wmaraci reklam

İyi Bir Web Site Nasıl Olmalı?

31 Mesajlar 8.042 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

Merhaba arkadaşlar, bu yazıdaki konumuz "İyi Bir Web Site Nasıl Olmalı?". WMA Yazarlığındaki ilk yazım olmakla beraber bir çok arkadaşımın sorduğu ve araştırdığı bir konu üzerine değineceğiz. Yazımız da blog sitelerinden ve normal web sitelerinden bahsedeceğiz. Kendim fazla bilgili değilim ama etrafta gördüğüm yorumlarla ve az çok araştırmayla güzel bir şeyler çıkartacağız. Girişimizi yaptıktan sonra hemen konularımıza geçelim.

Bloglar

Artık çoğu işi bilen kişiler kendi web sitelerini kurmaya başladı. Bu serüven oldukça ileri gidiyor ve yeni nesiller güzel bilgiler ve güncel bilgileri takip takip ede ede onlar da kendilerine bir şeyler katıyor. Ama tabi bu siteyi açtığımız zaman bir de optimizasyonu, seosu, yazı yazması bir çok uğraştırıcı yanları var. Bu işi severek yapıyorsanız bunlar sizi etkilemez. Az biraz girişimizi yaptık, sıra madde madde anlatmaya geldi.

Özgün Olmak

Kişisel bloglarda ve normal web sitelerinde kötü olarak gördüğüm şeylerden bir tanesi alıntı yazılar paylaşmak. Bu alıntı yazılar çoğunlukla bir haber yazısı oluyor. Eğer alıntı yazı paylaşacaksınız başlıktaki soruyu sormayın. Çünkü sitenizi alıntıyla Google arama motoruna sevdiremezsiniz ve bu sitenizi kötü etkiler. O yüzden kişisel bloglarda haber paylaşacaksanız kendi gördüklerinizi paylaşın. Elinizden geldiğince özgün yazılar yazın. Özgün yazılarla sitenizi en iyi şekilde idare edebilirsiniz. Bir sitede eğer özgün yazı varsa Google arama motoru her zaman o sitede dolaşır. Bir de alıntı haber paylaşırken alınan kaynaklar çok belli. Hep büyük dünyalar tarafından tanınan haber siteleri. Biraz düşünürsek bir kişi aynı haberi okumak için başka bir siteye girmez. Ama farklı olursa, işler değişir. Şahsen ben öyle bir şey gördüğüm zaman kapatırım siteyi. Çünkü aynı yazıyı diğer sitede okudum. Haliyle de ilk olarak o siteye girdim. Düşündüğünüz zaman mantıklı gelecektir. O yüzden sitenizin iyi olmasını istiyorsanız alıntı yazılar değil özgün yazılar paylaşın.

Türkçe'yi Düzgün Kullanmak

Özgün yazılar yazıyorsunuz ama Türkçe'yi düzgün kullanmayı unuttunuz. Benim en çok ama en çok dikkatimi çekenlerden bir tanesi Türkçe'nin nasıl kullanıldığıdır. Eğer dilinizi en iyi şekilde ve en düzgün şekilde kullanıyorsanız dikkatler üzerinizdedir. Ziyaretçimiz şöyle düşünüyor olabilir; "Yazıları yazan ne kadar düzgün ve doğru yazıyor helal olsun valla. Bu siteyi takip edelim kaçmaz bu site." Buda bir düşüncedir. O yüzden dilimizi en iyi şekilde kullanalım. Ben her zaman dikkat ederim. Çünkü bize armağan edilmiş, niye bozalım ki? Yazıyı yazarken "geleceğim" kelimesini "gelicem" diye kullanırsanız sitenizi ciddi olarak görmezler ve takipçileriniz azalabilir. Dikkat edelim. Kaliteli ve özgün yazılar yazalım.

Tasarımda Değişiklik

Sitenizle dikkat çekmek istiyorsanız özgün yazı yazmakla beraber sitemizin tasarımıda önemlidir. Tasarım göze hitap eden bir şeydir. Ne bir bilgi ne de başka bir şey içerir. Ama çok önemlidir. Kendiniz tema yapın demiyorum güzel temalar bulun. Forumda paylaşılan bir çok ücretsiz tema var. Bunların arasından en iyilerini seçin. Bir tek sizin görüşünüzle kalmasın. Forumda konusunu açarak herkese sorun. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Bu sözde aklınızda kalsın. Bir kişinin düşünmediği şeyi diğer kişiler düşünebilir, o yüzden tasarım özgün olmak kadarda önemlidir. Web 2.0 standartlarına uygun olmasına dikkat edin. Artık web 2.0 insanların daha çok ilgisini çekebiliyor.

Sosyal Medya

Sitenizde özgün yazılar yazmaya başlamakla birlikte tasarımada dikkat ettiniz ve devam ediyorsunuz. Bir şey unuttuk. Sosyal medya kullanımı. Bildiğiniz gibi artık sosyal medya çok yaygınlaştı ve paylaştığımız bağlantılar milyonlarca kişi tarafından görüntülenmeye başladı. Her zaman yararımızadır. Ben mesela yaklaşık 2-3 aydır düzenli olarak Twitter'a giriyorum. Sabah, öğle ve akşam hiç unutmam. Tam saatinde. :)Twitter'da hiç bilmediğim çok güzel sitelere rastladım. Tabi bunlar kaydetmemekle bir hata yaptık ama çare yok. :)Sitenizi özellikler Facebook ve Twitter sitelerinde aktif olarak kullanın. Twitter hesabınızda düzenli olarak mesajlar yazın, sitenin gidişatından bahsedin, başka sitelerde gördüğünüz haberleri koyun vs.. Bu böyle gider.. Yani sosyal medyayı aktif olarak kullanmamız sitemizin daha çok tanınmasına yardımcı olur. Kendi linklerinizi paylaştıkça bu bir backlink oluyor bildiğime göre. Twitter'da paylaştığınız bağlantılar çoğu kişi tarafından görünüyor. Ki siteniz nasıl olsa özgün yazılarla dolu, yabancılar dahil sitenizden çıkmayaktır.

Seo Optimizasyonu

Bu bölümden pek anlamasamda yinede elimden geldiğince bir şeyler yazacağım. Bazı arkadaşlarımız sitelerinde "etiketler" olayını fazla abartıyolar. Kaynak koduna bir bakıyorsun ne sitesiyle alâkalı etiketler ne de yazdığı yazılarla. Yaptığınız sitenizin tanınmasını değil düşürülmesini sağlar. Karşı taraf ciddiyetsizlik diye algılayıp sitenize bir daha girmeyebilir. Doğaldır. O yüzden sitenizin başlığı, sitenizin etkiketleri, yazıların başlığı ve yazıları etiketleri sitenizle alâkalı ve yazınızla alâkalı olsun. Zaten gerektiğinden fazla etiket yaptığınız zamanda Google sizi sevmez. Ve sitenize girmeyip index alamazsınız. Eğer wordpress adlı cms sistemini kullanıyorsak gerekli bazı eklentiler çok işimize yarayacaktır. Forumda bu eklentilerin anlatımı mevcut. Şuan aklıma gelenlerden en iyisi "All İn Seo Pack". Bu eklenti sitenize faydalı olacaktır. Kelime bazlı aramalarda bile faydasını görebilirsiniz.

Yazar: Berk Öztoprak
Kategori: Yeni Başlayanlar
Web Adresi: berkoztoprak
bd aDesigner crazyvelet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

tif tif Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 485
  • Beğeniler 74 / 107
  • Ticaret 4, (%100)
SEO dan SMO dan önce en önemlileri dil kullanımı ve özgünlük diye düşünüyorum. Güzel açıklamalar var. Yazı için teşekkürler.

• Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. :)

Seckin Seckin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 1277
  • Beğeniler 138 / 204
  • Ticaret 21, (%95)
Güzel bir yazı olmuş önemli şeylere değinmişssin teşekkürler.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Sağ ol Seçkin. Elimden geldiğince bir şeyler yazdım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. :)

CesuryureK CesuryureK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad H** N**
  • Mesajlar 296
  • Beğeniler 65 / 109
  • Ticaret 0, (%0)
Özgünlük + Seo + Güncellik + Tasarım + [COLOR=red]HIZ[/COLOR] = İyi bir web
Berk echonomist

kişi bu mesajı beğendi.

Şimdi Saat Sensizliğin Ertesi...

• Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

CesuryureK adlı üyeden alıntı

Özgünlük + Seo + Güncellik + Tasarım + [COLOR=red]HIZ[/COLOR] = İyi bir web

Özetlersek.. :)

homfa homfa Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 26 / 69
  • Ticaret 3, (%100)
Yeni başlayanlar için çok önemli bilgiler Teşekkürler

remixindir remixindir Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Webmaster,seo
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.

Poyraz Poyraz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1047
  • Beğeniler 4 / 168
  • Ticaret 1, (%100)
teşekkürler bilgilendirme için..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al