lostyazilim

Bir Firmanın domainin .net uzantılısı elimde onu kullansam yasal sorun teşkil edermi?

20 Mesajlar 1.954 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

webkahriman webkahriman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Konu Kilitlenebilir.

Karıyı kızı geçtim, Alternatif Akımı seçtim.
wmaraci
reklam

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)
Satış yaparsanız evet yapmazsanız sadece inceleme olursa hayır.

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Hiç bir telif söz konusu değildir. O domaini ölseler elinizden alamazlar ta ki o domainde o firma ile alakalı bir paylaşım olmadıkça.

MertBalci MertBalci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek .
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 2345
  • Beğeniler 758 / 757
  • Ticaret 434, (%100)
Aynı sektörde olmadığınız sürece hiçbir şekilde elinizden alamazlar.

En büyük örnek;
kanald.com
kanald.com.tr

Birçok dava açtı mesela doğan holding ama hep kaybettiler.

wmaraci
wmaraci

BarisAyar BarisAyar WTF! Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 0 / 62
  • Ticaret 1, (%100)

Ozi adlı üyeden alıntı

Hiç bir telif söz konusu değildir. O domaini ölseler elinizden alamazlar ta ki o domainde o firma ile alakalı bir paylaşım olmadıkça.

Hocam hiç bir şekilde demişsiniz ama emin misiniz? Sonuçta bu isimlerin patentleri alınıyor. Ticari faaliyet göstermesi bana kalırsa da sorun teşkil eder. Kesin bilginiz varsa yazarsanız sevinirim, çünkü bende de boyle bir domain mevcut.

İnternet üzerinden ticari faaliyet göstermeniz için şirket kurmanız gerekiyor. İsim kullanım hakkı, patentleri vs. alınıyor. Aynı ismi geçtim çok benzer isimlere bile müsaade etmiyorlar diye biliyorum. Tam bilgi verirseniz sevinirim.

www.hubeybi.com

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

benadriyan adlı üyeden alıntı

Hocam hiç bir şekilde demişsiniz ama emin misiniz? Sonuçta bu isimlerin patentleri alınıyor. Ticari faaliyet göstermesi bana kalırsa da sorun teşkil eder. Kesin bilginiz varsa yazarsanız sevinirim, çünkü bende de boyle bir domain mevcut.

İnternet üzerinden ticari faaliyet göstermeniz için şirket kurmanız gerekiyor. İsim kullanım hakkı, patentleri vs. alınıyor. Aynı ismi geçtim çok benzer isimlere bile müsaade etmiyorlar diye biliyorum. Tam bilgi verirseniz sevinirim.

Hocam en basit örneği size vereyim tarkan.com adam ölürüm vermem diyordu, ismi tescilli, dava açtı ne oldu alamadı. Sonra bir dünya para bayıldıda verdi. Yani bakın domain şu şekilde işler ilk kapan alır. Eğer sizden önceki domain ile mesela .com ile aynı işi yaparsanız o zaman sorun çıkar.

• Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 0 / 62
  • Ticaret 1, (%100)

Ozi adlı üyeden alıntı

Hocam en basit örneği size vereyim tarkan.com adam ölürüm vermem diyordu, ismi tescilli, dava açtı ne oldu alamadı. Sonra bir dünya para bayıldıda verdi. Yani bakın domain şu şekilde işler ilk kapan alır. Eğer sizden önceki domain ile mesela .com ile aynı işi yaparsanız o zaman sorun çıkar.

Tamam hocam ona itirazım yok zaten ama arkadaş bir e-ticaret'den bahsetmiş sonuç olarak. Yoksa tabi ki de dediğiniz gibi. Ben bireyim elimdeki domaini tabi ki kimse alamaz ama arkadaşın karşısında bir şirket var ve arkadaşta internet üzerinden satış yapabilmek için bir şirket kurmalı. Arkadaşta aynı sektörde aynı isimle ticarete atılmayı düşünüyor. Yani en azından yazısında bu şekilde belirtmiş.

kitapyurdu.net adında bir domain bende olsa bende kitapları tanıtan bir web sitesi kursam ileride o sitede kitap satışında bulunsam Kitapyurdu.com firması bana isim sebebiyle dava açabilirmi ?

www.hubeybi.com

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

benadriyan adlı üyeden alıntı

Tamam hocam ona itirazım yok zaten ama arkadaş bir e-ticaret'den bahsetmiş sonuç olarak. Yoksa tabi ki de dediğiniz gibi. Ben bireyim elimdeki domaini tabi ki kimse alamaz ama arkadaşın karşısında bir şirket var ve arkadaşta internet üzerinden satış yapabilmek için bir şirket kurmalı. Arkadaşta aynı sektörde aynı isimle ticarete atılmayı düşünüyor. Yani en azından yazısında bu şekilde belirtmiş.

Hocam o domain bende olsa ben girişirim. Kitapların teliflerini alırsam domainde'de birşey yapamazlar. Tasarımıda benzemiyor sonuçta benimki daha iyisi olur.

• Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 0 / 62
  • Ticaret 1, (%100)

Ozi adlı üyeden alıntı

Hocam o domain bende olsa ben girişirim. Kitapların teliflerini alırsam domainde'de birşey yapamazlar. Tasarımıda benzemiyor sonuçta benimki daha iyisi olur.

Hocam yani benim elimde hepsiburada.net domaini olsa ben bu domain üzerinden yasal olarak ürün satışı yapmamda hukuken bir sorun yok doğru mu anladım?

www.hubeybi.com

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)
firma ile ilgili paylaşım olmadıkça ve .com.tr olmadıkça sorun olmaz

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al