustafayasin PHP & IOS Developer Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 914
  • Beğeniler 91 / 173
  • Ticaret 11, (%100)
yazın çok uzun okumadım ama bir kaç görüntü olsa daha iyi olurdu, en azından dikkat çeker okunmasını sağlardı.

• Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 0 / 35
  • Ticaret 18, (%100)

mstfturk adlı üyeden alıntı

yazın çok uzun okumadım ama bir kaç görüntü olsa daha iyi olurdu, en azından dikkat çeker okunmasını sağlardı.

bu djangoyla ilk tanışma olduğu için yazı ağırlıklı oldu.bundan sonraki yazılarda screencastler hazırlamayı düşünüyorum.

cybersoldier cybersoldier cybersoldier Kullanıcı
  • Üyelik 16.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek elektronik
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 225
  • Beğeniler 126 / 41
  • Ticaret 1, (%0)
yazınız çok güzel ve yerinde olmuş bende ögrenmeye başlıyorum sayenizde

kurulumda bir hata yapıyorum sanırım çozemedim aşağıdaki gibi bir hata alıyorum sorun nedir setuptools 0.6c11 kurdum windows xp kullanıyorum

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 0 / 35
  • Ticaret 18, (%100)

cybersoldier adlı üyeden alıntı

yazınız çok güzel ve yerinde olmuş bende ögrenmeye başlıyorum sayenizde

kurulumda bir hata yapıyorum sanırım çozemedim aşağıdaki gibi bir hata alıyorum sorun nedir setuptools 0.6c11 kurdum windows xp kullanıyorum

setup.py install derseniz kurulumu başlatabilirsiniz

cybersoldier cybersoldier cybersoldier Kullanıcı
  • Üyelik 16.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek elektronik
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 225
  • Beğeniler 126 / 41
  • Ticaret 1, (%0)

digitall adlı üyeden alıntı

setup.py install derseniz kurulumu başlatabilirsiniz

teşekkürler çalişti

• Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 0 / 35
  • Ticaret 18, (%100)

ödemli değil

sec sec öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
hosting var mi bildiginiz python

• Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 0 / 35
  • Ticaret 18, (%100)

seç adlı üyeden alıntı

hosting var mi bildiginiz python

heroku,google apps,dotcloud ücretsiz alternatifler(http://djangohosting.com/ burayada bakın)

ücretli ise herhangi bir linux server alıp kendiniz kurabilirsiniz

candemiralp candemiralp http://www.enderajans.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 0 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel yazı olmuş, bende python öğrenmeye başladım. Yeni başlayanlar için güzel kaynak...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al