wmaraci reklam
lidertakipci

Programlamaya Başlarken

7 Mesajlar 1.023 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ByHajin ByHajin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 14 / 8
  • Ticaret 5, (%80)

Programlamaya Başlangıç

Bilgisayarınızda çeşitli amaçlarla birçok program kullanıyorsunuz.Programların arayüzleri çok kolay gibi görünüyor ama birde içine bakmaya ne dersiniz ? Tıkladığınız her butonun içinde kaç satır kod olduğunu kaç saat emek olduğunu tahmin etmeniz gerçekten çok zor.Şimdi sizlere bunu en azından temel olarak kavrayabilmeniz için kısa bir anlatım yapıcam.

Programlama dilleri , çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından , sürekli hareket eden yazılar vs gibi görülür fakat aslında programlama dillerinin alt yapısı tamamen İngilizcedir.Yani şöyle tanımlayabiliriz :

• Sanılan : 010121321412412312000

• Aslında Olan : If Text1.text And Text2.text Then

Programlamaya başlamadan önce şunu iyice kavrayın.Eğer güzel bir İngilizce ' ye sahipseniz.Programlama Dillerini anlamanız çok kolay olacaktır.Bu nedenle programlama diline başlangıç İngilizce dersleriyledir.Ayrıca programlama yaratıcı bir zeka ister.Çoğu kod ezberinde olabilir , çok iyi kodlar , fonksyonlar biliyor olabilirsin fakat bunları birleşitirip , olmayan programlar yapamaz iseniz bunların hiçbir değeri ve kıymeti yoktur.

Hangi Dili Seçmeliyim ?

Programlamaya başlarken dikkat etmeniz gerek en önemli hususlardan biri de hangi dili seçeceğinizdir.Eğer kendinize uygun dili seçmezseniz ileride büyük hayal kırıklıkları yada pişmanlıklar yaşayabilirsiniz.
Neye Göre Dilimi Seçmeliyim ? :

• Hayallerinizi karşılayabilecek bir dil,

• Seviyenize Göre bir dil (Örneğin yeni başladıysanız kolay diller)

Özgün Makalelerimden biridir.

http://www.cesuryayin.com/2014/05/programlamaya-baslarken.html

wmaraci
reklam

MertKoseoglu MertKoseoglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek x
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 120 / 168
  • Ticaret 3, (%100)
Yazi icin tesekkurler. Programlama ogrenme asamalari icin bende gecenlerde bir yazi yazmistim. Umarim yararli olur.

http://www.mkoseoglu.com/genel/programlama-ogrenmek-istiyorum.html

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)

MertKoseoglu adlı üyeden alıntı

Yazi icin tesekkurler. Programlama ogrenme asamalari icin bende gecenlerde bir yazi yazmistim. Umarim yararli olur.

http://www.mkoseoglu.com/genel/programlama-ogrenmek-istiyorum.html

Programlama değil PHP öğrenmek istiyorum olmalı başlık. yazı içinde php dışında hiç birşey göremedim. Ek olarak PHP 'nin açılımı Personel Home Page değilmiydi? Java eklentisi php içinde yoktur sadece php ve java bir birine port edilebilir. Bunun için basit apiler mevcuttur.

Yazmak güzeldir ve bilgi vermekte ama belirli olgunlukta, başlıktaki soru için bu olgunlukta olmadığınız kanatindeyim.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

MertKoseoglu MertKoseoglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek x
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 120 / 168
  • Ticaret 3, (%100)

Turgay Can adlı üyeden alıntı

Programlama değil PHP öğrenmek istiyorum olmalı başlık. yazı içinde php dışında hiç birşey göremedim. Ek olarak PHP 'nin açılımı Personel Home Page değilmiydi? Java eklentisi php içinde yoktur sadece php ve java bir birine port edilebilir. Bunun için basit apiler mevcuttur.

Yazmak güzeldir ve bilgi vermekte ama belirli olgunlukta, başlıktaki soru için bu olgunlukta olmadığınız kanatindeyim.

Evet, personel home page fakat değiştirildi. Güncel kaynaklardan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 11.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 14 / 8
  • Ticaret 5, (%80)
Hocam bu php ile ilgili değil benim anlattığım site vs yazma değil program yazma.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)

ByHajin adlı üyeden alıntı

Hocam bu php ile ilgili değil benim anlattığım site vs yazma değil program yazma.

Sizin postunuzla alakalı değildi, arkadaşın mesajı alıntıladım.

Programlama başlarken diye bir yazı yazsam,hangi amaçla, ne tür limitasyonların olup olmadığı, ihtiyacın ne olduğu ve hangi yaklaşımın(oop,aop,fonksiyonel,davranış, domain gibi) kullanılması gerekli gibi ana başlıklar çıkarırdım muhtemel dahada fazla kriter aklıma gelir ama ilk gelenler bunlar.

Çoğu programlamayı web develop etmek ve php,python'dan ibaret sanıyor Türkiye'de. Zaten bu da programlamanın bir yaklaşım değil sadece 2 satır kod yaz, çıktı gör mantığından öteye gitmemesini sağlıyor. Bunu envayi çeşir forum/blog vs. yazılarda görüyorum.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

• Üyelik 11.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 14 / 8
  • Ticaret 5, (%80)

Turgay Can adlı üyeden alıntı

Sizin postunuzla alakalı değildi, arkadaşın mesajı alıntıladım.

Programlama başlarken diye bir yazı yazsam,hangi amaçla, ne tür limitasyonların olup olmadığı, ihtiyacın ne olduğu ve hangi yaklaşımın(oop,aop,fonksiyonel,davranış, domain gibi) kullanılması gerekli gibi ana başlıklar çıkarırdım muhtemel dahada fazla kriter aklıma gelir ama ilk gelenler bunlar.

Çoğu programlamayı web develop etmek ve php,python'dan ibaret sanıyor Türkiye'de. Zaten bu da programlamanın bir yaklaşım değil sadece 2 satır kod yaz, çıktı gör mantığından öteye gitmemesini sağlıyor. Bunu envayi çeşir forum/blog vs. yazılarda görüyorum.

Anladım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al